Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim zoo zobaczysz małe żółwiki [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Małe żółwiki we wrocławskim zoo
Małe żółwiki we wrocławskim zoo Materiały prasowe
To właśnie we wrocławskim zoo można zobaczyć największą liczbę gatunków płazów oraz gadów w Polsce i jedną z największych w Europie. A teraz jeszcze większą, ponieważ w zoo urodziły się małe żółwie, w tym żółw birmański, pustynny i lamparci. Zobaczcie zdjęcia.

- W Terrarium wrocławskiego zoo mieszka ok. 1 300 zwierząt z 830 gatunków płazów, gadów i bezkręgowców, można tu spotkać 173 gatunki bezkręgowców, a także 57 gatunków płazów i 230 gadów z niemal wszystkich zakątków świata. Wśród nich jest aż 70 gatunków żółwi. Odchowanie młodych u 7 gatunków rzadkich i zagrożonych, to ogromny sukces hodowlany - mówi Joanna Kij z wrocławskiego zoo.

We Wrocławiu wykluły się 22 osobniki z 7 gatunków żółwi, pochodzących z trzech kontynentów. Są to: żółw birmański, brunatny, kasztanowy, lamparci, McCorda, olbrzymi, pustynny i żabuti.

Żółw birmański to jeden z najrzadszych żółwi świata. Jest gatunkiem endemicznym, występującym tylko w Mijanmarze (dawna Birma). Nie występuje już w swoim środowisku naturalnym, a jedynie w dwóch rezerwatach. Uważany jest przy tym za jeden z najpiękniejszych gatunków żółwi ze względu na ubarwienie karapaksu.

Żółw brunatny to kolejny endemit Azji Południowej krytycznie zagrożony wyginięciem. Młody osobnik, który wykluł się w listopadzie, to pierwszy przychówek tego gatunku we Wrocławiu i w Polsce.

Żółw lamparci także przyszedł na świat w listopadzie. To gatunek pochodzący z Afryki, gdzie jest dość szeroko rozpowszechniony. Jednak ze względu na pięknie ubarwiony i wysoko wysklepiony karapaks, staje się coraz bardziej popularny w hodowlach prywatnych.

Po raz trzeci we Wrocławiu wykluły się żółwie olbrzymie. Ten endemiczny gatunek Azji trafił do zoo przez EAZA, po wielkiej konfiskacie w 2001 roku, kiedy to w Singapurze przechwycono przemyt 10 000 osobników różnych gatunków. W 2016 roku doczekano się we Wrocławiu pierwszego przychówku, co było trzecim wydarzeniem tego typu na świecie. W tym roku wykluły się trzy maluchy.

Żółw pustynny to kolejny gatunek afrykański narażony na wyginięcie. Jak sama nazwa wskazuje występuje na terenach pustynnych i półpustynnych, do których się przystosował. Wrocławskie zoo to lider w hodowli zachowawczej tego gatunku.

Żółwie wężoszyje McCorda to endemit zamieszkujący tylko jedną wyspę - Roti. Jego liczebność w naturze wyniosła 18 lat temu 16 osobników. Jedyną szansą na przetrwanie gatunku jest hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych, gdzie mieszka ich obecnie ponad 250 osobników. Wrocławskie zoo, jako jedno z nielicznych na świecie, może poszczycić się przychówkiem niemal każdego roku. Udaje się je też odchować, co w tym przypadku jest ogromnym wyzwaniem.

Żółw żabuti jest gatunkiem występującym w naturze na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Jest mało poznanym gatunkiem. Naukowcy spierają się nawet co do jego środowiska życia. Jedni uważają, że są to pola i suche lasy, inni, że lasy tropikalne. We wrocławskim zoo ten gatunek mieszka od 2006 roku. Do tej pory wykluło się 37 młodych. W tym roku Terrarium doczekało się aż 10 żółwików.

Przedstawiciele wrocławskiego ogrodu zoologicznego szacują, że zwiedzanie całego terrarium może zająć nawet jeden dzień. Odwiedzając wrocławskie zoo, wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić zwierzęta. Dodatkowo można pomagać, wspierając Fundację Wrocławskiego Zoo DODO. Do tej pory obie organizacje, pomogły m.in. filipińskim żółwiom leśnym (Siebenrockiella leytensis), żółwiom promienistym (Astrochelys radiata), żółwiom pustynnym (Geochelone sulcata) oraz polskim żółwiom błotnym (Emys orbicularis).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska