Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Zuchwałe wyłudzenie pieniędzy metodą „na kryptowalutę”

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Mieszkaniec Kobierzyc „zainwestował” ponad 200 tysięcy złotych w kryptowaluty. Stracił ponad połowę tej kwoty.
Mieszkaniec Kobierzyc „zainwestował” ponad 200 tysięcy złotych w kryptowaluty. Stracił ponad połowę tej kwoty. pixabay
Do komisariatu policji w Kobierzycach przed kilkoma dniami przyszedł 69-latek, który poinformował funkcjonariuszy, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna skuszony internetową reklamą zainwestował w wirtualna walutę ponad 200 tysięcy złotych. Policjantom udało się odzyskać tylko blisko 90 tysięcy złotych.

69-letni mieszkaniec Kobierzyc znalazł w sieci reklamę giełdy kryptowalut i obietnicę dużego zysku w krótkim czasie. Postanowił zainwestować swoje oszczędności.

- Mężczyzna został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma założyć konto na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty „konsultant” o wschodnio brzmiącym akcencie, zapewnił, że w jego imieniu będzie inwestował jego pieniądze. Jednocześnie 69 latek został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu jego komputera. Oszuści, w ten właśnie sposób, uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Aby uwiarygodnić swoją działalność „inwestycyjną” oraz wypracowywane zyski, „konsultanci” spreparowali stronę internetową, do której dostęp miał poszkodowany relacjonuje sierżant sztabowy Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

p[polecany]5259350[/polecany]

Kolejne rozmowy z „konsultantem” dotyczyły już wypracowanego zysku i konieczności dalszej inwestycji pod warunkiem wpłaty kolejnych kwot pieniędzy. W sumie poszkodowany „zainwestował” ponad 200 tys. złotych.

- Policjantom z Kobierzyc współpracujących z pracownikami banku PKO BP, banku kryptowalut Coinbase i pomocy Coindeal Global z Wrocławia, udało się odzyskać 90 tys. złotych z całej puli „zainwestowanych” przez poszkodowanego pieniędzy – informuje Rafał Jarząb.

Mając na uwadze tę i inne tego typu sytuacje, policjanci apelują o rozwagę oraz rozsądek, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu. Z ich doświadczeń wynika, że pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon, komunikator tekstowy lub, jak w tym przypadku, kliknięciu w reklamę zamieszczoną w sieci. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska