Śledztwo w sprawie wypadku prezydenta: Poważne braki w...

  Śledztwo w sprawie wypadku prezydenta: Poważne braki w materiale dowodowym. Co dalej?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Śledztwo w sprawie wypadku prezydenta: Poważne braki w materiale dowodowym. Co dalej?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Śledztwo w sprawie wypadku prezydenta Rafała Dutkiewicza utknęło w martwym punkcie. Zajmujący się sprawą śledczy chcieli, żeby zostało ono przeniesione do innej prokuratury, najlepiej spoza Wrocławia, by nie było posądzeń o stronniczość. Nie zgodziła się na to prokuratura apelacyjna ze względu na elementarne braki w materiale dowodowym. Śledczy ze Śródmieścia oficjalnie sprawy nie komentują, ale nieoficjalnie bronią się, że o sprawie dowiedzieli się, kiedy na miejscu wypadku nikogo już nie było, a podstawowe czynności na miejscu zdarzenia powinna wykonać policja.
  Przypomnijmy, że Rafał Dutkiewicz spowodował wypadek 15 kwietnia na Ostrowie Tumskim. Wymusił pierwszeństwo przejazdu i zderzył się z tramwajem. Prezydent jechał ulicą, na której obowiązywał zakaz wjazdu. Policja jeszcze w dniu zdarzenia uznała sprawę za kolizję i zakończyła je karą 500-złotowego mandatu.

  Sprawa jednak wróciła. Wszystko przez zawiadomienie, jakie złożył mieszkaniec Wrocławia. Jego zdaniem, prezydent był nie tylko sprawcą wykroczenia. Miał też dopuścić się przestępstwa.

  Przeczytaj więcej: Trzy miesiące po wypadku prezydent może nie zeznawać i nie ma żadnych świadków

  Problemy zaczęły się piętrzyć, kiedy śledczy ze Śródmieścia chcieli wyłączyć się z prowadzenia sprawy, po to by uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu. Wniosek ten odrzuciła jednak prokuratura apelacyjna ze względu na niekompletny materiał dowodowy. - Nie było zgromadzonych podstawowych dowodów - mówi Anna Zimoląg z Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. Wśród głównych uchybień wylicza: brak listy pasażerów czy listy osób, którym udzielono pomocy medycznej, brak pełnej dokumentacji lekarskiej. Nie można było też odczytać nagrania z monitoringu.

  Przeczytaj więcej: Nie wiadomo kto zajmie się śledztwem w sprawie Dutkiewicza

  Iwona Rogowska, zastępca prokuratora rejonowego prokuratury Wrocław Śródmieście nie chce oficjalnie odnosić się do zarzutów prokuratury apelacyjnej. Twierdzi, że śledczy cały czas pracują nad sprawą i zbierają materiał.

  Już w połowie lipca Iwona Rogowska mówiła portalowi gazetawroclawska.pl, że śledczy otrzymali w końcu pełną dokumentację medyczną poszkodowanego motorniczego. Na jej podstawie biegły ma wydać opinię, czy motorniczy odniósł obrażenia powyżej siedmiu dni, czy nie. Opinia ta będzie miała wpływ na kwalifikację zdarzenia. Kiedy będzie gotowa? Nie wiadomo. Może to być kwestia dnia lub dwóch tygodni.

  Prokuratura powołała także biegłego, który zajął się odtworzeniem zapisu monitoringu (początkowo nie dało się go odtworzyć). Jest on już w dyspozycji prokuratury. Nie wiadomo ciągle również, kiedy i gdzie będzie zeznawał prezydent Rafał Dutkiewicz. Wrocławscy śledczy nie chcą go przesłuchiwać, ale nie złożyli jeszcze nowego wniosku do prokuratury apelacyjnej o przeniesienie sprawy do innego miasta. - Wciąż czekamy na opinię biegłego w sprawie dokumentacji medycznej - mówi Iwona Rogowska. Zapewnia jednak, że taki wniosek na pewno będzie złożony.

  Wygląda jednak na to, że listy pasażerów nie da się już odtworzyć. Dlaczego nikt nie zadbał o listę świadków? - Pierwsi na miejscu zdarzenia byli policjanci, oni zakwalifikowali je jako kolizję – wyjaśnia Iwona Rogowska. Czy to właśnie działanie funkcjonariuszy spowodowało opóźnienie śledztwa? - Nie komentuję sprawy - mówi zastępca prokuratora rejonowego.

  Od innych wrocławskich śledczych słyszymy jednak nieoficjalnie, że to policja powinna na miejscu zadbać o listę świadków. Prokuratorzy byli na miejscu, kiedy nic już się tam nie działo. Policjanci tłumaczyli, że motorniczy wyszedł z tramwaju i mówił, że nic mu nie jest. Czy właśnie dlatego policjanci uznali, że była to tylko kolizja?

  Paweł Petrykowski, rzecznik Komedy Wojewódzkiej Policji nie zgadza się z takimi opiniami. Mówi, że policja zrobiła wszystko, co powinna w tej sytuacji. - Funkcjonariusze prowadzili na gorąco czynności w sprawie wykroczenia, jakim jest kolizja. Ustalenia funkcjonariuszy opierały się m.in. na podstawie rozmów ze świadkami, uczestnikami zdarzenia i - co istotne - także na podstawie opinii lekarzy, którzy badali i kierowcę nissana, i motorniczego. Lekarze ustalili, że obrażenia poszkodowanego będą wymagały zwolnienia poniżej siedmiu dni. Stąd też kwalifikacja zdarzenia - mówi Petrykowski. Dodaje, że teraz w związku z zawiadomieniem mieszkańca postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

  Przeciągające się śledztwo zaniepokoiło Annę Zalewską posłankę Prawa i Sprawiedliwości, która zwróciła się do prokuratora generalnego, aby zajął się sprawą prezydenta Dutkiewicza.

  Czytaj także

   Komentarze (135)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   sie zdziwicie jaki bedzie tego final po wyborach samorzadowych zapewne dostanie bardzo duze odszkodowanie gdyz jako urzednik panstwowy majac nienormowany czas pracy i tak byl w pracy a ze wykonywal...rozwiń całość

   sie zdziwicie jaki bedzie tego final po wyborach samorzadowych zapewne dostanie bardzo duze odszkodowanie gdyz jako urzednik panstwowy majac nienormowany czas pracy i tak byl w pracy a ze wykonywal czynnosci sluzbowe ma uprawnienia zeby wjechac pod prad(pilna sprawa)ludzia sie nawet nie sni jak juz prawnicy dzialaja ale trzeba do wyborow dotrwac a potem to wszystko pod dywan tak jak afera tasmowazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najsmutniejsze

   jest to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   że i tak Rafał D. wygra kolejną kadencję. Bo my się pieklimy, szlag nas trafia, a wiekszosc Wrocławian kompletnie nieswiadoma. A juz starsze osoby to aniola w nim widza,nie raz slyszalem rozmowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypadek

   OZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Jedno jest pewne: ten wypadek nie został spowodowany celowo i JEST TO NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieszczęśliwy wypadek :D

   kWro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Tiaaaa.... Można jeszcze dodać, że tak samo (nie)szczęśliwie zostałby poddany karze za tą "kolizję" normalny, szary mieszkaniec Wrocławia- Tiaaaa- bankowo, policji nieudałoby się zebrać...rozwiń całość

   Tiaaaa.... Można jeszcze dodać, że tak samo (nie)szczęśliwie zostałby poddany karze za tą "kolizję" normalny, szary mieszkaniec Wrocławia- Tiaaaa- bankowo, policji nieudałoby się zebrać podstawowego materiału dowodowego... Świadkowie? Jacy świadkowie- przecież to niewinna kolizja...!!!:D Tiaaaaa... Ehhh błogość, błogość i nieuchronność kar w Polsce- zapomniał bym o najważniejszym- wizerunek dobroczyńcy roku- jakaś rysa? Nieeee no jakże!!! Przecież to wszystko jest wręcz ordynarnym kpieniem sobie z "prawa" Żyyygać sie chce!!!... "By w POlsce żyło się lepiej!!!" - Tusku jak żyć???? Jak żyć Donaldzie??? Rozwaliłem służbowe auto za pieniądze podatników... Jest mi z tym baaaardzo źle, piszą o mnie najgorsze rzeczy- czepiają się mnie boguduchawinnego!!! Jak mam dalej żyć Donaldzie mój, no jak- przecież mam taaaakie wyrzuty sumienia- Ehhh jak mnie serce boli, że nie respektowałem znaków drogowych, spowodowałem "kolizję" i do tego jeszcze te szaraki wespół z jakimiś dziennikarzynami, nagłośnili całą moją przejażdżkę.. !!! Przecież to zwykła farsa, do której juz chyba /niestety/ wszyscy zdąrzyliśmy przywyknąć :D Dno... wodorosty i meeeeega gruba warstwa mułu. PS.. nie jestem żadnym P(I)S-IAKIEM, ani innym fanatykiem jakiegokolwiek zespołu szerzącego różnego rodzaju polityczną "wiarę". Jestem zwyczajnym Polakiem... niewiedząc czemu JESZCZE mieszkającym w tym chorym, zgniłym politycznie kraju! Pozdrawiam innych, zwyczajnych polaczków tyrających na ZUS, OFE czy inne bzdety nie gwarantujące jakiejkolwiek normalnej materialnie starości :D Aaaaa PS= nie słuchajcie gdy śmieją się z nas Polaków... pokluepując po ramieniu - wcale nie robimy jak to powiedział nasz wybraniec... amerykanom laski- przepraszam- chyba chodziło im o łaske... ja tam nikomu nic nie robie :Dzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ścierwoza polska

   Bv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Bawialnia zadowolonych z siebie kretynów - ups przepraszam prawdziwych kretynów - czyli milicjonerów, pseudoprokuratorów wresxcie bohatera tego cyrku. Tymczasem cała ta ścierwoza powinna siedzieć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ścierwoza polska

   Bv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bawialnia zadowolonych z siebie kretynów - ups przepraszam prawdziwych kretynów - czyli milicjonerów, pseudoprokuratorów wresxcie bohatera tego cyrku. Tymczasem cała ta ścierwoza powinna siedzieć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent

   Wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   Wybory tuż, tuż. Mieszkańcy Wrocławia pokażcie, że obrażać Was nie wolno!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypadek, kolizja, zagrożenie czy też nic sie nie stało?????????????

   Pago (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   A jaki to problem odszukać świadków poprzez ogłoszenie? A jaki to problem sprawdzić dokumentację medyczną motorniczego i przesłuchać lekarza prowadzącego? A motorniczy z drugiego tramwaju to nie...rozwiń całość

   A jaki to problem odszukać świadków poprzez ogłoszenie? A jaki to problem sprawdzić dokumentację medyczną motorniczego i przesłuchać lekarza prowadzącego? A motorniczy z drugiego tramwaju to nie świadek, wyparował?????? Halo, kosmos jakiś, czy sprawne zamiatanie sprawy pod dywan??????
   Świadkowie, zgłaszajcie się sami!!!!!!!!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Rafała D.

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   Człowieku, jesteś z siebie dumny? Serio pytam ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXXxxx

   żaba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Normalnie żal mi prokuratorów, same kłopoty, kłody pod nogi i zagubienie w realiach. Dodatkowo strach i brak kompetencji sięgający zenitu. Jak tu pracować ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 1

   Jak na oczach tysiecy ukrecic sprawie leb? Powyzej macie wzorcowy przyklad.
   Mam pytanie do zdania " Nie można było też odczytać nagrania z monitoringu." - Jakim cudem chocby na gazeciewroclawskiej...rozwiń całość

   Jak na oczach tysiecy ukrecic sprawie leb? Powyzej macie wzorcowy przyklad.
   Mam pytanie do zdania " Nie można było też odczytać nagrania z monitoringu." - Jakim cudem chocby na gazeciewroclawskiej byla publikowana stopklatka z monitoringu wlasnie? zdjecie zrobilo, a filmiku nie ma? to jakis zart?
   Czytajac te wiadomosci z "panstwa prawa" zaczynam gleboko wierzyc, ze z pijanym rafalkiem rzeczywiscie jechala jakas laska (noc wczesniej balowal do rana, soczkow raczej nie popijal), a rafalek sam w sobie to najwyzsza ekscelencja przed ktora szmaciarze w mundurach sraja po gaciach. i jak mamy szanowac politykow, czy tez sluzby mundurowe? przeciez to najwieksze kur*y pod sloncem jak widac.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama