Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonych skrzynek na Ołbinie będzie więcej. O część z nich zadbają sami mieszkańcy

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Zielonych skrzynek na Ołbinie będzie więcej. O część z nich zadbają sami mieszkańcy
Zielonych skrzynek na Ołbinie będzie więcej. O część z nich zadbają sami mieszkańcy fot. MK
Do końca roku zazielenione mają zostać kolejne przestrzenie na wrocławskim Ołbinie. Ruszył przetarg na zaprojektowanie drugiego etapu Grow Green. Pierwsza faza inwestycji budziła sporo kontrowersji wśród okolicznych mieszkańców. Urzędnicy przekonują, że jest to projekt innowacyjny na skalę Europy. O część roślin, po ich posadzeniu, zadbają sami mieszkańcy.

Ołbin będzie miał więcej zieleni. W ramach drugiego etapu projektu Grow Green krzewy, drzewa i mała architektura do końca roku pojawią się na kolejnych czterech przestrzeniach:

  • zachodnia część podwórza pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego i Orzeszkowej,
  • podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami: Daszyńskiego, Lompy, Orzeszkowej i Jaracza,
  • podwórze wewnątrz kwartału zabudowy pomiędzy ulicami: Nowowiejską, Żeromskiego, Orzeszkowej i Barlickiego,
  • obszar ulicy Wygodnej między Nowowiejską a Żeromskiego.

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły na razie przetarg na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego. Wyłoniona firma będzie miał na to czas do końca kwietnia. Później ruszą prace budowlane, które, według harmonogramu, mają się zakończyć do 31 grudnia. Przetarg został ogłoszony na wniosek mieszkańców, którzy chcieli zazielenienia tych części podwórek, które nie mogły zostać włączone do poprzedniej inwestycji.

- Konsultacje wykazały, że mieszkańcy popierają ideę projektu GrowGreen i pomysł zagospodarowania (między innymi) zielenią wnętrz podwórzowych i ulicy. Sami również proponowali rozwiązania, które zostały uwzględnione w etapie drugim, a które wpływają na podniesienie komfortu życia. Zamiast przestrzeni rozjeżdżonych przez samochody, z wodą stojącą w kałużach, powstały wnętrza, które są nie tylko zielone i porządkują parkowanie ale również wprowadziły rozwiązania, które zagospodarowują wodę deszczową. Zostały także nasadzone nowe drzewa i inne rośliny. Zrealizowano, w zależności od zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb, ogrody społeczne i miejsca do rekreacji - przekonuje Grzegorz Rajter z UM we Wrocławiu.

Pierwszy etap inwestycji budził spore kontrowersje wśród mieszkańców. Wielu z nich uważało, że postawienie donic i zabudowanie części ulicy Daszyńskiego podestami, przez które jezdnia została zwężona, to całkowicie nietrafiony pomysł.

- Jestem jak najbardziej proekologiczna, a ta zabudowa jest totalną bzdurą. Proszę wejść na podwórka między blokami. Trzeba je zagospodarować, zrobić ławeczki, place zabaw dla dzieci. Natomiast tutaj zabrano miejsca parkingowe, może będzie pięknie tylko, że niewygodnie - mówiła w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Grażyna Zapolska, mieszkanka Wrocławia.

Radni osiedlowi podkreślają, że i tak trzeba było w jakiś sposób uspokoić ruch na Daszyńskiego. Jest to osiedlowa uliczka, gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, ale dotychczas mało kto przestrzegał tego ograniczenia.

- Pojawił się pomysł, aby na części ulicy zrobić ruch jednokierunkowy, ponieważ liczba zagrożeń i wypadków w tym rejonie była duża. Musieliśmy jakoś sobie poradzić z tym problemem. Wzięliśmy pod uwagę także głosy mieszkańców, którzy zgłaszali ogromną potrzebę zazielenienia naszego osiedla. Przed inwestycją przeprowadzane były trzy etapowe, szerokie konsultacje społeczne. Spotykaliśmy się na każdym podwórku, szliśmy wspólnie przez ulicę Daszyńskiego. W tych rozmowach brało udział na prawdę sporo osób, które miały wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji - mówi Paweł Wikliński, przewodniczący zarządu osiedla Ołbin.

Podczas realizacji drugiej i ostatniej fazy Grow Green niespodzianek związanych ze zwężaniem jezdni już nie będzie. Teraz zieleń i mała architektura pojawią się jedynie na podwórkach.

Pierwszy taki projekt w Europie

Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu w poście na facebooku przekonuje, że Grow Green to projekt innowacyjny na skalę szerszą, niż Wrocław, czy nawet Polska. Jest on finansowany z funduszy Komisji Europejskiej. KE płaci za przetestowanie rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie zieleni w zwartą zabudowę miejską. Kolejnym etapem badania będzie sprawdzenie przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, jak sprawdzają się zastosowane rozwiązania i jaki one mają wpływ na jakość życia mieszkańców.

- Zastosowane rozwiązania – nasadzenia w donicach, na chodniku, posłużą również do gromadzenia informacji odnośnie zazieleniania i pielęgnacji roślin w trudnych warunkach miejskich oraz porównania doświadczeń jak rośliny dostosowują się i rosną w różnych warunkach. Zdobyta wiedza, jako jeden z elementów projektu badawczego, będzie mogła zostać wykorzystana w kolejnych projektach. Posłuży też do zbieranie doświadczeń odnośnie pielęgnacji i zazielenienia - tłumaczy Grzegorz Rajter.

Rośliny posadzone, teraz trzeba o nie dbać

Mieszkańcy Ołbina obawiają się, że rośliny, owszem, teraz rosną, ale nie wiadomo, jak to będzie za kilka miesięcy, kiedy zaczną się upały. Trudności mogą się pojawić głównie odnośnie tych, które posadzone zostały w doniczkach. Będzie trzeba je często podlewać. Urzędnicy nie przewidują jednak specjalnych harmonogramów nawadniania.

- Procedury pielęgnacji roślin są standardowe, jak przy wszystkich innych realizacjach. Najpierw, w ramach gwarancji, pielęgnuje je wykonawca a później zarządcy terenów. Projektanci starali się dobierać takie gatunki roślin, które są odporne na trudne warunki miejskie - mówi Grzegorz Rajter.

Przy realizacji projektu poszukiwani byli także mieszkańcy, którzy chcieliby włączyć się w troskę o nowe rośliny. Ochotnicy będą dbali o zieleń na podwórzach, gdzie posadzona jest ona w większości bezpośrednio w ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska