Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudują im oczyszczalnię ścieków pod domami? Dowiedzieli się przez... przypadek. Pilnie interweniują, nikt ich nie słucha

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Gdy tylko dowiedzieli się, co zamierzają urzędnicy i PCC Rokita w ich okolicy, zorganizowali spontaniczny protest. Zdjęcia dzięki uprzejmości Kuriera Gmin.
Gdy tylko dowiedzieli się, co zamierzają urzędnicy i PCC Rokita w ich okolicy, zorganizowali spontaniczny protest. Zdjęcia dzięki uprzejmości Kuriera Gmin. Marta Ringart-Orłowska
O budowie oczyszczalni ścieków mieszkańcy Brzegu Dolnego dowiedzieli się w momencie, gdy na miejscu pracowali już geodeci. Ludzie mają dość smrodu z pobliskiego zakładu, a teraz kolejny ma powstać jeszcze bliżej - tuż pod ich domami, w których żyją co najmniej kilkanaście lat. Dlaczego kluczową dla miasta inwestycję próbuje się przed nimi ukryć? Tego mieszkańcy nie wiedzą, ale zapowiadają, że rozliczą rządzących przy urnach.

Kolejna oczyszczalnia ścieków w Brzegu Dolnym? Pod samymi oknami

Mieszkańcy Brzegu Dolnego skontaktowali się z "Gazetą Wrocławską", ponieważ byli w szoku, kiedy dowiedzieli się, iż pod ich oknami powstanie nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Należący do gminy teren ma niebawem przekształcić się w zakład o uciążliwym charakterze. Jak sami mówią, prace zaczęto bez żadnego dialogu z mieszkańcami.

- Na działce sąsiadki pojawili się geodeci i zaczęli coś mierzyć. W odpowiedzi kobieta usłyszała, że to działania pod nową oczyszczalnię ścieków. Jej granice mają przebiegać razem z granicą jej działki, na której ma dom. Wspólnie odwiedziliśmy urząd miejski z interwencją. Przecież w ogóle nas o tym nie poinformowano. Naczelnik wydziału powiedział jedynie, że "albo idziemy na ich warunki, albo nas wysiedlą - mówi jedna z mieszkanek, z którą spotkaliśmy się na interwencji.

Żaden z obecnych na spotkaniu mieszkańców nie otrzymał wiadomości o planowanej inwestycji ani nie rozmawiał z urzędnikami na ten temat. Oczyszczalnia z dnia na dzień zaczęła powstawać. Nie wyrosła co prawda z ziemi, ale ludzie obawiają się, iż sprzęt budowlany pojawi się lada dzień.

- Największym problemem to brak konsultacji społecznych i spotkań z mieszkańcami oraz jakichkolwiek informacji. Przecież to radni tworzą plany zagospodarowania, ale nie robią tego w dialogu z nami, a stawiają nas przed faktem dokonanym. Zakład chemiczny Rokita jest ogromny. Funkcjonująca przy nim oczyszczalnia ścieków to spore obciążenie dla nas. Trzy-cztery razy w roku czyszczą swoje zbiorniki. Śmierdzi wtedy w całym Brzegu Dolnym. Kiedy powstanie kolejny taki zakład, jeszcze bliżej domostw, smród będzie nie do zniesienia - mówi mieszkanka z ul. Zakładowej.

Oczyszczalnia niezgodna z wytycznymi Ministerstwa

Na spotkaniu z dziennikarzami mieszkańcy przytoczyli ekspertyzę Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 2020 roku. Według "Bezpiecznych odległości od zabudowań dla przedsięwzięć, których funkcjonowanie wiąże się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej" bufor bezpieczeństwa, a więc minimalna odległość między takim zakładem i najbliższymi domostwami, powinien wynosić 1500 metrów.

Właśnie w takim promieniu działanie oczyszczalni ścieków może zaszkodzić mieszkańcom. Długotrwałe narażenie na oddziaływanie zapachów może wywoływać reakcje emocjonalne, takie jak: depresja, niepokój, a także objawy fizyczne: bóle głowy, znużenie, nudności problemy oddechowe, czy alergie.

- Ekspertyza mówi o promieniu 1500 metrów. Jeśli oczyszczalnia przy ul. Zakładowej powstanie, narażone na te skutki będzie pół miasta, włącznie z zespołem szkół, parkiem miejskim i rynkiem - mówi nam mieszkaniec, który przytoczył fragment dokumentu.

Dlaczego bliżej miasta, a nie dalej?

Mieszkańcy zadają pytanie, które najbardziej ich nurtuje. Sami przyznają, że nie są przeciwni powstaniu takiej oczyszczalni. Chcą, aby powstała na działce dalej od miasta, a nie bliżej. Podobno są na to możliwości.

- Podejrzewam, że wszyscy chcemy oczyszczalni, ale najważniejszą kwestią jest jej lokalizacja. Jeśli wybudować ją za istniejącą oczyszczalnią i przedłużyć rurę w kierunku odwrotnym do centrum miastem, wszystkim wyjdzie to na dobre. Wtedy zakład wychodzi poza strefę buforu, na której obecnie żyjemy i osiągamy harmonię. Nie przeciwstawiamy się oczyszczalni ścieków, tylko jej lokalizacji! - dodaje mieszkaniec.

Gdzie jest reakcja władz?

"Gazeta Wrocławska" próbowała kilkukrotnie skontaktować się z władzami gminy Brzeg Dolny i zakładu PCC Rokita. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Na pierwszym spotkaniu zainteresowane strony również nie pojawiły się. Jak mówi nam Marta Ringart-Orłowska z Kuriera Gmin, w sprawie oczyszczalni odbyły się spotkania mieszkańców, ale przedstawiciele władz nie pofatygowali się. W końcu ludzie sami wyszli do miejskich radnych.

- Tydzień temu strajkujący dolnobrzeżanie przyszli pod halę MOSiR, na której odbywał się wiec wyborczy Dolnobrzeskiej Inicjatywy Samorządowej. Ostatecznie udało im się podjąć próbę dialogu z radnymi i kandydującymi na radnych, lecz zostali szybko odesłani do domów - możemy się dowiedzieć w Kurierze.

Odpowiedzi udzielił jedynie wiceburmistrz Brzegu Dolnego Artur Michałek. W swojej transmisji live na Facebooku poinformował, że teren nowej oczyszczalni został wybrany ze względów strategicznych. 75 proc. odprowadzanych ścieków z miasta ma przepływać przez powstający kolektor. A zapach? Inwestycja ma zostać zrealizowana z użyciem najnowszych technologii, co całkowicie pozbawi okolicy zapachu ścieków.

W Brzegu Dolnym, niestety, cuchnie regularnie. Dlaczego? Ponieważ takie zbiorniki wymagają regularnego czyszczenia. Wtedy, jak relacjonują nam mieszkańcy, odór jest nie do zniesienia, a dzieje się tak parę razy w roku.

Co zrobią z tym mieszkańcy? Zapowiedzieli, że "zrobią swoje" przy urnach wyborczych 7 kwietnia. "Gazeta Wrocławska" dowiedziała się również, że pomoc zaoferowała również organizacja "STOP wrocławskiej spalarni", która dopięła swego i uniemożliwiła powstaniu w swojej okolicy zakładu przetwarzania odpadów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska