Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sernik na świąteczny stół - najlepsze przepisy i inspiracje. Zobacz filmy, krok po kroku

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Katarzyna Puczyńska / Polska Press
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas pogłębiania wiary i spędzania czasu w gronie rodziny. Ale nie tylko, to także czas spotkań i świętowania przy suto zastawionym stole. Ważnym elementem świątecznych potraw są ciasta, a jednym z nich jest niewątpliwie sernik. Wybraliśmy kilka przepisów najbardziej cenionych twórców na polskim YouTube. Zobacz jakie serniki możesz przyrządzić.

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast. Znany był już w starożytnej Grecji. Około 350 roku p.n.e. deser plakous_ został po raz pierwszy wspomniany przez poetę Archestratusa jako deser z sera podawany z suszonymi owocami i orzechami. Składniki na plakous znamy dzięki greckiemu komediopisarzowi Antyfanesowi, który pisał, że wyrabia się z mąki pszennej i sera koziego jako głównych składników. Wraz z podbojem Grecji przez Cesarstwo Rzymskie, przepis na sernik poznali starożytni Rzymianie, nadając mu nazwę_ placenta.

Jakie serniki są najpopularniejsze?

Dziś sernik ma wiele odmian, wariacji i przyrządzany jest z wielu rodzajów twarogu. Najpopularniejsze to:

  • Sernik krakowski – tradycyjny, pieczony na białym spodzie, z kratką z ciasta na wierzchu z dodatkiem rodzynek w masie serowej.
  • Sernik nowojorski – przyrządzony z kremowego serka Philadelphia ze spodem z krakersów.
  • Sernik wiedeński – sama masa serowa, bez spodu i wierzchu z ciasta.
  • Sernik królewski – wypiek niemiecki, który charakteryzuje się czekoladowym spodem, pieczoną masą serową i czekoladową kruszonką na wierzchu.
  • Sernik baskijski – piecze się go krótko i w bardzo wysokiej temperaturze. Nie dodaje się do niego mąki. Uchodzi za najbardziej kremowy. Ma mocno skarmelizowany wierzch.
  • Sernik z rosą – ciasto na kruchym spodzie wykończone miękką bezową pianką, na której po upieczeniu tworzą się kropelki „rosy".
  • Sernik japoński - niezwykle delikatny i puszysty o konsystencji sufletu. Przyrządza się go z niewielkiej ilości kremowego serka i dużej liczby jajek.
  • Sernik polski – jego masa wykonana jest z tłustego twarogu i dodatkowo zagęszczona mąką, skrobią ziemniaczaną lub kaszą manną.

Co dodać do sernika?

Rodzynki. Jedni je uwielbiają, a drudzy nienawidzą. Spór o to, czy je dodawać czy nie, można porównać do sporu o majonez do sałatki jarzynowej. Jedno jest pewne, rodzynki powinny być dobrze namoczone przed dodaniem do masy serowej. Suszone żurawina, morele czy śliwki, a także świeże owoce np. brzoskwinie, jagody czy truskawki również są świetnym dodatkiem do sernika. Do masy można też dodać orzechy włoskie, laskowe czy nerkowca. Niektórzy dodają także pierniki lub kandyzowaną skórkę pomarańczy.

Trwa głosowanie...

Jaki powinien być sernik?

Ciekawe pomysły na sernik z polskiego YouTube

Sernik gotowany

Sernik z chrupiącym kokosem na wierzchu

Sernik świąteczny z musem piernikowym

Puszysty i delikatny sernik

Prosty sernik chałwowy z polewą chałwową

Przepis na świąteczny królewski królewski

Expressowy sernik, puszysty i z polewą czekoladową

Chatka Baby Jagi – Prosty sernik bez pieczenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska