E-sąd z Legnicy posłuży za wzór

  E-sąd z Legnicy posłuży za wzór

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Legnicki sąd ma najlepszą stronę internetową. Niektóre jej rozwiązania będą upowszechnione.
  W czwartek wiceminister sprawiedliwości Łukasz Rędziniak odwiedzi Sąd Okręgowy w Legnicy. Będzie rozmawiał o informatyzacji urzędu. Spotka się więc nie tylko z prezesami sądów lecz także z informatykiem Andrzejem Trzeciakiem. Wiceminister nie ukrywa, że zastanawia się nad przeniesieniem niektórych rozwiązań legnickich do witryn internetowych innych sądów.

  Sąd Okręgowy w Legnicy zwyciężył niedawno w rankingu na najlepszą e-stronę. Badania przeprowadziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspólnie z Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza.
  Legnicka strona zdobyła 41 na 60 możliwych punktów i pokonała witryny pozostałych 44 sądów okręgowych w kraju.
  A w rankingu są takie, które zdobyły tylko 12 punktów. Doceniono wygląd i łatwość nawigacji. Natomiast wrocławski sąd (8. miejsce) był jedynym, który zdobył najwyższą notę za użyteczność, czyli ilość pomocy i porad prawnych. Wśród sądów apelacyjnych wrocławska e-strona zajęła trzecie miejsce.

  Wiceminister sprawiedliwości interesuje się informatyką, a z zawodu jest adwokatem. Dzięki temu mógł spojrzeć praktycznie na strony internetowe polskich sądów. I to właśnie legnicka witryna zrobiła na nim najlepsze wrażenie.
  - Jest czytelna. Już na stronie głównej można znaleźć te informacje, których klient najbardziej potrzebuje, czyli godziny otwarcia legnickich sądów, numery kont bankowych i wzory formularzy - przyznaje wiceminister Rędziniak. - Są tam wszystkie niezbędne informacje. A proszę mi wierzyć, nie na wszystkich stronach sądowych jest to regułą.

  Wiceminister chce się dowiedzieć, jakie oprogramowanie jest wykorzystywane dla potrzeb wokandy elektronicznej oraz jaki jest system aktualizacji informacji.
  Legnicki Sąd Okręgowy jest jednym z pięciu w kraju, które mają internetową wokandę. Ma jednak najsprawniejszy system aktualizacji terminów rozpraw, który sprawdza się nawet w nagłych przypadkach losowych.

  Dawid Szeciło, Helsińska Fundacja Praw Człowieka:
  - Strony internetowe większości sądów wyglądają jak przed dziesięciu laty. Są mało czytelne, trudne w odbiorze. Z sądów okręgowych grafiką i nawigacją wyróżnia się legnicki, a użytecznością - wrocławski. Zależy nam na ujednoliceniu stron sądowych, by na każdej była pewna ilość informacji niezbędnych klientowi.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama