Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wrocławskie obchody [PROGRAM]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Pomnik pamięci ofiar AL Gräben w Strzegomiu ufundowany przez IPN i odsłonięty w 2019 r.
Pomnik pamięci ofiar AL Gräben w Strzegomiu ufundowany przez IPN i odsłonięty w 2019 r. Arch. IPN we Wrocławiu
We współpracy z wolontariuszami, archiwum Arolsen Archives buduje największy cyfrowy pomnik upamiętniający ofiary narodowego socjalizmu. Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu wspiera inicjatywę angażującą społeczeństwo w upamiętnienie historii jako partner archiwum.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia), Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu weźmie udział w tworzeniu symbolu szacunku, różnorodności i demokracji.
- To trzeba upamiętniać, bo jak świat zapomni, to znowu coś strasznego może się stać – apelowała w 2019 r. podczas odsłonięcia w Strzegomiu pomnika pamięci ofiar AL Gräben ufundowanego przez IPN jedna z byłych więźniarek tej filii KL Gross-Rosen.

Mimo upływu niemal 77 lat od zakończenia II wojny światowej i zbrodni jakiej dopuścili się Niemcy na milionach obywateli ówczesnego świata, wiele ran nadal pozostaje niezagojonych, a tragiczne wydarzenia pozostają w pamięci potomków ofiar. - Włączamy się w dzieło przywracania pamięci o wszystkich ofiarach narodowego socjalizmu, aby przestały być anonimowe, a przyszłe pokolenia znały historię tych strasznych zbrodni dokonanych w XX w. Należy to dzieło wyłaniania nazwisk ofiar z anonimowości kontynuować ku przestrodze i pamięci – mówią organizatorzy tej akcji i dodają, że z pomocą wolontariuszy z całego świata dzięki inicjatywie #everynamecounts powstanie największe Archiwum Cyfrowe dotyczące ofiar nazistowskiego systemu terroru oraz osób z niego ocalonych.

Dając przykład innym

Komputer i połączenie z Internetem: to wszystko, czego potrzeba, aby wziąć udział w inicjatywie – specjalna wiedza nie jest wymagana. Wolontariusze zostaną zaznajomieni z archiwalnymi dokumentami na stronie projektu i otrzymają wskazówki dotyczące ich obróbki. Dokumenty pochodzą z obozów koncentracyjnych i są dowodem na to, że ówczesne motywy prześladowań nie są już tylko historią. „Każda na nowo udokumentowana informacja jest wyrazem solidarności z ofiarami” podkreśla Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. „W ten sposób na bazie dokumentów historycznych zbudujemy pomnik – w hołdzie dla prawdy oraz przeciw rasizmowi i antysemityzmowi”.

Tysiące dokumentów z personaliami

Archiwum Arolsen Archives udostępnia w ramach projektu crowdsourcingowego tysiące dokumentów pochodzących z różnych obozów koncentracyjnych. Duża część z nich to karty i kwestionariusze więźniów, zawierające ważne dane oraz informacje biograficzne, takie jak miejsce urodzenia. Ponadto można w nich znaleźć także imiona i nazwiska krewnych, którzy niekiedy są ostatnim zachowanym śladem przed tragiczną śmiercią: jako „miejsce zamieszkania” rodziców czy rodzeństwa podaje się miejsca zagłady, takie jak Auschwitz-Birkenau czy Majdanek.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Holokaust był sterowanym przez władze III Rzeszy procesem prześladowania i zabijania ludności pochodzenia żydowskiego. Do 1945 r. Niemcy oraz ich sojusznicy wymordowali niemal 2/3 europejskiej populacji Żydów. Ofiarami prześladowań padały także inne nacje, uważane przez nazistów za niższe rasowo i biologicznie: m.in. Romowie, Polacy i Rosjanie. Liczba ofiar tego ludobójstwa szacowana jest na co najmniej 5,7 mln osób. 27 stycznia 1945 r. obóz Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. W tym dniu uratowanych zostało około 8 tys. więźniów. Oficjalne obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu odbędą się w formule online i rozpoczną o godz. 16.00.

Wrocław, jak co roku, przyłącza się do tych obchodów, a Gmina Wyznaniowa Żydowska przygotowała program w którym znajdą się:

  • godz. 17.00 – „Ucieczki na Wschód i losy żydowskich uchodźców” – wykład dr Anny Grużlewskiej (online);
  • godz. 18.00 – Złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów wywiezionych do niemieckich, nazistowskich obozów Zagłady (dziedziniec);
  • godz. 19.00 – Muzyka Świata z Żydowską Duszą „Rapsodia Hebrajska" – koncert upamiętniający Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu z udziałem wybitnego polskiego wiolonczelisty, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Tomasza Strahla, z towarzyszeniem Polskiego Kwintetu Fortepianowego oraz kontrabasisty Tomasza Borskiego | Synagoga pod Białym Bocianem.

ZOBACZ TAKŻE:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska