Ludzie spod Legnicy pikietowali w Warszawie

  Ludzie spod Legnicy pikietowali w Warszawie

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W drodze na pikietę przed Sejmem
  1/10
  przejdź do galerii

  W drodze na pikietę przed Sejmem ©Tomasz Woźniak

  "Stop odkrywce! Stop odkrywce!" - skandowano wczoraj przy wtórze gwizdków pod budynkiem Sejmu RP. W ten sposób ponad 300 mieszkańców okolic Legnicy i Lubina protestowało przeciw rządowym planom budowy kilku kopalni odkrywkowych na ich terenach.

  O godz. 12.30 protest rozpoczęli mieszkańcy dolnośląskich gmin: Rui, Lubina, Miłkowic, Kunic, Ścinawy, Prochowic oraz Brodów, Gubina, Zgierza i Kruszwicy.

  "Nowe prawo geodezyjne i górnicze to czwarty rozbiór Polski" - mieli wypisane na sztandarach. Wspierali ich legniccy parlamentarzyści: Janusz Mikulicz, Jacek Swakoń i Norbert Wojnarowski. Wszyscy z Platformy Obywatelskiej - tej samej partii, która forsuje budowę odkrywkowych kopalni.
  Protestujący przynieśli petycję do marszałka Sejmu z prośbą o powstrzymanie prac nad ustawą o nowym prawie geodezyjnym i górniczym, które dla 50 wsi na Dolnym Śląsku oznacza zniesienie ich z powierzchni ziemi. Bronisław Komorowski nie wyszedł do protestujących. Jak wyjaśniali jego urzędnicy, czekał na nich o godz. 11. Pismo dla niego protestujący zostawili u dyrektora sejmowej kancelarii.

  - Trochę jestem zawiedziona, choć zrealizowaliśmy wszystkie założenia - przyznaje Irena Rogowska, wójt gminy wiejskiej Lubin. - Żałuję, że marszałek nie znalazł kilku minut na roz-mowę o naszych problemach.

  Oprócz nowych kopalni na złożach pod Legnicą, Gubinem i Zgierzem, rząd planuje też rozbudowę kopalni Konin w Tomisławicach aż do Chełmca. Pod jeziorem Gopło są złoża pięć razy większe od tych w Tomisławicach.
  - Grozi nam los Jeziora Ostrowskiego, które zostało przepołowione i wysycha - mówi burmistrz Kruszwicy Tadeusz Gawrysiak. - I teraz na południe od jeziora Gopło tworzy nam się podobna sytuacja.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama