Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zrób to ze smakiem” rusza w poszukiwaniu dobrego chleba i pysznego sera

red
tvp wrocław
Drodzy Czytelnicy, tym razem celem wyprawy jest miasteczko Prusice. Rozmachem ustępuje pola nadrzędnej administracyjnie Trzebnicy i nadal czeka na większą popularność. Gdyby były to czasy przedwojenne albo lata 90. XX wieku, można by do miejscowości dojechać pociągiem.

Współcześnie prowadzi tu trasa S5 i te nieco ponad 30. kilometrów od Wrocławia pokonuje się błyskawicznie.
W Prusicach warto obejrzeć rynek z ratuszem. Budynek zagrał w komedii „Wyjście awaryjne”. Pamiętacie Bożenę Dykiel, która szalała w filmowym komitecie powiatowym? To właśnie Prusice.

Nas jednak zachwycił kościół ewangelicki, o eleganckiej czerwonej bryle.
Po co eskapada w tym kierunku? Prusice stanowią centrum rolniczej gminy i co rusz można napotkać jakiegoś producenta żywności.
Zaczęliśmy od tego co najbardziej oczywiste czyli od chleba.
W miejscowości od lat piecze go Andrzej Koryciak. Także ten klasyczny: z ciemnej, pełnej otrąb, tradycyjnej mąki. Cenią go osoby na diecie błonnikowej. Wzmaga przemianę materii i usuwanie złogów jelitowych. Ale uwaga! Nie nadaje się dla każdego.

- Najlepiej jeść go do południa, bo jest ciężkostrawny. W sam raz dla osób o zdrowym żołądku – wyjaśnia Andrzej Koryciak.
Nas zaciekawiły piece do wypieku. Mają co najmniej pół wieku, rozgrzewają się do czerwoności od płonącego wewnątrz drewna i nadają wypiekom unikatowy smak.
W przypadku chleba, najważniejsze zaczyna się od mąki. Tę wykorzystywaną w prusickiej piekarni miele młyn w Pawłowie Trzebnickim. Pojedźcie go zobaczyć, bo jest piękny! Od frontu zdobią go efektowne piętrowe balkony, posiada wybrukowany wewnętrzny podwórzec i zabudowania spięte w czworobok.

A najważniejsze, że mechanizm pamiętający przełom XIX i XX wieku jest w pełni sprawny.
Ciekawostką jest to, że młyn od początku do działania nie potrzebował wody. Był zasilany najpierw silnikiem diesla, a teraz prądem. Od stu lat miele mąkę tą samą metodą.
- W latach 90. mieliśmy odbiorcę, który sprzedawał ją w Berlinie. Cieszyła się tam wielkim powodzeniem. Tymczasem do Polski zaczęto masowo sprowadzać mąkę sztucznie zaprawianą, standaryzowaną, mniej naturalną. No i okoliczne młyny zaczęły masowo plajtować – opowiada Zbigniew Czarnecki, właściciel młyna w Pawłowie Trzebnickim.
I tak jest do dziś, niestety. Tymczasem po tradycyjną mąkę warto sięgać, bo to skarb. Kupić ją można wprost z młyna. Bardziej syci i lepiej odżywia niż przemysłowa.

Co podać do chleba? Pyszny kozi ser : słodki twarożek, ricottę, twardy obtoczony w popiele lub posypany przyprawami. Takie przysmaki powstają w Kaszycach Wielkich w serowarni Honoraty Madej.
Firma działa cztery lata, na razie w wynajmowanej siedzibie. Ale wkrótce przeniesie się do własnych, nowych, wyremontowanych pomieszczeń. Wtedy stado kóz zostanie powiększone.

- Planuję setkę kóz dojnych i drugie tyle hodowlanych. Będziemy mogli działać z większym przytupem – opowiada Honorata Madej.
Kozie przetwory są idealne dla alergików, na których mleko krowie źle działa.
- I pomyśleć, że kiedyś koza kojarzyła się z biedą, a dziś wyłącznie ze zdrowiem – śmieje się Honorata Madej.
Właścicielka koziarni pokazała nam jak samemu zrobić ser na kwasku cytrynowym. To indyjski paneer.
Wkrótce w gospodarstwie ruszy też hodowla kudłatej węgierskiej świni mangalicy. Pierwsza świńska rodzinka już jest. Przeznaczenie? Tradycyjne, ekologiczne wędliny.

A co my zdziałaliśmy w kuchni? Bakłażany z pomidorem i kozim serem zapiekane w piecu i zielony torcik gryczany z ricottą. Pod czujnym okiem Zbyszka Koźlika, znawcy kuchni regionalnej i szefa kuchni. Oglądajcie nas dzisiaj o 18.55 w TVP3 Wrocław.
Z kulinarnym pozdrowieniem

Agata Ałykow, autorka programu „Zrób to ze smakiem” w TVP 3 Wrocław

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska