Działka niczyja na Ołbinie. Właściciel umarł, teren...

  Działka niczyja na Ołbinie. Właściciel umarł, teren "przejęli" bezdomni

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Para bezdomnych mieszkająca w garażu przy ul. Młodnickiego
  1/18
  przejdź do galerii

  Para bezdomnych mieszkająca w garażu przy ul. Młodnickiego

  Libacje alkoholowe, fekalia na ulicy i bezdomni nielegalnie zamieszkujący w garażu przy ul. Młodnickiego. To codzienność mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej "Nad Odrą" w okolicach Mostów Warszawskich. - Toaletę zrobili sobie niedaleko naszych okien. Czasem fetor leci w kierunku mieszkań - mówi Anna Puczko, zastępca prezesa zarządu spółdzielni. I nic nie da się zrobić, bo działka w praktyce nie ma żadnego właściciela.
  Para bezdomnych z ul. Młodnickiego mieszka w garażach od kilku lat. Przenoszą się z miejsca na miejsce po interwencjach zdenerwowanych mieszkańców, którzy mają dość ich obecności. - Mieszkają w garażu, który do nich nie należy. Mają tam łóżko, prowizoryczne meble i radio. Zdarza się, że dochodzi do libacji. Rok temu kobieta pobiła swojego partnera, którego ledwo odratowano. Potrzeby fizjologiczne załatwiają przy ogrodzeniu, fetor leci w okna mieszkańców - opowiada Anna Puczko ze SM "Nad Odrą".


  Sprawę dokładnie zna policja. We wrześniu 2014 r. dzielnicowy otrzymał po raz pierwszy informację o zakłócaniu ciszy nocnej przez bezdomnych. Od tego momentu regularnie odbywa się tu kontrola i hałasów jest mniej. Ale problem pozostał.

  - Dzielnicowy kontaktował się z prezesem spółdzielni, żeby ustalić właściciela garażu. Powiadomił również MOPS i wyznaczono pracownika do opieki nad tymi ludźmi. Dzielnicowy wielokrotnie oferował pomoc w przewiezieniu do schroniska, ale za każdym razem odmawiali tłumacząc, że zostaliby rozdzieleni. Niestety policja nie ma podstaw prawnych, by zmusić osobę do skorzystania ze schroniska - tłumaczy Paweł Petrykowski z wrocławskiej komendy.  Po interwencji policji bezdomni opuścili garaż, ale niedługo później znów się pojawili i zamieszkali w kolejnym, tuż obok. W rozmowie z nami przyznają, że nie chcą iść do schroniska, bo tam sprawdza się trzeźwość i do wieczora trzeba "łazić po mieście bez celu". Tłumaczą, że chcą złożyć wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie lokum, ale o takim rozwiązaniu mówią od dawna, a za słowami nie idą czyny.

  - W garażu za nic nie płacimy, załatwiamy się do wiadra i wyrzucamy zawartość do kanalizacji. Jest fajnie, możemy chodzić na darmowe imprezy miejskie i nikt nas nie kontroluje - mówi kobieta.

  Tomasz Neumann z Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców w MOPS-ie podkreśla, że para nie jest ubezwłasnowolniona. Dlatego ma związane ręce. - O schronisku nie chcą myśleć, ale dostają darmowe abonamenty do jadłodajni. Jednak zimą miękną i zaczynają korzystać z niektórych form wsparcia np. z ogrzewalni św. Brata Alberta przy ul. Gajowickiej - mówi Tomasz Neumann.

  Działka niczyja

  Problem w tym, że garaż, w którym mieszkają bezdomni znajduje się na działce należącej do nieżyjącego od lat Włocha. Tak samo jak droga dojazdowa do osiedla, dziki parking i opuszczony zabytkowy budynek, w którym organizowano libacje i w końcu postanowiono wejście do obiektu zamurować.

  Działka należąca do nieżyjącego Włocha Geoportal. System Informacji Przestrzennej Wrocławia


  Nie wiadomo gdzie, ani kim są spadkobiercy zmarłego mężczyzny. Przymusowym zarządcą terenu zostało PZU, które jednak nie może przeprowadzać w tym miejscu żadnych inwestycji.

  - Reagowaliśmy na bezdomnych, to przenieśli się do innego garażu, do którego nikt się nie przyznawał. Wszystkie garaże wybudowano w latach 70. w nielegalny sposób. Użytkownicy posiłkują się wydanym wtedy pozwoleniem, bo nie ma aktu notarialnego. My z tej działki nie mamy żadnych korzyści, pilnujemy tylko, żeby nie zarosła i raz w roku sprzątamy - przyznaje nam anonimowo pracownik PZU. - Wiemy, że działka należy do Włocha, bo istnieją dokumenty z okresu II Wojny Światowej, które to poświadczają. Później zagarniano majątki Niemców i Włochów, ale ta działka nie została wywłaszczona i państwo oddało ten teren pod nasze zarządzanie. Nie szukamy spadkobierców, bo pochłonęłoby to zbyt dużo pieniędzy - dodaje.

  Na terenie wspomnianej działki znajduje się jedyna droga dojazdowa do osiedla, która prowadzi od ul. Jaracza. Mieszkańcy boją się, że w końcu ktoś się upomni o działkę i postawi szlaban.

  - Osiedle oddano do użytku w 2002 r. bez drogi dojazdowej, co jest niezgodne z przepisami budowlanymi, gdyż powinien być zapewniony dojazd do przynajmniej jednej drogi publicznej. Cały czas zabiegamy o remont drogi, ale niestety jest prywatna i miasto nie może tego terenu wywłaszczyć. Usłyszeliśmy, że otrzymamy pomoc jak sami zapłacimy 1,2 mln zł za inwestycję - przyznaje Józef Łukianowski, prezes SM "Nad Odrą".

  Spółdzielnia przyznaje, że każdego roku za własne pieniądze łata największe dziury w drodze. Problemy ma także z innymi inwestycjami.

  - Chcieliśmy podłączyć się do sieci grzewczej, ale PZU nie wydało zgody na wykonanie prac na ich terenie. Musieliśmy się dogadać z działkowcami. Droga jest tak wąska, że jeśli ktoś zaparkuje bez pomyślunku, to problem z przejazdem ma nawet karetka. Chcielibyśmy w końcu uregulować tę sytuację. Nie daje nam spać po nocach - kończy Józef Łukianowski.

  Czytaj także

   Komentarze (27)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj tam niczyje, Warszawa wie co zrobic z niczyja ziemia

   HGW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Jak nie wiecie do kogo nalezy ta dzialka to zapytajcie sie w Wawie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ausweis bitte

   dostawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   ojojojo boja sie ze postawia szlaban. Taki sam szlaban jaki oni postawili u siebie i wszelkie dostawy trzeba pchac od bramy w glab osiedla? No jaka szkoda niech sie italiono znajdzie jak...rozwiń całość

   ojojojo boja sie ze postawia szlaban. Taki sam szlaban jaki oni postawili u siebie i wszelkie dostawy trzeba pchac od bramy w glab osiedla? No jaka szkoda niech sie italiono znajdzie jak najszybciej. Najlepiej jakis wredny co opchnie rozczenie jakiemus cwaniaczkowi co wam bramki na monety tam postawi :Dzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trochę mózgu bitte

   kk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Na portierni jest nr telefonu do strażnika, jeśli go tam nie ma to wystarczy zadzwonić i wpuści


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no właśnie, trochę mózgu

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a jak nie mam przy sobie telefonu lub rozładował mi sie, to jak mam zadzwonić? na Berdyczów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1

   1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie potwierdzam, mowi ze zarzadca nie pozwala. Albo mu sie nie chce albo udaje waznego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   Pseudonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Tak z ciekawości się pytam. Jak to jest, że PZU zostało "opiekunem" tej działki? Na jakiej podstawie wyznacza się takiego opiekuna?
   Czy miasto za długi, bo przecież od wojny Włoch nie płacił...rozwiń całość

   Tak z ciekawości się pytam. Jak to jest, że PZU zostało "opiekunem" tej działki? Na jakiej podstawie wyznacza się takiego opiekuna?
   Czy miasto za długi, bo przecież od wojny Włoch nie płacił żadnych opłat, nie może przejąć tego terenu?
   Jeśli ktoś potrafiłby odpowiedzieć na te pytania, to byłbym wdzięczny.
   Pozdrawiam. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawy artykuł :)

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   A to się nieczęsto zdarza w GW ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zła droga

   habana11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   jak narzekacie na zły stan drogi to najlepiej zamknąć przejazd i będzie lepiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bardak

   W tym kraju nic nie mozna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 25

   Macie wasza "Dobra zmiane". Banda Kaczafiego nie zostala przyniesiona na sowieckich bagnetach, tylko wy sami ich wybraliscie. Niedlugo wszyscy bedziecie bezdomni, tyle ze pustych garazy dla was nie...rozwiń całość

   Macie wasza "Dobra zmiane". Banda Kaczafiego nie zostala przyniesiona na sowieckich bagnetach, tylko wy sami ich wybraliscie. Niedlugo wszyscy bedziecie bezdomni, tyle ze pustych garazy dla was nie wystarczy. Kraj jest na rowni pochylej a wy tego nie widzicie. Tylko jeden komentarz tutaj wspomnial o prawdziwym zrodle problemu - niszczeniu struktur panstwowych przez PIS i jego sluzalcow.
   Polacy, Wroclawianie, obudzcie sie! Bo niedlugo bedzie za pozno. I chyba juz jest...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedny komuch.

   W-awiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Biedny komuchu,żal doope ściska-i bardzo dobrze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedź do GB, tam "normalnie" dostaniesz w ryja

   Wawrzyniec Pruski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 10

   My się właśnie obudziliśmy i wybraliśmy PiS ciołku!!! I w samorządzie też nastąpi koniec kliki Dalajlamy z Mikstatu, Wielkiego Zderzacza Tramwajów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kapeć-budzielec-zygmunt

   siwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oni rządzą tam...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZNOWU LUKA PRAWNA?!

   goscinnie alu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   CHYBA PO TYLU LATACH NIE ZABIEGANIA ZADNYCH SPADKOBIERCOW O DZIALKE,POWINNA STAC SIE ONA WLASNOSCIA PANSTWA/GMINY?!CO ,ZNOWU JAKAS LUKA PRAWNA?MOZE TERAZ POTRZEBNE SA WRESZCIE AUDYTY PRZEPISOW LUB...rozwiń całość

   CHYBA PO TYLU LATACH NIE ZABIEGANIA ZADNYCH SPADKOBIERCOW O DZIALKE,POWINNA STAC SIE ONA WLASNOSCIA PANSTWA/GMINY?!CO ,ZNOWU JAKAS LUKA PRAWNA?MOZE TERAZ POTRZEBNE SA WRESZCIE AUDYTY PRZEPISOW LUB URZEDASOW,KTORZY BIORA KASE ZA PODPIS LISTY OBECNOSCI!!!POGONIC ICH WRESZCIE DO ROBOTY!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dom w garażu?

   kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   to może zamiast w garażu warto zamieszkać w zbiorniku? Projekt domowego silosa zachęca do takich rozwiązań www.housemarket.pl/inwestycje/102/udana_przemiana_zobacz_dom_w_zbiorniku,7628.html


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupi pomysł

   caro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Ten dom ma schody. W czasie libacji alkoholowej albo bijąc konkubenta można spaść i zrobić sobie krzywdę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PZU w szukaniu spadkobierców właściciela z Włoch odsyłam do

   doradca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   KANCELARIA ADWOKACKA
   Adwokat Robert Nowaczyk
   00-556 Warszawa, Al. Róż 10, lokal 1
   E-mail: nowaczyk@reprywatyzacja.pl
   TEL.: +48 (0)22 621 40 34
   ---------
   Jestem pewien że adwokat Robert...rozwiń całość

   KANCELARIA ADWOKACKA
   Adwokat Robert Nowaczyk
   00-556 Warszawa, Al. Róż 10, lokal 1
   E-mail: nowaczyk@reprywatyzacja.pl
   TEL.: +48 (0)22 621 40 34
   ---------
   Jestem pewien że adwokat Robert Nowaczyk znajdzie właściciela i przedstawi uzyskane od niego lub jego spadkobierców pełnomocnictwo do przejęcia tej działki - i będzie po problemie. Od pana Nowaczyka kupi ten teren jakiś developer i zbuduje nowe osiedle między dwoma już istniejącymi i też z widokiem na Odrę a z drugiej strony na ogródki działkowe. Idealne miejsce do zamieszkania.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PZU nie szuka spadkobierców

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   bo liczy na zasiedzenie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   10/10

   zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Fachowiec najwyższej klasy! Dał radę w Warszawie, to Wrocław nie jest problemem:).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama