Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius: Krystyna Miłobędzka nagrodzona za całokształt twórczości

Małgorzata Matuszewska
fot. Tomasz Hołod
Krystyna Miłobędzka, autorka wierszy, ale także znakomita dramaturg, jest tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Poetka wygrała w głosowaniu jurorów. - Krystyna Miłobędzka została nagrodzona w 2009 r. w kategorii "poetycka książka roku", za tom "gubione" - przypomniał prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury, ogłaszając werdykt dziś w gabinecie prezydenta Wrocławia. - Jej poezja jest bardzo ważna, znana i ceniona szczególnie w ostatnim dwudziestoleciu - dodał.

Krystyna Miłobędzka urodziła się w Margoninie niedaleko Chodzieży, od lat mieszka w Puszczykowie koło Poznania. Jest poetką, eseistką, dramaturgiem związaną z teatrem adresowanym do najmłodszego widza. Dzieci traktuje wyjątkowo poważnie, nie serwując im jedynie łatwej rozrywki, ale dbając o rozwój najmłodszych. Podobnie poważnie traktuje tworzywo swojej pracy, czyli język.

Zadebiutowała w 1960 roku tomem "Anglify". Potem były m.in.: "Pokrewne" (1970), "Dom, pokarmy" (1975), "Wykaz treści" (1984), "Pamiętam" (1992), "Przed wierszem" (1994). W Biurze Literackim prowadzonym przez Artura Bursztę najpierw w Legnicy, potem we Wrocławiu, opublikowała kilka książek: "wszystkowiersze" (2000), "Przesuwankę" (2003), "Po krzyku" (2004, nominowana do Nike), "Zbierane" (2006), "W widnokręgu odmieńca. Teatr, dziecko, kosmogonia" (2008), "gubione" (2009) i "dwanaście wierszy w kolorze" (2012).

Bogate zawodowe życie (była m.in. przedszkolanką i bibliotekarką) związała z Wrocławiem. W Teatrze Lalek pracowała od połowy czerwca do końca października 1968 roku, a potem w latach 1978-1980. Nagroda zostanie wręczona podczas gali, 11 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Tego dnia poznamy też pozostałych laureatów.

W kategorii "książka roku", nominowani zostali:
Marcin Baran, "Niemal całkowita utrata płynności" (EMG),
Justyna Bargielska, "Bach for my baby" (Biuro Literackie),
Darek Foks, "Liceum" (Raymond Q),
Jerzy Jarniewicz, "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną" (Biuro Literackie),
Barbara Klicka, "Same same" (Instytut Mikołowski),
Andrzej Niewiadomski, "Dzikie lilie" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
Dariusz Suska, "Duchy dni" (Biuro Literackie).
W kategorii "debiut roku" nominowani zostali:
Tomasz Ososiński, "Pięć bajek" (Zeszyty Poetyckie),
Bartosz Sadulski, "Post" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
Ilona Witkowska, "Splendida realta" (Wydawnictwo Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury).

W tym roku zgłoszono do nagrody 145 tytułów. A ile w Polsce wydaje się rocznie poetyckich książek? - Jest wielu autorów wydających własnym sumptem, np. prywatne i parafialne nakłady przeznaczone są dla wąskiego środowiska, więc trudno to ocenić. Ale całość to ok. tysiąc tomów - wyliczył prof. Piotr Śliwiński, juror Silesiusa.
Wśród zgłoszonych książek nie było ani jednego internetowego wydawnictwa, być może dlatego, że warunkiem zgłoszenia jest numer ISBN.

- W tym roku było zgłoszono dużo książek eksperymentalnych formalnie, w których dużo znaczy muzyka, dołączona na płycie, będąca integralną częścią całości - opowiadał prof. Jacek Łukasiewicz.

Dotychczasowi laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, przyznanej za całokształt twórczości to: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł i Marcin Świetlicki. Nagrodami są statuetki Silesiusa i czeki od prezydenta Wrocławia: 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. za książkę roku i 20 tys. za debiut roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska