Morawski nadal dyrektorem Teatru Polskiego. Wojewoda...

  Morawski nadal dyrektorem Teatru Polskiego. Wojewoda unieważnił uchwałę zarządu

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Cezary Morawski pozostanie na razie dyrektorem Teatru Polskiego

  Cezary Morawski pozostanie na razie dyrektorem Teatru Polskiego ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak unieważnił uchwałę zarządu województwa dotyczącą odwołania dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego oraz uchwałę, w której powierzono stanowisko dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi.
  Cezary Morawski pozostanie na razie dyrektorem Teatru Polskiego

  Cezary Morawski pozostanie na razie dyrektorem Teatru Polskiego ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Wojewoda Paweł Hreniak unieważnił dziś decyzję władz województwa, która zdecydowały pod koniec kwietnia o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

  - Analiza zgromadzonego materiału dowodowego wykazała, iż nie zaistniały przesłanki wskazane w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, od których ustawodawca uzależnił możliwość odwołania dyrektora instytucji kultury przed upływem okresu, na który został on powołany.
  W szczególności, nie udowodnione zostały zarzuty odstąpienia przez pana Cezarego Morawskiego od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe program działania Teatru Polskiego. Oznacza to, iż uchwały podjęte zostały przez Zarząd Województwa z istotnym naruszeniem prawa, co skutkowało koniecznością stwierdzenia ich nieważności przez Wojewodę Dolnośląskiego - czytamy w oświadczeniu wysłanym przez biuro prasowe wojewody.

  Przypomnijmy, że zarząd województwa odwołał Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 27 kwietnia obowiązki dyrektora miał pełnić Remigiusz Lenczyk. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zablokował jednak uchwałę zarządu województwa o odwołaniu.

  Urząd marszałkowski zaskarżył zaś decyzję wojewody dolnośląskiego o wstrzymaniu uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zdaniem zarządu województwa i prawników urzędu marszałkowskiego wojewoda dolnośląski nie miał prawa tego zrobić, nie mając na piśmie samej uchwały, a jedynie doniesienia medialne o jej uchwaleniu.

  - Komentujemy tylko to, co znalazło się w oficjalnym komunikacie. Nie chcemy odnieść się do całości decyzji, bo nie znamy jej uzasadnienia – powiedział Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. - Nie chcemy popełniać błędu, który 26 kwietnia popełnił pan wojewoda. Dzisiejsza decyzja jest zła dla Teatru, nosząca znamiona działania politycznego, szczególnie w kontekście rozmów prowadzonych w Teatrze dotyczących kompromisu. Byliśmy bardzo blisko kompromisu, a dzisiejsza decyzja wojewody oddala kompromis. Wbrew swoim zapewnieniom wojewoda czekał do ostatniego dnia, żeby podjąć decyzję, a wiemy, że PiS potrafi działać szybko. To kolejny dowód na to, że jest to decyzja o charakterze politycznym. Jak tylko decyzja z uzasadnieniem dotrze do nas, będziemy bronić naszego uzasadnienia, bo – jak wynika z komunikatu – wojewoda odniósł się do merytorycznej strony zagadnienia, a ma prawo kontrolować stronę formalną.

  Według Michalaka wojewoda przekroczył swoje uprawnienia i kompetencje. - Będziemy bronić decyzji w kolejnych etapach postępowania sądowego. Zarządowi przysługuje prawo do odwołania się od tej decyzji, chcemy z niego skorzystać. Najpierw zapoznamy się z decyzją i uzasadnieniem, potem złożymy do niej odwołanie - dodaje.

  Dziś, zgodnie z postępowaniem i czynnościami pana wojewody, który wstrzymał decyzję, obowiązki dyrektora Teatru Polskiego pełni Cezary Morawski.

  - Będziemy bronić naszej decyzji, że powołanie Remigiusza Lenczyka było prawidłowe i to on jest pełniącym obowiązki dyrektora - twierdzi Michalak. - Chcemy działać szybko i sprawiedliwie, a nie „prawo i sprawiedliwie”. Po zapoznaniu się z decyzją i jej uzasadnieniem, na pewno odwołamy się do sądu. Wojewoda komentuje każdą decyzję wyłącznie z formalnej prawidłowości jej podjęcia. Z komunikatu wynika, że odniósł się też do merytorycznej strony decyzji zarządu województwa. Do tego nie miał uprawnień.

  Od dzisiejszej decyzji wojewody zarząd województwa może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia tej sprawy dyrektorem pozostaje Cezary Morawski.  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkowski był lepszy nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie reżysera

   Belzebub (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nie znam Mieszkowskiego i nie chcę Go krzywdzić , ale jeżeli to prawda że zatrudniał w Teatrze konkubinę przez 10 lat aby nie płacić alimentów to jest godne potępienia przez społeczność Wrocławia....rozwiń całość

   Nie znam Mieszkowskiego i nie chcę Go krzywdzić , ale jeżeli to prawda że zatrudniał w Teatrze konkubinę przez 10 lat aby nie płacić alimentów to jest godne potępienia przez społeczność Wrocławia. Tak nie można działać to kumoterstwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anulka

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Za dużo tych urzędników w urzędach, muszą sobie zajmować czas na podgryzaniu jednego przez drugiego dla umoszczenia sobie stanowiska.Zamiast załatwiać sprawy ważne dla miasta Wrocławia ,które są w...rozwiń całość

   Za dużo tych urzędników w urzędach, muszą sobie zajmować czas na podgryzaniu jednego przez drugiego dla umoszczenia sobie stanowiska.Zamiast załatwiać sprawy ważne dla miasta Wrocławia ,które są w ruinie to zajmują się dla zabicia czasu kompetencjami nienależącymi do nich.Jak zabawa to zabawa,karnawał nadal trwa tylko zainteresowani cierpią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Utrudniali pracę dyrektorowi wszelkimi możliwymi sposobami

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Oliwa zawsze sprawiedliwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Panie Wojewodo

   Beata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   Wreszcie jakiś rozsądny głos w tej sprawie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   imiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   super srawa, niech dziala C>M>

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Misiewicze teatru

   Jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 17

   Pisowski aparatczyk. Hreniak pokazal, ze w PiSie nie mozna miec wlasnego zdania. Udowodnił, ze nadaje się jedynie na wykonawcę politycznych rozkazow Glińskiego i Kimso.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie warto chodzić do Teatru Polskiego

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   bo szkoda czasu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chodź!

   J. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   To nie jest obowiązkowe. Poza tym dla widzów Mieszkowskiego to za wysoki poziom. I tak niczego nie zrozumiecie. Udaj się do teatrzyku w podziemiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Wojewoda

   ZZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

   Jest to decyzja słuszna, spodziewana i bardzo oczekiwana. Da w końcu spokojnie bez nerwów pracować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   prawnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

   Panie Wojewodo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Panie Wojewodo ! Brawo.

   Elevis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Lewactwo należy tępić we wszelkich przejawach bo plenią sie jak ludzkie wszy !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama