Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Sensacyjne odkrycie dokonane w Sali Krzywej zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Zamek Książ w Wałbrzychu
W trakcie przebudowy zamku Książ prowadzonej w czasie wojny przez niemiecką paramilitarną Organizację Todt, zniszczeniu uległa m.in. Sala Krzywa. Być może uda się jednak odtworzyć jej pierwotny wygląd.

Sala Krzywa zamku Książ położona na I piętrze, w południowym - najstarszym skrzydle obiektu, była jedną z najpiękniejszych. Podobnie jak sale: Balowa i Konrada uległa zniszczeniu, w trakcie przebudowy obiektu, którą w latach 1944-1945 prowadziła niemiecka paramilitarna Organizacja Todt. Być może uda się chociaż w znacznej części przywrócić temu pomieszczeniu jego dawny, imponujący wygląd. Okazuje się bowiem, że poza fotografiami, na których utrwalono wygląd Sali Krzywej, zachowała się spora część jej pierwotnego wystroju.

– Wykonane zostały odkrywki i okazało się, że pod warstwą farby na ścianie z oknami oraz pod cienką warstwą tynku po przeciwnej stronie zachowane zostały oryginalne dekoracje ścian – mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu. – W czwartek (28 marca) przeprowadzone zostały oględziny sali z udziałem pani Anny Nowakowskiej-Ciuchery, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zleciła nam m.in. zdjęcie wtórnych warstw tynku i farb i odkrycie całej polichromii. Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu zleci także wykonanie specjalistycznych badań fizyczno-chemicznych, które pozwolą określić dokładny wiek polichromii oraz materiały użyte do jej wykonania.

Mroczna historia zamku Książ w czasie II wojny światowej
W ramach posiadanych środków spółka planuje przywrócić Sali Krzywej jej historyczny wygląd. Z pierwotnego wystroju pomieszczenia w dobrym stanie zachował się renesansowy kominek wykonany z szarego piaskowca. Niestety nie zachowało się piękne gotyckie sklepienie Sali Krzywej. Robotnicy Organizacji Todt zniszczyli je i podwiesili pod sufitem cementową płytę. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane także w Sali Balowej zamku. Tam jednak pod cementową płytą zachował się piękny drewniany strop z kasetonami, w które miały być wkomponowane zamówione przez Hochbergów malowidła.

Generał ujawnił tajemnice Książa i obalił mity związane z zamkiem
Pierwotny wystrój Sali Krzywej łączył w sobie style: gotycki, renesansowy oraz angielskie dekoracje Arts & Craft. Te ostatnie pochodzą prawdopodobnie z okresu przebudowy zamku na początku XX wieku. Nie można wykluczyć, że ich inicjatorką była pochodząca z Anglii księżna Daisy.

10 największych zaginionych skarbów świata. Legendarne koszt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska