Dzięki gminom mieszkańcy podlubińskich wsi jeżdżą pekaesem

  Dzięki gminom mieszkańcy podlubińskich wsi jeżdżą pekaesem

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy podlubińskich wiosek narzekali na trudności z dojazdem do miasta. W poniedziałek nowa linia - obsługiwana przez PKS Lubin w ramach miejskiej komunikacji - spięła Golę, Lubin, Miroszowice, Osiek, Łazek i Niemstów.
  Inny żółty autobus dociera przez Krzeczyn Wielki do Górzycy. Do obu kursów dopłaca gmina wiejska Lubin (ok. 200 tys. zł rocznie).

  Urząd Miasta i Gminy Bogatynia od dwóch lat organizuje przetargi na połączenia autobusowe z Wyszkowem, Wolanowem i Jasną Górą. Cztery pary kursów kosztują miesięcznie 5 tysięcy złotych.
  - Bez tego wioski zostałyby odcięte od świata - mówi naczelnik wydziału gospodarki gruntami i handlu Lucyna Pędrak. - Autobusy umożliwiają chorym dojazd do lekarza, a młodzieży ze szkół średnich w Zgorzelcu powrót do domu.

  PKS Trans-Pol Legnica ma wsparcie z Urzędu Miasta w Złotoryi, który jako jedyny samorząd w regionie dopłaca 5 tys. zł miesięcznie do biletów ulgowych dla swoich mieszkańców. Dzięki porozumieniu z burmistrzem, w dni robocze od września na trasie Legnica - Złotoryja kursują dodatkowe pekaesy.
  - Prywatni przewoźnicy wycofali się już z niezyskownych tras. Jedyna szansa na utrzymanie tych kursów to dofinansowanie ze strony samorządów, bo my też musimy liczyć koszty - przekonuje prezes PKS Trans-Pol Legnica Tadeusz Nowak.
  Autobusy umożliwiają chorym z małych wiosek dojazd do lekarza.
  Przykłady z Lubina, Złotoryi i Bogatyni to jednak wyjątki. Z reguły przewoźnicy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe samorządów.

  - Nikt nam nie dołoży złotówki - mówi Stanisław Cempura, prezes PKS Bolesławiec.
  - Radzimy sobie - twierdzi Jan Kropiński, dyrektor do spraw ekonomicznych w PKS Tour Jelenia Góra. - Staramy się dojechać do różnych miejscowości. W naszym regionie pozytywną rolę spełniają busiarze, którzy docierają do pozostałych wiosek. Uzupełniamy się, by nikt nie był odcięty od świata.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama