Jak humanitarnie sprzedawać i kupować karpie? [ZOBACZ]

  Jak humanitarnie sprzedawać i kupować karpie? [ZOBACZ]

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bez wody i w foliowych reklamówkach. Skończyły się czasy, kiedy karpie były sprzedawane i uśmiercane w niehumanitarnych warunkach. Wiadomo, że dziś wiele osób kupuje na stół już martwe i wypatroszone ryby, jednak wciąż nie brakuje zwolenników żywego karpia, którzy chcą widzieć jak pływa u nich w wannie. Jak kupić i przetransportować żywą rybę, żeby nie łamać prawa i żeby zwierzę się nie męczyło?
  Torebka ze specjalną siatką uniemożliwiającą kontakt ryby z reklamówką lub pojemnik z wodą (wiaderka, miska) - tylko tak można transportować transportować żywe karpie ze sklepu do domu.

  Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak przetrzymywane są i przetransportowywane karpie, które trafiają na nasze wigilijne stoły. Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej potwierdza, że mieszkańcy coraz częściej dzwonią i alarmują o niehumanitarnych warunkach sprzedaży ryb.
  - Na szczęście w połowie przypadku są to fałszywe alarmy - przyznaje strażnik miejski i podaje tegoroczny przykład kontroli w sklepie Kaufland przy ul. Sieradzkiej. Po kontroli Powiatowego Inspektoratu Weterynarii okazało się, że karpie przetrzymywane są w odpowiednich warunkach.

  - Karpie można transportować bez wody - mówi Krzysztof Niementowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, ale zaznacza, że w reklamówce musi znajdować się specjalna siatka. - Zabezpiecza ona, by skóra ryby nie przylegała do plastikowej torby. Dzięki specjalnemu ożebrowaniu ryba może swobodnie oddychać - dodaje.

  Drugim dopuszczalnym sposobem transportu ryb ze sklepu do domu jest tradycyjne wiaderko z wodą. - Kluczowy jest tu rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - czytamy w wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii.

  Anna Piekarska, kierownik sklepu rybnego przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu: - Klienci przychodzą z wiaderkami. Uważam, że to najbardziej odpowiedni sposób przenoszenia karpia - wyjaśnia pani Anna, ale zaraz szybko dodaje, że jej zdaniem lepiej kupić już zabitą rybę. - Coraz mniej klientów przychodzi po żywego karpia. Wolą już kupić zabitą rybę.

  Co ważne przepisy nie precyzują tylko i wyłącznie sposobu transportu karpi, ale również i warunki przetrzymywania i humanitarnego uboju. - Karpia powinno się zabijać, ogłuszając go, a potem odciąć głowę.Trzeba to zrobić szybko - podkreśla Waldemar Forysiak. Co istotne, karpie powinno zabijać się w specjalnie wydzielonym do tego miejscu. - Pod żadnym pozorem nie można zrobić tego na oczach dzieci - grzmi strażnik.

  Karpie muszą przebywać również w dużych basenach o gładkich krawędziach, w wodzie czystej o temperaturze poniżej 10 stopni.

  13 grudnia Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, w którym jasno podkreślono, że trzymanie ryb w foliówkach lub ażurowych basenach to znęcanie się nad zwierzętami i może za to grozić kara więzienia.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Najlepiej to karpia na wigilje zaprosic.Niech sam se przyjdzie;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ci wszyscy miłosierni katole ,co to komunię zjadają jak tost z rąk oszustów o ciemnej szacie...

   powinni odklepać i poddac się prawdziwej świadomości w byciu człowiekiem... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   co z tego ,że uśmiercenie karpia to dla nich kolejny usmażony kawałek ryby po który sięgają jak po szeleszczący banknot ...dla współczesnego zakupoholika bardziej ZAKUPOHOLICZKI ,żywy karp...rozwiń całość

   co z tego ,że uśmiercenie karpia to dla nich kolejny usmażony kawałek ryby po który sięgają jak po szeleszczący banknot ...dla współczesnego zakupoholika bardziej ZAKUPOHOLICZKI ,żywy karp zmieściłby się pomiędzy zapakowanymi prezentami pod jakże grubą warstwą "drogocennych" upominków ...,a o życiu we śnie mogliby pisać książki...tytuł książki "ZNIECZULICA u Twego LICA"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   delikatni

   f (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Każdy kto chce jeść mięso, powinien wcześniej, zwierzę własnoręcznie zabić i oprawić. Wtedy doceni ile to kosztuje wysiłku psychicznego i nie będzie żarł w nadmiarze. Delikatni myślą, że mięsko się...rozwiń całość

   Każdy kto chce jeść mięso, powinien wcześniej, zwierzę własnoręcznie zabić i oprawić. Wtedy doceni ile to kosztuje wysiłku psychicznego i nie będzie żarł w nadmiarze. Delikatni myślą, że mięsko się samo w postaci filetów bierze z nikąd. Zwierzę trzeba zabić i nie ma znaczenia czy na stole w kuchni czy na ladzie w sklepie. Trzeba je zabić. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   s

   A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Za kupowanie żywego karpia powinna grozić kara więzienia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przydałby się

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   A może by powołać oficera karpiowego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Humanitarnie

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   to NIE KUPOWAĆ I NIE TRANSPORTOWAĆ ŻYWEGO KARPIA!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taxi

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   dac karpiowi na taxi niech sam dojedzie;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy wreszcie skonczy sie ten barbarzynski zwyczaj?

   Wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

   Czy karp okupujacy wanne przez tydzien przed swietami smakuje lepiej? Co to za fetysz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   makrela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Pyszna rybka mniam mniam :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiadomojak należy transportować rybke po wroclovesku - każdy kapral rowerancki wam powie, że rowerki

   SDc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aw

   aw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Ostatni raz tak się uśmiałem gdy schodziłem po schodach. Ubaw po pachy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama