Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion złotych od samorządu Dolnego Śląska na pomoc niepełnosprawnych. Rusza konkurs ofert!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczy 1 mln złotych (po 500 tys. w każdym roku). Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Dolnego Śląska.

Program będzie dotyczył osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, dotkniętych nagłą niepełnosprawnością lub powstałą do 3 miesięcy przed objęciem wsparciem. Pomoc będzie skierowana do osób przebywających w szpitalu, które doświadczyły niepełnosprawności w wyniku choroby lub wypadku.

- Niepełnosprawność spowodowana wypadkiem lub nagłą chorobą to z pewnością traumatyczne przeżycie. Szczególnie w pierwszych tygodniach osobie poszkodowanej jest bardzo trudno odnaleźć się w tej sytuacji. Odpowiedzią na te potrzeby jest inicjatywa stworzenia Dolnośląskiej Sieci Wsparcia – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Jaką pomoc otrzymają osoby niepełnosprawne?

W ramach programu pilotażowego pacjenci mogą liczyć na:

  • diagnozę sytuacji i potrzeb chorego (rehabilitacja i edukacja);
  • niezbędne uprawnienia - dokumenty, usługi, sprzęt rehabilitacyjny, dofinansowania i inne świadczenia ze środków NFZ, PFRON, ZUS; możliwości dalszego leczenia i rehabilitacji w ramach finansowania NFZ i poza tym systemem;
  • spotkania ze specjalistami (prawnik, psycholog, terapeuta);
  • trening funkcjonalny w zakresie niezależnego życia i podniesienia jego poziomu.

- Najważniejsza potrzeba dla osoby, która staje się niepełnosprawna to przede wszystkim pomoc psychologiczna. Ta pomoc musi być kompleksowa i obejmować rehabilitację funkcjonalną, ale też umysłową – mówi Dariusz Nowicki, ojciec 18 letniej pacjentki, która uległa ciężkiemu wypadkowi. Pan Dariusz opowiedział o emocjach, które towarzyszyły mu po wypadku córki: - Dla każdego rodzica naturalnym, pierwszym odczuciem jest odrzucenie tej sytuacji, w której się znajduje, ale z upływem czasu przychodzi poczucie tego, co naprawdę się wydarzyło.

Gdzie będzie dostępne takie wsparcie?

Oferty należy składać od 12 grudnia do 5 stycznia 2024 roku. Program pilotażowy przewiduje dofinansowanie na dwa lata. Wymogiem jest zorganizowanie takiego miejsca w co najmniej jednym wielospecjalistycznym szpitalu w regionie.
We Wrocławiu zobligowane są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny oraz Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka.

Pozostałe regiony to:

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
  • Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Jelenia Góra
  • Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego

- Z mojej perspektywy jako lekarza, ważne jest, żeby pacjenci po wyjściu ze szpitala po ciężkim urazie, mogli liczyć na dalszą, spójną opiekę, także rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Cieszę się, że mamy organizacje, które się tym zajmują. Dzięki programowi "Dolnośląskiej Sieci Wsparcia" dostaną także systemową pomoc państwa w tych działaniach - mówi lek. Jarosław Majda, szef Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska