Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WPT: Sukcesy nauki i biznesu

Marcin Walków
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości WPT
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości z Wrocławia znalazł się wśród trzech najlepszych naukowych inkubatorów na świecie. Tu przedsiębiorcy akademiccy zamieniają wiedzę w produkty, z których możemy korzystać.

Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości jest jednym z trzech najlepszych na świecie naukowych inkubatorów. Zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie „The Best Science Incubator Award 2013”.

Jedenastą edycję konkursu rozstrzygnięto pod koniec listopada w portugalskim mieście Coimbra.
Spośród 20 krajów świata, międzynarodowe jury, w którym zasiadało ponad 30 ekspertów, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach: zrównoważony rozwój, wzrost, zwrot z inwestycji publicznych. To właśnie w tej kategorii zwycięzcą został DAIP.

Więcej niż infrastruktura
Firmy działające w DAIP korzystają z dostępu na preferencyjnych warunkach do infrastruktury Wrocławskiego Parku Technologicznego. Fundacja AlgaeLabs w Laboratorium i Prototypowni Chemii i Biotechnologii prowadzi badania nad algami, a ich efekty wykorzystywane są do produkcji suplementów diety i w przemyśle farmaceutycznym. WPT udostępnia jeszcze dziewięć innych wyspecjalizowanych laboratoriów. Wyposażone są w sprzęt o łącznej wartości blisko 50 mln zł.

Inkubator to również szkolenia, usługi doradcze i wyjazdy studyjne. Skorzystały z nich m.in. firmy piLAB, 8th Lab Sp. z o.o., SonarMind, które były w Dolinie Krzemowej. Pierwsza zainteresowała amerykańskich ekspertów autorską technologią zarządzania informacją.
– Stwierdzili oni, że innowacyjne podejście wrocławskich inżynierów do baz danych, może zrewolucjonizować branżę IT na skalę globalną – mówi Małgorzata Dynowska z WPT. Z kolei firma 8th Lab wykorzystała szansę nawiązania kontaktów biznesowych. – Doświadczenie, jakie można zdobyć podczas wyjazdów studyjnych i szkoleń organizowanych przez DAIP, daje możliwość szybkiego pozyskania inwestora – zapewnia Paweł Kołacz, prezes 8th Lab Sp. z o.o. Jego firma zakończyła okres inkubacji znacznie wcześniej, niż się spodziewano. Standardowo wynosi on dwa lata.

DAIP krokiem do giełdy
Firma Aduma S.A. specjalizuje się w usprawnianiu komunikacji człowieka z komputerem. Dostarcza m.in. interaktywne podłogi, ściany, ekrany i zaawansowane rozwiązania mobilne. Zainteresowanie inwestorów pozwoliło firmie trzech absolwentów Politechniki Wrocławskiej rozwinąć skrzydła. Aduma zaczynała w 2010 roku z kapitałem 15 tys. zł. Dziś jest notowana na giełdzie, a Grupa Aduma S.A. zatrudnia ponad 50 osób.

Z jej rozwiązań korzystają m.in. T-Mobile, Google, IBM, Carrefour, Auchan i Mondelez. Zdobywa liczne nagrody, m.in. za największy na świecie kinetyczny VideoWall, zainstalowany we wrocławskim Sky Tower, jak i dla najbardziej innowacyjnej firmy zlokalizowanej w Parkach Technologicznych w Polsce.

Statystyki w kraju pokazują, że osiem z dziesięciu firm upada w okresie dwóch lat od powstania. W Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości jest inaczej. – 90 proc. firm prowadzi swoją działalność po zakończeniu inkubacji – dodaje Małgorzata Dynowska. – Największą dumą DAIP są liczne sukcesy firm w nim inkubowanych, wśród których wymienić można m.in. uzyskiwanie lub nominowanie firm do tytułu Innofirma-Parkowe Orły czy kolejnych edycji Mikroprzedsiębiorcy Roku.

Czy wiesz, że..
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP) to wspólny projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego i trzech uczelni – Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego iUniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
– Inkubator stwarza przedsiębiorcy akademickiemu optymalne warunki do „zamiany” zdobytej na uczelni wiedzy w produkt o wartości rynkowej – mówi Małgorzata Dynowska, kierownik Działu Rozwoju Firm w WPT.
Od 2006 roku z możliwości rozwoju, jakie oferuje Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, korzysta już 95 firma.
Ze względu na technologiczny charakter inkubatora dominują branże takie jak: technologie informacyjne, biotechnologia, chemia, multimedia, elektronika, mechanika.

Rozmowa w Parku - Jak DAIP pomaga przedsiębiorcom rozpocząć działalność na rynku?
Odpowiada dr Filip Jeleń, współwłaściciel i dyrektor generalny spółki Pure Biologics, biotechnolog, wykładowca i przedsiębiorca akademicki

Pure Biologics powstała w 2010 roku. Skąd wziął się pomysł na przedsiębiorstwo biotechnologiczne?
Zorientowaliśmy się, że wiedza i umiejętności, które posiadamy, są poszukiwane i pożądane na rynku. Coraz więcej firm i instytutów jest zainteresowanych profesjonalnymi usługami biotechnologicznymi. Już czwarty rok zajmujemy się otrzymywaniem białek rekombinowanych, przeciwciał i analizą makrocząstek.

Mówi się o komercjalizacji nauki. Jaką wiedzę na rynku sprzedaje Pana firma?
Komercjalizacja nauki była jednym z motywów powstania Pure Biologics. Chcieliśmy wykorzystać doświadczenia, zdobyte podczas pracy w ośrodkach naukowych w kraju i za granicą. Dziś prowadzimy badania kontraktowe dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, a także własne projekty. Wytwarzamy i analizujemy białka, które są następnie używane m.in. do opracowywania nowych leków. Specjalizujemy się w produkowaniu białek, przede wszystkim ludzkich, wykorzystując do tego celu mikroorganizmy. W Pure Biologics opracowujemy też nowe testy diagnostyczne, które znajdą zastosowanie m.in. w medycynie.

Dlaczego warto prowadzić firmę w DAIP?
Nawet najlepszy pomysł, ogromna wiedza specjalistyczna i silna motywacja nie wystarczą, by odnieść sukces w biznesie. Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości daje przedsiębiorcom dużą elastyczność działania, nie obarcza zbędną biurokracją, organizuje szkolenia i katalizuje kontakty między podmiotami zlokalizowanymi w WPT. Młode przedsiębiorstwa rozpoczynają działalność w otoczeniu dojrzałych biznesowo firm.

Czy bez Inkubatora Pańska firma odnosiłaby sukcesy na rynku?
W porównaniu np. z branżą IT, biotechnologia jest bardzo kapitałochłonna i wymaga na samym początku działalności milionowych nakładów na specjalistyczną aparaturę badawczą i wyposażenie laboratorium. Stąd bez możliwości, jakie oferuje WPT poprzez dostęp do nowoczesnych pracowni,
rozwój Pure Biologics byłby zdecydowanie mniej dynamiczny, a dla założycieli przedsięwzięcie obarczone dużo wyższym ryzykiem.

Jakie są plany firmy na rozwój w 2014 roku?
Będziemy prowadzić projekty badawczo-rozwojowe i dążyć do ich komercjalizacji. Dzięki temu wyniki naszych badań będą mogły posłużyć w przyszłości do powstania nowych leków i metod diagnostyki medycznej.
Będziemy ciągle zwiększać zatrudnienie, także absolwentów wrocławskich uczelni i powiększać bazę infrastrukturalną w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Dzięki temu będziemy w stanie obsłużyć jeszcze większą liczbę zlecanych badań kontraktowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska