Manifestacja KOD na placu Solnym. W obronie Konstytucji

  Manifestacja KOD na placu Solnym. W obronie Konstytucji

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Manifestacja KOD na placu Solnym, 2 kwietnia 2017
  1/18
  przejdź do galerii

  Manifestacja KOD na placu Solnym, 2 kwietnia 2017 ©Weronika Skupin

  Dziś 20. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Aktywiści Komitetu Obrony Demokracji manifestowali na placu Solnym, w celu uczczenia tej właśnie rocznicy. Jak podkreślali, dziś Konstytucja RP jest łamana przez rząd PiS. Na placu Solnym zgromadziło się około 50 osób. Zbierano także pieniądze na ufundowanie krasnala o imieniu Demokracja, który stanie w miejscu zgromadzeń KOD.
  20 lat temu Konstytucję ustanowiło Zgromadzenie Narodowe, w którego skład wchodził m.in. poseł Ludwik Turko. Dziś na placu Solnym wspominał okoliczności sporządzania najważniejszego w Polsce dokumentu i ubolewał, że obecny rząd PiS dąży do stanu sprzed wprowadzenia zapisów Konstytucji z 1997 r.

  – To co robi obecna władza, to próba powrotu do rozwiązań obowiązujących w czasach PRL i Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952 roku.
  Nowe władze nie chcą obchodzić rocznicy uchwalenia Konstytucji RP z 1997 roku. Pamiętają o niej tylko wtedy, gdy przychodzi im Konstytucję łamać – mówił w mocnych słowach były parlamentarzysta. – Najchętniej by o niej zapomnieli, bo jedyne co obchodzą, to kolejne miesięcznice katastrofy smoleńskiej – dodał.

  Jak wspomina Turko, wcześniej Trybunał Konstytucyjny miał słabą pozycję, a jego wyroki mogły być znoszone. Dopiero uchwalenie Konstytucji w 1997 r. zmieniło ten stan rzeczy, a wyroki TK nie podlegały dyskusji.

  – To, co w tej chwili mamy, nie zasługuje na miano Trybunału Konstytucyjnego. Decyzje sędziów zależą od kaprysu rządzących. Podobnie dzieje się z władzą sądowniczą, która leży u podstaw trójpodziału władzy. Dziś mamy powrót do czasów, gdy los sędziów zależał od kaprysów partyjnych – opowiadał Turko.

  Członkowie KOD zbierali też podpisy pod poparciem wniosku o referendum krajowe w sprawie ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wśród zebranych były zbierane także sugestie, jak nazywać ma się dąb posadzony wczoraj przez KOD w parku Kozanowskim w pobliżu stawu. Będzie można głosować na takie propozycje jak m.in. Konstytutek czy Wratislavia.

  Aktywiści zbierali także pieniądze do puszek, gdyż mają zamiar ufundować na placu Solnym krasnala, a właściwie krasnalkę. Będzie miała na imię Demokracja i upamiętni zarówno 20. rocznicę ogłoszenia Konstytucji, jak i regularne zgromadzenia KOD w tym miejscu.

  Czytaj także

   Komentarze (56)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktywiści zbierali także pieniądze do puszek na krasnala, a właściwie krasnalkę....

   Zuzinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Co wy?
   To już Kijowskiego za krasnalkę macie?
   Przecież to taki światowy autorytet walki o demokrację.
   Nasze dobro narodowe i eksportowe.
   A swoją drogą pomysł wyłudzania pieniędzy na "krasnalkę"...rozwiń całość

   Co wy?
   To już Kijowskiego za krasnalkę macie?
   Przecież to taki światowy autorytet walki o demokrację.
   Nasze dobro narodowe i eksportowe.
   A swoją drogą pomysł wyłudzania pieniędzy na "krasnalkę"
   lepszy od tego "na wnuczka". Nawet cygan na to nie wpadł.
   Gratuluję. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny nonsens,

   grzeg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   kolejna propagandowa porażka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd!

   Chris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   "To co robi obecna władza, to próba powrotu do rozwiązań obowiązujących w czasach PRL i Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952 roku." - Polacy maja jednak szczescie. Kwasniewski,...rozwiń całość

   "To co robi obecna władza, to próba powrotu do rozwiązań obowiązujących w czasach PRL i Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1952 roku." - Polacy maja jednak szczescie. Kwasniewski, Miller i Kalisz powiedzieli stanowcze NIE recydywie Stalinizmu. Ci mlodzi czlonkowie PZPR pokazali ze nowe kadry potrafia dbac o interes Narodu. Polaczyli tedy zdrowy element opozycji demokratycznej (Michnik, Kuron) z progresywna czescia SLD. I wszystko dzialalo do 2015 roku. Wowczas Polacy sie pomylili. Wybrali czarna reakcje. Wybrali PiS. Nic to ze ta wstreta prawica wyciagnela z nedzy 34 procent polskich dzieci. Nic to ze rodziny mogly po raz pierwszy w zyciu na odpoczynek razem wyjechac. Nic to ze bezrobocie spada a place realne rosna. Nic to ze FITCH Rating sugeruje ze gospodarka rozwijac sie bedzie szybciej niz nawet rzad prognozowal. Nic to ze gielda bije rekordy. Nic to ze Zloty sie trzyma mocno. Nic to ze VAT i podatki sciagane sa efektywnie i skutecznie. Nic to ze "rodzina plus" rusza i beda tansze mieszkania. To wszysko o kant d..y rozbic! Gdzie jest Rzeplinski!? Gdzie konstytucja!? Gdzie doplaty do GW, Polityki i Nesweek Polska!? Gdzie emerytury dla UB-ekow i ZOMO-wcow? Gdzie demokracja!!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczęśliwa mieszkanka zachodniej Europy. Była Wrocławianka.

   Ewelina. Karlsruhe, Deutschland. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 19

   PiS sobie Polacy wybrali. Więc macie to szczęście na własne życzenie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieszczęśliwy mieszkaniec Katolandu

   Bezpartyjny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Wybór PiS to była zemsta za 8-lat szkodników PO! Polacy mają pecha do rządów, dostali się z przysłowiowego "Deszczu pod rynnę".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOD-omitten kaput!

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20

   Twoim największym życiowym sukcesem jest to, że na starość wyjechałas na roboty do Niemiec i podcierasz jakiegoś byłego ss-mana?
   Haha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale tłumy! Aż 50-ciu KODerastów!

   bu ha ha! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 2

   Na placu Solnym zgromadziło się około 50 osób. Same stare komuchy .
   TO JUZ WASZ KONIEC.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedni KODowcy, płaczmy nad ich losem

   Szninkiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   Te babinki i dziadkowie ze zdjęcia mają bardzo nerwowe życie. Czy nie wiedzą, że w wieku po 70-tce powinno się unikać powodów do zmartwień i stresu, bo to szkodzi zdrowiu? Niech spędzą trochę czasu...rozwiń całość

   Te babinki i dziadkowie ze zdjęcia mają bardzo nerwowe życie. Czy nie wiedzą, że w wieku po 70-tce powinno się unikać powodów do zmartwień i stresu, bo to szkodzi zdrowiu? Niech spędzą trochę czasu z wnukami, poczytają trochę. Wiosna idzie - niech się wybiorą w podróż albo na działkę.

   Politykę niech zostawią młodym (np. pełno młodych udzielało się przed referendum akcesyjnym w 2003 r.), a jeśli młodzi (i ci w średnim wieku też) ich postulatów nie popierają, to niech zrezygnują i wygaszą protesty, bo i tak nikt ich nie tylko nie popiera, ale co ważniejsze, nikt z potencjalnych nowych demonstrantów nawet ich nie zauważa, nie zwraca na nich uwagi - i to pomimo ładnej pogody i totalnej reklamy w gazetach i w necie. Każdy widzi, że mimo straszenia od 1,5 roku nic złego się z naszą wolnością i z wolnością wypowiedzi nie dzieje, więc hasła, którymi się posługują, początkowo niosące jakiś przekaz już się opatrzyły i straciły jakiekolwiek znaczenie.

   Inaczej przed końcem kadencji zaczniemy czytać o zgonach, zawałach i innych chorobach KOD-owców i zaczniemy pisać "spieszmy się kochać KOD, tak szybko odchodzi".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polityka młodych

   Stary Krakus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Młodzi pokazali co ptrafią, uciekli z Polski i uciekają! Ciekawe który z was młodych dożyje 70-tki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na Solonym antyPis jak zwykle hejtuje na Jarka

   Nie lubię KODu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 1

   jakiej KOD broni demokracji i konstytucji? to zwykły antyPis pobubierali się w koszulki za napisem demokracja Europa i zadymiają, każdy pretekst jest dobry aby ośmiorniczki, Michniki., Sikorskie...rozwiń całość

   jakiej KOD broni demokracji i konstytucji? to zwykły antyPis pobubierali się w koszulki za napisem demokracja Europa i zadymiają, każdy pretekst jest dobry aby ośmiorniczki, Michniki., Sikorskie Rudy pachoł Makreli i łapownik Juzio P wróciły do korytka.. i tylezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bywanie na kodownicach fakturownika to większy obciach jak na miesięcznicach.

   widz TVNa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 1

   ale siara być teraz w KODzie. bywanie teraz na kodownicach fakturownika to większy obciach jak na miesięcznicach. ja bym się wstydzi robic z siebie głupka na solnym agitując aby ośmiorniczkom...rozwiń całość

   ale siara być teraz w KODzie. bywanie teraz na kodownicach fakturownika to większy obciach jak na miesięcznicach. ja bym się wstydzi robic z siebie głupka na solnym agitując aby ośmiorniczkom Turkom i Władziom Frasyniukom dalej żyło się dostatnio za nasze. To nawet dla betonu widzów TVNa już nie wypada...bywać na KODowmnicachzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   50 osób tyle jest warta demokracja w tym kraju

   polacy to zachodni rosjanie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 28

   brawo Polacy, , będziecie wkrótce szczęśliwi jak poczujecie ruski bat na plecach i nędzę. Bo miska będzie pusta jak ten durny kraj wyleci z UE.

   Durny naród który miał szanse stać sie...rozwiń całość

   brawo Polacy, , będziecie wkrótce szczęśliwi jak poczujecie ruski bat na plecach i nędzę. Bo miska będzie pusta jak ten durny kraj wyleci z UE.

   Durny naród który miał szanse stać sie cywilizowanym. Ale nie wyszło. Bo PiS, bo KOD, bo debilna opozycja

   Brawo WY

   Hitler miał jednak rację co do plemion słowiańskich
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   50 osłów

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 1

   Były establishment nie może się pogodzić ze stratą miejsca przy korycie. Ot cała filozofia. Do roboty i alimenty płacić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlikwidować darmozjadom koryta

   są dla was etaty w biedronkach przy kasie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25

   Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!! Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków,
   przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie...rozwiń całość

   Jest najwyższy czas, aby wykopać od koryt tych zawodowych koryciarzy!! Przyrosły im te grube, spasione dupska do stołków,
   przyzwyczaili się do kilkudziesięcio tysięcznych pensji za nic nie robienie!!Dupska mają przyklejone do stołków butaprenem i wierzą głęboko. że nic ich nie ruszy!!
   Teraz mogą, ewentualnie zatrudnić się jako gońcy lub sprzątaczki, na umowie śmieciowej!! Do koryt już nie powrócą!!
   Osobiscie, jestem zwolennikiem, całkowitej likwidacji tych koryt.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama