Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężne wichury i ulewy na Dolnym Śląsku tuż przed świętami. Znad Atlantyku nadciągnął cyklon Zoltan

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Takich wichur we Wrocławiu dawno nie było! Pozrywa dachy i wyrwie drzewa z konarami?
Takich wichur we Wrocławiu dawno nie było! Pozrywa dachy i wyrwie drzewa z konarami? Jarosław Jakubczak - zdjęcie ilustracyjne
W dniach 21-22 grudnia cyklon zoltan zepsuje pogodę na Dolnym Śląsku. Znad Oceanu Atlantyckiego w rejony Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej dotrą porywiste wiatry i duża ilość opadów. Czy sytuacja poprawi się na Święta Bożego Narodzenia?

Powalone drzewa i podtopienia na Dolnym Śląsku - to efekt "Zoltana"

Godz. 12:50
Drzewo spadło na przejeżdżający samochód we Wrocławiu! Czytaj więcej, kliknij poniżej:

Godz. 11:55
Straż pożarna interweniowała na terenie województwa dolnośląskiego 175 razy w związku ze skutkami wichur. Strażacy usuwali z dróg powalone drzewa i gałęzie, zabezpieczali obszary narażone na zalanie i usuwali skutki kolizji na drogach krajowych i drogach szybkiego ruchu.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na jaworskim odcinku drogi S3, gdzie kierowca ciężarówki wpadł w poślizg i zatrzymał się na barierach energochłonnych. Do powalonych drzew wyjeżdżali strażacy m.in. z Kobierzyc, Żórawiny (pow. wrocławski) czy Platerówki (pow. lubański).

W Kłodzku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w związku przekroczonym stanem rzek. Stany alarmowe przekroczone są na rzekach Bystrzyca Dusznicka w Szalejowie Dolnym i Ścinawka w Gorzuchowie w powiecie kłodzkim. Powyżej stanów alarmowych płynie też Widawa w Krzyżanowicach w powiecie wrocławskim oraz Sąsiecznica w Kanclerzowicach i Orla w Korzeńsku w powiecie trzebnickim. Rzeki w regionie przybrały w wyniku intensywnych opadów deszczu. W powiecie kłodzkim strażacy walczyli z podtopieniami - wyjeżdżali do zalanych podwórek i piwnic.

Nad Nysę Kłodzką ruszyli strażacy z Jaszkowej Dolnej, Ołdrzychowic Kłodzkich, Krosnowic, Żelazna i Starego Wielisława. Dowozili worki z piaskiem i monitorowali stan rzeki. Działania prowadzili przez cały wieczór aż do 2 w nocy.

Intensywne porywy wiatru ustaną około godz. 20 - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

AKTUALIZACJA, godz. 8:15
Mimo porywów wiatrów dochodzących do 80-90 km na godzinę, na szczęście, na razie wiatr nie wyrządził większych szkód we Wrocławiu. Straż pożarna informuje, że w piątek (22 grudnia) o poranku interweniuje w powiecie wrocławskim, w Galowicach w gminie Żórawina oraz w Stróży w gminie Mietków. Interwencje dotyczą usuwania połamanych pni i konarów drzew. W samym Wrocławiu aktualnie nie ma takich zdarzeń. W ciągu minionej nocy w regionie wyjeżdżano ponad 20 razy. Są straty materialne, ale nie odnotowano osób rannych wskutek wichury.

REKORDOWE PORYWY WIATRU NA DOLNYM ŚLĄSKU zanotowano w ostatnich godzinach na Śnieżce - aż 184 km/h!

Cyklon Zoltan nad Polską i silne porywy wiatru na Dolnym Śląsku

W najbliższych dniach pogoda będzie dynamicznie się zmieniać. Choć temperatura nie ulegnie większym zmianom i nadal będzie utrzymywała się powyżej 0 stopni Celsjusza, już w czwartek (21 grudnia) w całym regionie wystąpią wichury. Miejscami możemy się spodziewać intensywnego deszczu

- Symulacje modeli prognozują wystąpienie na obszarze Dolnego Śląska silnych, okresami bardzo silnych porywów wiatru. Przypadną na okres czwartkowego popołudnia i wieczora, choć największe utrudnienia spodziewane są w nocy z czwartku na piątek (21-22 grudnia) - informuje organizacja Meteo Alert-Dolny Śląsk.

Jak zapowiada IMGW, największe porywy wiatru spodziewane są na terenie powiatów: lubańskiego, złotoryjskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego oraz wałbrzyskiego i legnickiego, a także wrocławskiego.

We Wrocławiu największe utrudnienia pojawią się w nocy z czwartku na piątek (21-22 grudnia). W okolicach Legnicy porywy mogą osiągnąć nawet 125 km/h, natomiast na terenie Wrocławia - do 110 km/h. To wartości, które kojarzone są głównie z wiatrami halnymi.

Porywy wiatru mają osiągać do 120 km/h we Wrocławiu.
Porywy wiatru mają osiągać do 120 km/h we Wrocławiu. IMGW

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, silne wichury zaczynają się od 102 km/h. Są zdolne wyrywać drzewa z korzeniami, zrywać dachy z budynków i łamać słupy energetyczne. Powyżej tej wartości przebywanie na zewnątrz może się wiązać z zagrożeniem życia.

Opady deszczu w najbliższych dniach:

Jak się przygotować na wichurę?

- Przed wystąpieniem wichury należy przede wszystkim usunąć z parapetów i balkonów wszystkie lekkie przedmioty. Dla pewności zamknijmy okna i drzwi. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy je dodatkowo zabezpieczyć. Warto mieć na zapas zastępcze oświetlenie - latarki z zapasem baterii - mówi Piotr Błaszczyk z RCB.

Model prognozowanego wiatru na dzień 23 grudnia.
Model prognozowanego wiatru na dzień 23 grudnia. WXCharts

Pracownicy RCB podkreślają, że podczas wichury nie należy wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to konieczne. Gdy nie zdążymy do domu, warto poszukać bezpiecznego schronienia w drodze. Nie mogą być to jednak tereny pod drzewami.

- Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu - dodaje Piotr Błaszczyk.

W piątek rano pogoda powinna się ustabilizować, a front z czasem przesunie się na wschód kraju.

ZOBACZ TEŻ:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska