Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna sala zbrodni na Uniwersytecie Wrocławskim. Studenci będą się uczyć za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wirtualna rzeczywistość to technologia, która już teraz rewolucjonizuje świat rozrywki i edukacji. Z symulatorów VR korzystają najlepsze uczelnie na świecie takie jak Harvard czy Stanford. Teraz też Uniwersytet Wrocławski
Wirtualna rzeczywistość to technologia, która już teraz rewolucjonizuje świat rozrywki i edukacji. Z symulatorów VR korzystają najlepsze uczelnie na świecie takie jak Harvard czy Stanford. Teraz też Uniwersytet Wrocławski Paweł Piotrowski / Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Wrocławski otworzył Specjalistyczną Pracownię Kryminalistyki, która w znacznym stopniu wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej studenci będą robić oględziny realistycznie odtworzonych miejsc zbrodni, zbierać, analizować i zabezpieczać ślady przestępstw.

Symulator VR Uniwersytetu Wrocławskiego, stworzony we współpracy z firmą Asseco jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Pozwala stworzyć wirtualne środowisko, którego odwzorowanie w rzeczywistości jest niebezpieczne, kosztowne lub niemal niemożliwe. Z technologii rozszerzonej rzeczywistości korzystać będą przede wszystkim studenci prawa i kryminalistyki.

- Symulatory pozwalają tworzyć nowoczesne i atrakcyjne środowisko nauczania, zwiększają dostępność i efektywność kształcenia oraz stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy teoretycznej - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak nauka będzie przebiegać w praktyce? Będzie przypominać nieco grę komputerową. Studentom po założeniu okularów VR odtworzony zostanie jeden z wariantów morderstw czy wypadków z pozostawionymi śladami kryminalistycznymi. W zasymulowanej rzeczywistości za pomocą kontrolerów będą musieli prawidłowo zabezpieczyć tropy przestępstwa w miejscu zdarzenia i wykazać się spostrzegawczością. Przy próbie rozwiązania kryminalnej zagadki przyda się nie tylko oznaczenie śladów, ale ich fotografowanie, ujawnianie i zabezpieczanie. Studenci będą pracować w 4 osobowej grupie, czyli takiej jaka w rzeczywistości odpowiada ekipie pracującej w miejscu przestępstwa.

- Kształcenie w tym modelu znacząco redukuje koszty zdobycia konkretnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Daje także możliwość wielokrotnego odtworzenia i przećwiczenia praktycznych umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych - dodaje rzeczniczka.

Okulary VR pozwolą na zapewnienie pełnego realizmu sytuacji, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo szkolonych osób. Z technicznego punktu widzenia to nie tylko gogle, ale cały system powiązanych urządzeń. W jego skład wchodzą elementy budujące serwer, system kamer z markerami śledzącymi uczestników, specjalistyczne komputery, gogle VR, kontrolery ruchu, manipulatory oraz oprogramowanie.

Wirtualna Sala Zbrodni to pierwsza część projektu, który wykorzystuje nowoczesne technologie VR na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace nad projektem realizuje Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego II na lata 2019-2023", którego łączny koszt to 7 675 267,60 zł uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój", Oś Priorytetowa nr 3 "Szkolnictwo Wyższe dla Gospodarki i Rozwoju", Działanie 3.1 "Kompetencje w Szkolnictwie Wyższym".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska