Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o referendum w Oławie odrzucony. Złe numery Pesel

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Jan Kownacki
Jan Kownacki Pawel Relikowski / Polska Press
Błędne numery PESEL i adresy osób, którzy złożyli podpis pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum spowodowały, że komisarz wyborczy odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym mieszkańcy gminy Oława mieli wypowiedzieć się na temat odwołania wójta Jana Kownackiego. Kownacki ma zarzuty korupcyjne, a od końca roku 2018 gminą rządzi mianowany przez premiera komisarz.

Komisarz wyborczy odrzucił wniosek grupy inicjatywnej, która chciała odwołania wójta Jana Kownackiego a następnie przeprowadzenia przedterminowych wyborów w gminie Oława.

- Nie mamy wpływu na to, że ktoś wpisał błędny PESEL lub adres. Co jest o tyle dziwne w przypadku adresu, że ludzie wpisujący się na listę poparcia znają swój adres. Przez tego typu błędy odpadło nam ponad 200 podpisów. Mamy zamiar złożyć w najbliższym czasie odwołanie – zapowiada Michał Rado, pełnomocnik referendalnej grupy inicjatywnej. Rado w ostatnich wyborach samorządowych wyścig o fotel wójta przegrał z Kownackim zaledwie 59 głosami, ale dziś twierdzi, że wcale nie jest pewne, że wystartowałby w przedterminowych wyborach.

Czytaj więcejKolejne podejście do budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia: duże zainteresowanie wykonawców:Wójt dla siebie chce sądu, a swoim przeciwnikom politycznym mówi, że na władzę trzeba sobie zapracować

Przypomnijmy, że wójt Kownacki w kwietniu 2018 r. usłyszał zarzuty korupcyjne. Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku prowadzi postępowanie, w którym zarzuty usłyszało 16 osób. W wątku wójta postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 6 osób. W sprawie tej grupy pojawiają się zarzuty z art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego: przyjęcie korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej; z art. 229 par. 1 i 3 kk: udzielenie korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z naruszeniem przez nią przepisów prawa; art. 305 par. 1 kk: zakłócanie przetargu publicznego; art. 297 par. 1 kk: oszustwo kredytowe, pozostające w związku z procesem realizacji zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Oława.

Kownacki, wychodząc z założenia, że zanim zapadnie wyrok, pozostaje niewinny, wystartował w wyborach samorządowych i w październiku 2018 wygrał je. Potem złożył ślubowanie wójta, jednak gminą zaczął rządzić powołany przez premiera komisarz Henryk Kuriata, działacz PiS, który po 12 latach rządzenia Jordanowem Śląskim wybory tam przegrał.

Ponieważ postępowanie w sprawie Kownackiego przedłuża się, grupa inicjatywna postanowiła przeprowadzić referendum. Jego organizatorzy podkreślali, że skoro wójt Kownacki nie chce złożyć mandatu sam, powinni na ten temat wypowiedzieć się mieszkańcy. Członkowie grupy zaznaczali także, że rządy komisarza, osoby z zewnątrz, nie służą dobru gminy. Dziś ta niechęć do Kuriaty jest chyba jedyną kwestią, w której zgadzają się organizatorzy referendum i oczekujący na początek procesu wójt.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska