Ważne
  Wrocław: Podwórko zamiast błota i klepiska (LISTA PODWÓREK...

  Wrocław: Podwórko zamiast błota i klepiska (LISTA PODWÓREK DO REMONTU)

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podwórko między ul. Kluczborską, Oleśnicką, Żeromskiego i Jedności Narodowej
  1/12
  przejdź do galerii

  Podwórko między ul. Kluczborską, Oleśnicką, Żeromskiego i Jedności Narodowej ©Marcin Walków

  Jedno z największych miejskich podwórek we Wrocławiu ma za dwa lata zyskać zupełnie nowe oblicze. Obecnie straszy tam błoto, koleiny i śmieci. I tylko mały plac zabaw, trawniki i ścieżki na jednej jego części zapowiadają, że wnętrze między starymi kamienicami może wyglądać inaczej. W tym roku prace obejmą 10 takich podwórek we Wrocławiu.
  Adam jest częstym gościem na podwórku między ulicami Kluczborską, Oleśnicką, Jedności Narodowej i Żeromskiego. Dziwi się, jak to możliwe, że dotychczas wyremontowano tylko niewielką część podwórka - tę, na której jest mały plac zabaw.
  - A na reszcie zamiast boiska lub miejsca do gier i zabaw dla dzieciaków, jest błoto i śmieci. Mam nadzieję, że to nie koniec szumnie zapowiadanego "odnowienia" - mówi wrocławianin.


  Urzędnicy z Zarządu Zasobu Komunalnego proszą o cierpliwość.
  - Odnowimy całe podwórko - zapewnia Urszula Hamkało, rzeczniczka ZZK. - To jedno z największych podwórek w mieście, dlatego od początku podzieliliśmy prace na trzy etapy - dodaje. Część, w której mieści się plac zabaw, była ujęta w etapie pierwszym, który kosztował 1,5 mln zł. W jego ramach wykonano też odwodnienie terenu i postawiono zamykane osłony śmietnikowe.
  - Rozpisujemy przetarg na drugi etap, a kolejny planujemy w przyszłym roku. Szacujemy, że cały koszt wyniesie około 4 mln zł - dodaje Hamkało.

  Całe podwórko ma około 2 hektarów. Docelowo ma się tam znaleźć miejsce na skate park, chodniki, miejsca parkingowe, kilka placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownię zewnętrzna, małą architekturę, oświetlenie. Szacowany termin końca ostatniego etapu to 2018 rok. Wiele jednak zależy m.in. od postępów wyburzeń niektórych komórek i przeznaczonych do rozbiórki budynków na podwórku.
  - Nie możemy się doczekać, aż to będzie gotowe. Na tej części, gdzie jest plac zabaw i trawniki, już jest ładnie. Reszta? To błoto i samochody - mówi Edyta Januszewicz, która mieszka tu od prawie 20 lat.

  We Wrocławiu jest ponad 400 komunalnych podwórek - większość w opłakanym stanie, przypominającym parking na klepisku i wielki śmietnik. Co roku odnawianych jest średnio 10. Dotychczas wyremontowano niemal co czwarte podwórko. Jednym z pierwszych było to u zbiegu ulic Jedności Narodowej i Damrota. Tam prace zakończyły się w 2004 roku.
  - Pewnie, że jest fajnie. Czy dzieciaki się cieszą? One się bawią jak szalone - mówi pan Piotr, którego spotykamy przy samochodzie. Są tu dwa place zabaw, alejki do spacerowania, ławki, wyznaczone miejsca parkingowe i drogi z kostki brukowej.
  - Ale żeby nie było tak kolorowo, to proszę popatrzeć, już ktoś podpalił wiatę nad śmietnikami, jakieś pół roku temu - dodaje.
  Na podwórku widać też pierwsze zniszczenia - poprzewracane płotki, pobazgrane sprejem drewniane zjeżdżalnie.

  - Podwórka projektujemy tak, by mogły posłużyć nawet przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Liczymy, że mieszkańcy będą je szanować. Przecież robimy to dla nich - dodaje Urszula Hamkało.

  W tym roku zostanie wyremontowanych kolejnych 10 podwórek we Wrocławiu. W budżecie miasta na 2016 rok na tzw. program zagospodarowania wnętrz międzyblokowych i placów zabaw zapisano blisko 5,4 mln zł. Od 2005 roku na ten cel przeznaczono ponad 40 mln zł.

  Podwórka, na których w tym roku odbędzie się lub trwa remont:
  1. Trzebnicka/Pobożnego/Myśliwska/Jagiellończyka
  2. Przestrzenna/Tomaszowska/Wesoła/Gajowa
  3. Kniaziewicza/Dąbrowskiego/Komuny Paryskiej/Pułaskiego
  4. Kołłątaja/Podwale/Dworcowa
  5. Hallera 95-145
  6. Sienkiewicza/Bema/Na Szańcach/Świętokrzyska
  7. Oleśnicka/Poniatowskiego/Jedności/Kluczborska/Żeromskiego (kolejny etap)
  8. Włodkowica/Antoniego/Krupnicza
  9. Hauke-Bosaka/Krasińskiego/Traugutta/Pułaskiego (realizacja na przełomie 2016/2017)
  10. Ofiar Oświęcimskich/Pl. Solny/Rynek/Świdnicka (kolejny etap)

  Od początku roku zakończyły się już rewitalizacje dwóch podwórek, co oznacza, że odbyły się tam odbiory. Chodzi o podwórka:
  1. Kazimierza Wielkiego/Świdnicka/Oławska/Szewska
  2. Łowiecka/Biskupa Tomasza/Staszica

  Jak wyremontować swoje podwórko?


  Program obejmuje zagospodarowanie podwórek gminnych, za które odpowiada Zarząd Zasobu Komunalnego. Urzędnicy zwracają uwagę, że - w przeciwieństwie do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - o remoncie danego podwórka nie decydują głosy. O tym, które podwórka trafią do remontu, decyduje m.in. ilość pieniędzy w wieloletnim planie finansowym miasta.

  - Każdą modernizację poprzedzają liczne uzgodnienia i prace projektowe - wyjaśnia Urszula Hamkało. Dodaje, że jeśli mieszkańcy chcą zwrócić uwagę urzędników na swoje podwórko pod kątem przyszłych remontów, mogą wysłać pismo do Zarządu Zasobu Komunalnego.

  Takie pismo można przesłać lub złożyć osobiście pod adresem:
  Zarząd Zasobu Komunalnego
  ul. Św. Elżbiety 3
  50-111 Wrocław

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwórko Oleśnicka ,Żeromskiego,Kluczborska

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A te komórki co stoją na podwórku i straszą to zostaną dla ozdoby?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy kamienice komunalne (większość udziałów lub w całości miejskie) zostaną wyposażone w C.O.?

   Wr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   (Centralne ogrzewanie)?
   Budynki w centrum i okolicy można podłączyć do sieci ciepłowniczej, a te na peryferiach wyposażyć np. w kotłownie gazowe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czajkowskiego 1-9

   Lokator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Podwórze przy ulicy Czajkowskiego 1-9 też jest w opłakanym stanie. Dziura na dziurze, kałuże, że nie ma jak dojść do kontenera na śmieci! Wielokrotnie zgłaszane do ZZK i Wrocławskich Mieszkań. W...rozwiń całość

   Podwórze przy ulicy Czajkowskiego 1-9 też jest w opłakanym stanie. Dziura na dziurze, kałuże, że nie ma jak dojść do kontenera na śmieci! Wielokrotnie zgłaszane do ZZK i Wrocławskich Mieszkań. W 2014 rzucili trochę tłucznia ale nic nie dało. Teraz tylko słychać, że nie ma pieniędzy! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierzone lenie urzędnicze

   rety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Żeby zrobić jedno podwórko potrzeba aż 5 lat? Ja pier...,gdzie ja żyję,kto wybiera tych "urzędników" typu Hamkało,w Chinach już dawno za swoje lenistwo i nieporadność zostałaby rozstrzelana a w USA...rozwiń całość

   Żeby zrobić jedno podwórko potrzeba aż 5 lat? Ja pier...,gdzie ja żyję,kto wybiera tych "urzędników" typu Hamkało,w Chinach już dawno za swoje lenistwo i nieporadność zostałaby rozstrzelana a w USA poleciałaby ze stanowiska z hukiem z wilczym biletem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podwórko

   ulatur56 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Proszę tez zwrócić uwagę na podwórko między Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego, gdzie kiedy pada deszcz nie ma możliwości wynieść śmieci, bo podwórze tonie w błocie. Instalacja...rozwiń całość

   Proszę tez zwrócić uwagę na podwórko między Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego, gdzie kiedy pada deszcz nie ma możliwości wynieść śmieci, bo podwórze tonie w błocie. Instalacja artystyczna pt. "KOCHAM" nie poprawiła tej sytuacji.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W takim tempie to do końca tego wieku...

   ferdek kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   wszystkich nie wyremontujecie. Nie mówiąc o naszym na ulicy Ćwiartki 3/4 kurde!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszystkie

   mers52 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Wszystkie podwórka na trójkącie są do remontu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomnieli podać podwórko:

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Moje podwórko:Kościuszki-Więckowskiego-Traugutta. Były dwukrotne konsultacje z mieszkańcami oraz wisiały ogłoszenia że remont podwórka będzie w tym roku. Tu tez jest syf-brud, kałuze, błoto,...rozwiń całość

   Moje podwórko:Kościuszki-Więckowskiego-Traugutta. Były dwukrotne konsultacje z mieszkańcami oraz wisiały ogłoszenia że remont podwórka będzie w tym roku. Tu tez jest syf-brud, kałuze, błoto, dzieciaki się nie maja gdzie bawić, nie ma prawie zieleni a osoby wyprowadzające psy którzy są tu prawie cały czas widoczni nie sprzataja po nich. Czlowiek póżniej wdeptuje w to cos a gdy przychodzi lato to po prostu śmierdzi., psy w dodatku oblewaja elewacje kamienic niszcząc je.Jak się zrobi tu podwórko powinno się obstawić je tabliczkami informującymi o wymogu sprzątania po swoim psie. Teraz wielu ma to w nosie a posiadanie psa do czegoś przecież zobowiazuje. Jeżeli ludzie nie będą się stosować do tych wymogów to powinno się ich surowo karać wysoka grzywna a jak to nie pomoże to prostu powinno się zabronić trzymania psów w kamienicach i blokach. Dlaczego inni porządni mieszkańcy maja cierpieć przez psiarzy-niechlujów?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Wyszyńskiego/Nowowiejska/Jaracza/Orzeszkowej?

   zażulona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Chyba władzom nie chce się ruszać tego podwórka, bo trzeba by było coś z robić z żulami, które zamieszkały koło śmietników. Nieźle się już zadomowili: Mają ochronę przed deszczem z każdej strony,...rozwiń całość

   Chyba władzom nie chce się ruszać tego podwórka, bo trzeba by było coś z robić z żulami, które zamieszkały koło śmietników. Nieźle się już zadomowili: Mają ochronę przed deszczem z każdej strony, kwiatka, lustro, kanapy. Policjanci przyjeżdżają i się tylko patrzą, bo nic innego zrobić nie potrafią.
   A niektórzy mieszkańcy już się przyzwyczaili i mówią im "dzień dobry" podczas wyrzucania śmieci
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 3

   Wszystko fajnie tylko co to da. Można remontować, ale należy wysiedlić stamtąd patologię bo zaraz wszystko zniszczy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karać

   rety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   zamontować kamery i karać,karać,karać wandali pracami społecznymi,to dla nich najgorsza kara i pilnować żeby odbyli tą karę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tym zaraz, to nie przesadzaj.

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Po drugiej stronie Jedności jest wyremontowane podwórko i straty nie są jakieś wielkie. Ja też podejrzewałem, że płotki pójdą zaraz na opał a tu niespodzianka, nic. To raczej samochody są...rozwiń całość

   Po drugiej stronie Jedności jest wyremontowane podwórko i straty nie są jakieś wielkie. Ja też podejrzewałem, że płotki pójdą zaraz na opał a tu niespodzianka, nic. To raczej samochody są największym zagrożeniem dla tych barierek.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo