Wałbrzych: Autobusy pojadą na śmieciach?

  Wałbrzych: Autobusy pojadą na śmieciach?

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu napędzane skroplonym gazem, pozyskiwanym z odpadów? To brzmi jak science fiction, ale nie do końca. Gaz do napędzania silników autobusowych ma pochodzić ze składowiska odpadów przy ul. Beethovena w Wałbrzychu.
  Wałbrzyskie Centrum Zatrudnienia Socjalnego, które zarządza składowiskiem, przygotowuje już dokumentację przedsięwzięcia.
  - Trzeba m.in. ustalić, jakie ilości metanu znajdują się w składowisku i jaki jest stopień zanieczyszczenia gazu węglowodorami - wyjaśnia Marek Pabisz, szef WCZS. - Sprawy formalne dotyczące inwestycji zakończą się w tym roku. W przyszłym chcielibyśmy rozpocząć budowę instalacji zbierających oraz oczyszczających gaz z wysypiska.

  Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 1,5 mln zł. Część pieniędzy można pozyskać z funduszy unijnych. Podstawowym warunkiem jest jednak uwzględnienie wałbrzyskiego składowiska odpadów w wojewódzkim planie gospodarowania odpadami.
  Gmina złożyła już dokumenty w tej sprawie. Dyrektor WCZS jest już po rozmowach z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Wałbrzychu, które miałoby być głównym odbiorcą "śmieciowego" paliwa.

  Jeżeli inwestycja związana z pozyskiwaniem gazu wypali, przewoźnik zamierza kupić do pięciu autobusów przystosowanych do jazdy na takim paliwie. Przewagą gazu skroplonego nad sprężonym jest to, że nie trzeba dostarczać go do zajezdni gazociągiem. Może być transportowany np. w butlach.

  - Rozmawialiśmy już na ten temat z firmą Solbus, która jest jedynym w kraju producentem autobusów napędzanych skroplonym gazem LNG - mówi Ireneusz Zarzecki, prezes MPK w Wałbrzychu. - Pojazdy są bardziej ekologiczne i ekonomiczne od napędzanych olejem.

  Dla porównania, krótki autobus MPK na pełnym zbiorniku oleju napędowego przejeżdża ok. 500 km. Zasilany skroplonym gazem LNG - o ponad 100 km więcej. Jest również różnica w kosztach. MPK płaciło ostatnio 3,95 zł brutto za litr oleju napędowego. W przesłanej przewoźnikowi ofercie zakład gazowniczy oferuje dostarczanie gazu LNG w cenie 2,55 zł brutto.

  W Polsce żaden z miejskich przewoźników nie ma autobusów zasilanych skroplonym gazem LNG. Ale jeżdżą już takie w USA, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Oprócz Wałbrzycha przymierzają się do tego w Krakowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antyzmywak

   wdw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   Sam fakt zaliczania metanu do weglowodorow, nie wyklucza faktu jakim jest mozliwosc zanieczyszczenia dostarczanego gazu innymi weglowodorami. Byc moze silniki te nie sa w stanie 'przerobic' gazu...rozwiń całość

   Sam fakt zaliczania metanu do weglowodorow, nie wyklucza faktu jakim jest mozliwosc zanieczyszczenia dostarczanego gazu innymi weglowodorami. Byc moze silniki te nie sa w stanie 'przerobic' gazu zanieczyszczonego czyms innym niz weglowodory, jak rowniez gazu ze zwiekszona koncentracja wegla i wodoru w postaci dluzszych weglowodorow niz metan. Tak wiec, mimo Twojego komentarza, nie sadze, aby byla to w ostatecznosci bledna decyzja. Ale gratuluje czujnosci.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na zmywak

   vjvnkb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 21

   "Trzeba m.in. ustalić, jakie ilości metanu znajdują się w składowisku i jaki jest stopień zanieczyszczenia gazu węglowodorami" uuu , metan jest bardzo zanieczyszczony węglowodorami, wszak on jest...rozwiń całość

   "Trzeba m.in. ustalić, jakie ilości metanu znajdują się w składowisku i jaki jest stopień zanieczyszczenia gazu węglowodorami" uuu , metan jest bardzo zanieczyszczony węglowodorami, wszak on jest węglowodorem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LNG

   tantus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   Macie nieaktualne informacje. Solbus BYŁ jedynym w kraju producentem, który PRZYMIERZAŁ SIĘ do produkcji autobusów zasilanych LNG...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama