Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Wpiszą zoo na listę UNESCO? Na razie trwają remonty

Marcin Kaźmierczak
Dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego liczy, że przeprowadzone remonty poprawią komfort życia zwierząt
Dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego liczy, że przeprowadzone remonty poprawią komfort życia zwierząt Marcin Kaźmierczak
Po sukcesie Afrykarium we wrocławskim ZOO zmodernizują kolejne wybiegi. Program rozbudowy wrocławskiego ogrodu zoologicznego trwa od dziewięciu lat. W przyszłym roku wybudowane zostaną nowe wybiegi dla panter i wilków. Prace pochłoną 6 milionów złotych.

Pantery śnieżne i mgliste, które dostaną nowy wybieg, to gatunki, będące w naszym zoo od dawna. - W tej chwili zaszła jednak konieczność ich hodowli. Wszystkie duże koty wymagają w naturze ogromnych terenów łowieckich, a te się kurczą przez kłusowników. Część z wyhodowanych w Europie panter wyjeżdża później do północnych Indii i tam się rozmnaża. Mam nadzieję, że któraś z naszych też tam trafi i będzie miała możliwość dłuższego życia niż w tej chwili – mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ZOO, tłumacząc potrzebę wybudowania wybiegu.

Wilki, które również otrzymają nowe miejsce do życia, zostaną przeniesione do europejskiej części ogrodu. – Pozwoli to uporządkować zoo pod względem geograficznym. Dzięki temu więcej miejsca zyskają również tygrysy – informuje dyrektor Ratajszczak i dodaje, że zoo jest w trakcie ogłaszania przetargów na przeprowadzenie prac. - Myślę, że obiekty dla panter i wilków zostaną oddane do użytku późną wiosną lub latem - mówi dyrektor.

W tej chwili na terenie ogrodu remontowane są dachy. Koszt inwestycji to 450 tysięcy złotych. – Musimy w ten sposób zabezpieczyć obiekty, by nie dopuścić do ich dalszej dewastacji. W tej chwili są już trzy nowe dachy – na obiekcie lwów, likaonów i dawnej stolarni, którą przekształcimy w nowoczesny ośrodek weterynaryjny – wymienia Ratajszczak. – Powstaje nowy dach na akwarium. Jego remont możliwy był dzięki wsparciu firmy Röben – dodaje dyrektor.

W 2017 roku zbudowany zostanie wybieg dla wydr. – To będzie uzupełnienie Odrarium. Chcemy w dalszym ciągu pokazywać te wszystkie zwierzęta, które żyją w naszej rzece. W ostatnim czasie pojawiły się żółwie błotne i ptaki szablodzioby. Teraz do tego dojdą wydry, które będzie można również oglądać pod wodą, bo tylko wtedy to ma sens – zaznacza Ratajszczak.

Jeśli ZOO otrzyma fundusze unijne, w kolejnych latach remontu doczeka się również słoniarnia, którą słonie indyjskie muszą dzielić teraz m.in. z hipopotamami.

W najbliższych latach wrocławski ogród zoologiczny może znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. – To projekt ogrodu w Antwerpii, by grupę dziesięciu najstarszych ogrodów Europy i najstarszego amerykańskiego w Filadelfii uznać za dziedzictwo cywilizacji. My oczywiście zgodziliśmy się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Zobaczymy, jakie rezultaty przyniesie ta inicjatywa – kończy Ratajszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska