Wrocław: Cmentarz przy Grabiszyńskiej zamknięty na dłużej...

  Wrocław: Cmentarz przy Grabiszyńskiej zamknięty na dłużej (ZDJĘCIA, TERMINY)

  Weronika Skupin, fot. Janusz Wójtowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu po nawałnicy
  1/31
  przejdź do galerii

  Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu po nawałnicy ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press

  Po niedzielnej nawałnicy zamknięto cmentarz przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Początkowo nekropolia miała być zamknięta do środy, a później termin ten przesunięto na dziś. Okazuje się, że cmentarz będzie nieczynny jeszcze dłużej - aż do piątku, 31 lipca 2015.
  Zarząd Cmentarzy Komunalnych tłumaczy, że wszystko przez skomplikowany sposób usuwania powalonych drzew i nadłamanych konarów i gałęzi. Zajmują się tym alpiniści, ale mają tak dużo pracy, że jeszcze nie uporali się ze wszystkimi zniszczeniami. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, przedłużono zakaz wejść oraz wjazdów samochodów na cmenatarz.

  ZCK zapewnia, że pogrzeby będą się odbywały zgodnie z harmonogramu. Osoby biorące udział w pogrzebach zostaną przeprowadzone grupami po ustalonych trasach na miejsce ceremonii.

  Jadwiga Pacholska jest kierownikiem cmentarza przy Grabiszyńskiej od 20 lat, ale twierdzi że takich zniszczeń jeszcze tutaj nie widziała. Pamięta wichurę w 2007 roku, ale żadna z wcześniejszych burz nie niosła ze sobą takich strat.

  Na obrzeżach nekropolii wichura nie wyrządziła dużych szkód, jednak pola z grobami w centrum nekropolii zasłane są powalonymi drzewami. Pierwsze szacunki mówią o 150 dużych wiatrołomach, wichura przewracała całe drzewa i odrywała z pni grube konary, które zwalały się na nagrobki. Zniszczonych jest kilkadziesiąt pomników, głównie tych starszych, wykonanych ze słabszych materiałów. Można spotkać otwarty grób z rozbitą płytą nagrobną, zdecydowanie więcej jest przewróconych epitafiów i krzyży.  Wichura szalała w szczytach drzew, dlatego na większości grobów stoją nietknięte znicze, mimo tego że obok leżą połamane gałęzie. Najpierw na ziemię opadały korony, co amortyzowało upadek wielkich grubych pni. Nowsze nagrobki wytrzymały uderzenia gałęzi, niektóre konary oparły się o marmurowe i granitowe epitafia.

  Drzewa zostały już usunięte z głównych alejek, ale więcej jest tych powalonych między grobami. Niektóre gałęzie mają być wywożone już po otwarciu cmentarza.

  ZOBACZ TEŻ: W czwartek we Wrocławiu znów silne burze [PROGNOZA POGODY]

  Największe zagrożenie dla odwiedzających stanowią złamane gałęzie wiszące jeszcze na drzewach. W każdej chwili mogą spaść komuś na głowę. Poza tym niektóre przejścia między grobami są zawalone gałęziami, część nagrobków znajduje się pod drzewami. Tym, którzy chcieliby samodzielnie usuwać wiatrołomy i próbowaliby dotrzeć do pomników bliskich, może grozić niebezpieczeństwo. To dlatego na cmentarz nie mogą wchodzić osoby odwiedzające groby. Tak będzie przynajmniej do piątku. Na cmentarz wpuszczani są jedynie żałobnicy uczestniczący w pochówkach. Pogrzeby odbywają się normalnie.

  Straty są wciąż szacowane. Już wiadomo jednak, że za naprawę zniszczonych pomników będą musieli zapłacić ich właściciele, a nie zarząd cmentarzy. Jak wyjaśnia Jadwiga Pacholska, dyrekcja nekropolii odpowiada za bezpieczeństwo osób poruszających się po cmentarzu, jednak zniszczenie nagrobków podczas wichury nie podlega ubezpieczeniu.

  – Jest to traktowane jako zdarzenie losowe. Odszkodowania dostaną jedynie ci, którzy we własnym zakresie zadbali o ubezpieczenie grobu – wyjaśnia kierownik cmentarza. W przynajmniej kilku przypadkach trzeba będzie postawić zupełnie nowe pomniki.

  Jak informuje wrocławski magistrat, ZCK czeka na alpinistów i specjalistyczny sprzęt do usuwania gałęzi. W kolejnym tygodniu (do 31 lipca) niemożliwe będą wizyty samochodowe (wjazd na cmentarz dla samochodów będzie zamknięty). Podobne prace polegające na sprzątaniu i usuwani konarów są prowadzone na terenie całego miasta i mogą potrwać nawet do końca tygodnia.

  Czytaj także

   Komentarze (107)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co wy z tymi grobami.....

   ...życiem się zajmijcie, fajniejsze jest przeceiż niż leżenie na cmentarzu. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przyszła nawałnica i powaliła drzewa, drzewa zniszczyły nagrobki, niech najpierw to posprzątają , potem ponaprawiacie nagrobki .... po co ten cały zgiełk? Chcecie tam znaleźć się szybciej niż Wam...rozwiń całość

   Przyszła nawałnica i powaliła drzewa, drzewa zniszczyły nagrobki, niech najpierw to posprzątają , potem ponaprawiacie nagrobki .... po co ten cały zgiełk? Chcecie tam znaleźć się szybciej niż Wam pisane? Poczekajcie, powoli , nie spieszcie się tak....
   Jeszcze się tam nabędziecie, że aż się Wam znudzi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Organista Roman z cmentarza Grabiszyńskiego na emeryturę = ponawiam apel

   J23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Organista na cmentarzu Grabiszyńskim nadaje się na zasłużoną emeryturę. Piszczy, speleni (bez zębów) wyciąga pieniądze od starych wdów. Pazerny na kasę nie ma litości nad biednymi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prosze o kontakt

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jestem pracodawca organisty na grabiszynie. Swoje uwagi prosze zglaszac osobiscie w biurze kaplicy od pon-pt w godz 7-14. Chetnie wyjasnimy, kazda zaistniala sytuacje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaniedbania Aarządu Cmentarza

   wujekwania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Zarząd zamknął cmentarz, gdyż chce ukryć zaniedbania jakich się dopuścił. Wielokrotnie zwracałem uwagę na uschnięte gałęzie dębu przed kaplicą ( po lewej stronie od wejścia) i żadnej reakcji....rozwiń całość

   Zarząd zamknął cmentarz, gdyż chce ukryć zaniedbania jakich się dopuścił. Wielokrotnie zwracałem uwagę na uschnięte gałęzie dębu przed kaplicą ( po lewej stronie od wejścia) i żadnej reakcji. Dowiedziałem się dzisiaj, że szkody nie są dokumentowane fotograficznie. To potwierdza moją tezę. Arogancja i całkowity brak kompetencji kolesi prezia zarządzających cmentarzem są porażające. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po cholere te drzewa na cmentarzach?

   Karolkowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Wyciac to w cholere bo syfia na nagrobki i dodatkowo tak jak teraz nie pozwalaja ludziom odwiedzac swoich bliskich.Byłem na kilku cmentarzach gdzie nie było ani jednego drzewa i było...rozwiń całość

   Wyciac to w cholere bo syfia na nagrobki i dodatkowo tak jak teraz nie pozwalaja ludziom odwiedzac swoich bliskich.Byłem na kilku cmentarzach gdzie nie było ani jednego drzewa i było przepieknie,czyściutko,przejrzyście itd.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racja

   Duda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Racja wyciąć nagrobki, ścierwo palić i na pola.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Babuszki

   Igla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   spiesza sie na cmentarz. Nie przetlumaczysz jednej i drugiej, ze jest niebezpiecznie. Ona chce zobaczyc SWOJ grob i JUZ!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cmentarz w 100% ODPOWIADA za zniszczenia

   cv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   A narracja tkana lemingom to chamskie bezprawie podobnie jak "sprzątanie" po którym nic się nie udowodni w sądzie - Jakoś wahacze i koła łamane na dziurach nie podlegaja dyskusji i...rozwiń całość

   A narracja tkana lemingom to chamskie bezprawie podobnie jak "sprzątanie" po którym nic się nie udowodni w sądzie - Jakoś wahacze i koła łamane na dziurach nie podlegaja dyskusji i odpowiedzialności miasta ktore jest od tego ubezpieczonezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Infolinia

   KK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Można uruchomić jakąś infolinię dla osób, które mają tam groby swoich bliskich. Jestem w stanie zrozumieć takie osoby, chcą przecież dowiedzieć się o stan nagrobków, a wiadomo, że niezwykle często...rozwiń całość

   Można uruchomić jakąś infolinię dla osób, które mają tam groby swoich bliskich. Jestem w stanie zrozumieć takie osoby, chcą przecież dowiedzieć się o stan nagrobków, a wiadomo, że niezwykle często takie uszkodzenia związane z burzą są dosyć kosztowne. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile jest nagrobków

   na Grabiszyńskiej? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Kilkadziesiąt tysięcy? To ilu ludzi chcesz posadzić przy telefonach, żeby potem tacy jak ty nie marudzili że nie można się dodzwonić?
   O absurdalnym koszcie i upierdliwości sprawdzania jak się ma...rozwiń całość

   Kilkadziesiąt tysięcy? To ilu ludzi chcesz posadzić przy telefonach, żeby potem tacy jak ty nie marudzili że nie można się dodzwonić?
   O absurdalnym koszcie i upierdliwości sprawdzania jak się ma który grób to już nie wspomnę.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie można!Urzednik ma ważniejsze sprawy na głowie chamie!Kawa stygnie!

   Urzędnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Siedź w domu, za tydzień się dowiesz, albo nie. I co nam zrobisz!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe,

   kiedy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ostatnio widziałeś urzędnika siedzącego bezczynnie nad kawą. Bo ja, kiedy jestem w urzędach, to widzę że cały czas mają co robić.

   Ach, no tak, już wiem, w czym problem. Ja, będąc dorosłym,...rozwiń całość

   ostatnio widziałeś urzędnika siedzącego bezczynnie nad kawą. Bo ja, kiedy jestem w urzędach, to widzę że cały czas mają co robić.

   Ach, no tak, już wiem, w czym problem. Ja, będąc dorosłym, załatwiam sprawy w urzędach. Za ciebie załatwia mama, a ty wiedzę o urzędach czerpiesz z Barei.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   aaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   Szkoda, że nie napiszą na jakich polach są straty. Mamy tam rodzinę, denerwujemy się o nagrobki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba mieć nieźle zryty beret

   żeby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   DENERWOWAĆ SIĘ o nagrobki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dw

   dw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Na wszystkich !!! Rusz głową... cały cmentarz pod drzewami... no może 98%


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do dw

   mylisz sie... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Skoro nie byłeś/byłaś tam, to nie obrażaj innych osób. Nie wygłupiaj się z szacowaniem strat na 98%, bo nie widziałeś/widziałaś, ale za to pierwszy do oceny... Trzeba zrozumieć ludzi zatroskanych o...rozwiń całość

   Skoro nie byłeś/byłaś tam, to nie obrażaj innych osób. Nie wygłupiaj się z szacowaniem strat na 98%, bo nie widziałeś/widziałaś, ale za to pierwszy do oceny... Trzeba zrozumieć ludzi zatroskanych o swoich bliskich, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Bylem w poniedziałek na pogrzebie (o godz. 13.00) i dziwi mnie zarówno przedłużanie zamknięcia cmentarza do końca miesiąca, jak i podnoszenie larum o ilość połamanych drzew. Przeszedłem się (już po ceremonii pogrzebowej) główną aleją za kaplicą, az do pola 22..Zniszczenia widziałem na polu 4. i na 8g. Pełno było z kolei połamanych gałęzi, ale powalonych drzew naprawdę niewiele. Trudno zrozumieć, o co chodzi zarządowi cmentarza? Być może gdzieś dalej, gdzie już nie szedłem, była sytuacja bardziej złożona. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpina

   Bezrobotny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 18

   Znow chca wydac kase na glupoty. Zamiast zwiekszyc zasilki ludzia to oni chcieliby na jakies tam nagrobki. Tym co jusz nie zyja to i tak nie pomorze a zasilki by ludziom bardzo sie przydaly. Chce...rozwiń całość

   Znow chca wydac kase na glupoty. Zamiast zwiekszyc zasilki ludzia to oni chcieliby na jakies tam nagrobki. Tym co jusz nie zyja to i tak nie pomorze a zasilki by ludziom bardzo sie przydaly. Chce zyc na przyzwoitym poziomie a nie takie dziadowanie. Niech nie wydaja pieniedy na glupoty!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twoj mózg dziaduje najbardziej

   Pomoc Społeczna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Raczej bezrobotny nie jesteś, bo stać cię* na internet. Żałosna wypowiedz. Nie masz szacunku dla zmarłych. Będziesz kiedyś należał do tego grona, którym dziś tak gardzisz. Oby tylko żaden pies na...rozwiń całość

   Raczej bezrobotny nie jesteś, bo stać cię* na internet. Żałosna wypowiedz. Nie masz szacunku dla zmarłych. Będziesz kiedyś należał do tego grona, którym dziś tak gardzisz. Oby tylko żaden pies na twój* grobek nie nasikał.. Szkoda uryny. Popieram głos poprzednika: weź się do roboty, bo nadmiar wolnego czasu szkodzi... tobie* w każdym razie na pewno.

   * pisownia małą literą nieprzypadkowazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   migrantka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Bezrobotny, wez sie do roboty a nie na panstwie zerujesz i podatkach pracujacych, nie chcesz dziadowac to do roboty !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tu się dyrekcja cmentarza bardzo zdziwi

   As (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

   otóż za bezpieczeństwo i mienie odpowiada zarządca terenu. Opłaca się miejsce na cmentarzu i to jest podstawa do dochodzenia roszczeń. Nie ma znaczenia,że nie chca zapłacić. Wezwac ekipę, naprawić...rozwiń całość

   otóż za bezpieczeństwo i mienie odpowiada zarządca terenu. Opłaca się miejsce na cmentarzu i to jest podstawa do dochodzenia roszczeń. Nie ma znaczenia,że nie chca zapłacić. Wezwac ekipę, naprawić nagrobek a następnie faktura do dyrekcji cmentarza. Jesli nie zapłaca to do sądu. Smutne,że to potrwa, ale ostatecznie zapłaca razem z kosztami postępowania (które poniesie podatnik wrocławski).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ot, kolejny pseudoprawnik

   PP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Wiem, że to mało medialnie brzmi. I ludzie wolą słuchać takiego kozactwa, niż gorzkiej prawdy. Ale niestety - żeby czegokolwiek dochodzić od zarządu cmentarza, musiałbyś udowodnić zaniedbania....rozwiń całość

   Wiem, że to mało medialnie brzmi. I ludzie wolą słuchać takiego kozactwa, niż gorzkiej prawdy. Ale niestety - żeby czegokolwiek dochodzić od zarządu cmentarza, musiałbyś udowodnić zaniedbania. Czyli np. chory, niezabezpieczony drzewostan. Nie będziesz w stanie tego zrobić, bo przy tak silnej klęsce żywiołowej zniszczeniu ulegają też zupełnie zdrowe drzewa. To jest zdarzenie losowe i tyle. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   puknij się

   dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   opłacasz miejsce grzebalne a nie nagrobek pacanie!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieważne...

   za co... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   się płaci na cmentarzu i miejsce. Teren jest własnością komunalną a nagrobek (własność prywatna) stoi na tym terenie. Zawsze wg. k.c. odpowiada właściciel terenu jeśli udzielił zgodę na postawienie...rozwiń całość

   się płaci na cmentarzu i miejsce. Teren jest własnością komunalną a nagrobek (własność prywatna) stoi na tym terenie. Zawsze wg. k.c. odpowiada właściciel terenu jeśli udzielił zgodę na postawienie własności prywatnej na swoim terenie. Również w przypadku wejścia osób prywatnych z zewnątrz na ten teren komunalny odpowiada Gmina stanowi k.c. - np. jak gałąź spadnie komuś na głowę itd. itp. Dlatego i na tej podstawie Cmentarz może np. zabronić wejścia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakbyś miał pojęcie o odpowiedzialności

   to byś wiedział (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   że istnieją wyłączenia właśnie na okazje takiego typu. Jest bardzo prawdopodobne, że sądy będą uznawać, że takiej intensywności burzy nie można było przewidzieć, więc zostaje ona uznana za siłę...rozwiń całość

   że istnieją wyłączenia właśnie na okazje takiego typu. Jest bardzo prawdopodobne, że sądy będą uznawać, że takiej intensywności burzy nie można było przewidzieć, więc zostaje ona uznana za siłę wyższą i cmentarz nie odpowiada za wywołane nią zniszczenia. Zwłaszcza że połamane zostały drzewa, do których nie ma żadnych zastrzeżeń, czyli nie zaniedbane.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama