Abp Kupny przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski?...

  Abp Kupny przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski? Dziś wybory

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Biskupi wybierają nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród faworytów wymieniany jest metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny. Czy rzeczywiście ma szanse na wybór?
  Arcybiskup Józef Kupny jest brany pod uwagę, bo jest młody i potrafi wyjść do ludzi

  Arcybiskup Józef Kupny jest brany pod uwagę, bo jest młody i potrafi wyjść do ludzi ©Tomasz Hołod

  Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny, jest wymieniany w gronie faworytów w dzisiejszych wyborach na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Obok niego są wskazywani kardynał Kazimierz Nycz i arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Andrzej Dzięga, Marek Jędra-szewski i Wacław Depo oraz biskup polowy Józef Guzdek.

  Według Tomasza Królaka, zastępcy redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej i szefa działu krajowego, w tym gronie arcybiskup Kupny ma duże szanse. - Dał się już poznać jako wyrazisty hierarcha, który potrafi wyjść do ludzi, i jeden z najwybitniejszych speców od nauki społecznej Kościoła. Kieruje poważną metropolią.
  Jego młody wiek (58 lat) jest też jego atutem, na pewno nie wadą - uważa Królak. Dodaje, że arcybiskup Kupny jest także współautorem dokumentu o politycy społecznej Kościoła, przygotowywanego dla Episkopatu. - Arcybiskup, zajmując się nauką społeczną, doskonale wie, co boli społeczeństwo. Ale naprawdę trudno stwierdzić, kto zostanie szefem Episkopatu. To jest tak jak z konklawe: można na nie wejść biskupem, a wyjść papieżem - mówi Tomasz Królak.

  Dodaje, że wiele będzie zależało od priorytetów, jakie biskupi będą chcieli osiągnąć. Szef KAI zauważa jednak, że przewodniczący Episkopatu nie ma władzy nad biskupami, bo ci podlegają wprost papieżowi. - To funkcja dosyć eksponowana przez media - mówi.

  Zbigniew Nosowski, twórca kwartalnika "Więź" i publicysta, sądzi inaczej. Jego zdaniem metropolita wrocławski nie jest wcale faworytem. - Jest jeszcze za młody i wiekiem, i stażem. Najbardziej prawdopodobny jest wybór arcybiskupa Gądeckiego - mówi Nosowski.

  Ksiądz Andrzej Luter, duszpasterz, publicysta, doktor teologii, nie chce komentować ewentualnych wyborów biskupów. Choć zaznacza, że nie zna dobrze abp. Józefa Kupnego, to mówi o nim jako sprawnym organizatorze. - Trudno mówić o tym, kto wygra, bo nie ma wyraźnego faworyta - twierdzi ksiądz Luter.

  Teoretycznie przewodniczącym Episkopatu Polski może zostać każdy z 43 biskupów diecezjalnych. Mogą oni głosować nawet trzy razy, jeżeli za pierwszym podejściem dany hierarcha nie uzyska wymaganej liczby głosów. Na wybranie przewodniczącego Episkopatu mają dwa dni.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niedzielne zale

   Xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Strasznie dziwny ten Józef, nigdzie go nie widać, nie słychać, nie wiemy czy on jest we Wrocławiu, czy gdzie. Wziął chlopina sobie takich "przybocznych" ze boże zachowaj i chyba go w ciula...rozwiń całość

   Strasznie dziwny ten Józef, nigdzie go nie widać, nie słychać, nie wiemy czy on jest we Wrocławiu, czy gdzie. Wziął chlopina sobie takich "przybocznych" ze boże zachowaj i chyba go w ciula robią..patrząc tylko na jego kalendarium można odnieść wrażenie, że robił mu je ktoś, kto go bardzo nie lubi..Marian jaki był, taki był, ale kalendarium miał Perfekt, rzecznika miał Perfekt, nawet sekretarz mu się wyjątkowo udał, a Józefem się ciut rozczarowalem. No ale żeby nie było, żyj "szefie" sto lat i nie daj się tym młodym cwaniakom wykiwac ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko się uśmiecham

   kleryk Antoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   "Jeden z najwybitniejszych speców od nauki społecznej Kościoła." - szkoda, że nie stosuje tego w praktyce, chociażby wobec swoich świeckich współpracowników. Co innego pisze, mówi, co innego robi....rozwiń całość

   "Jeden z najwybitniejszych speców od nauki społecznej Kościoła." - szkoda, że nie stosuje tego w praktyce, chociażby wobec swoich świeckich współpracowników. Co innego pisze, mówi, co innego robi. Taka prawda.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama