Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. Marciniaka zapewnią kompleksowe leczenie pacjentów z chorobami naczyniowymi

red.
Pracownia Neuroradiologii Zabiegowej z lek. Sławomirem Berezą
Szpital im. Marciniaka uruchomił konsultacje dla pacjentów z chorobami naczyń mózgowych i naczyń rdzenia kręgowego: tętniakami, malformacjami (naczyniakami) i przetokami.

W Poradni Przyszpitalnej w ramach Ambulatorium Oddziału Neurochirurgii wystartowały porady kwalifikacyjne dla pacjentów z chorobami naczyń mózgowych i naczyń rdzenia kręgowego, takimi jak:

  • tętniaki,
  • malformacje tętniczo-żylne (naczyniaki),
  • przetoki, itp.

Pacjent może się tu zgłosić bez skierowania i zwykle w ciągu jednego dnia otrzyma pełny opis choroby i wskazanie, jaka metoda leczenia jest w jego przypadku najbardziej optymalna.

- Konsylium lekarzy kilku dziedzin radiologów, neurochirurgów, neurologów, anestezjologów zbierze wywiad od chorego, przeanalizuje dane, i przedstawi możliwości leczenia – wyjaśnia lek. Sławomir Bereza, neuroradiolog kierujący Pracownią Neuroradiologii Zabiegowej w szpitalu im. Marciniaka. – I to wszystko bez trwającego miesiącami krążenia między gabinetami i bez odsyłania od specjalisty do specjalisty. Szybka i precyzyjna diagnoza w obliczu zagrażającej życiu choroby jest bezcenna - dodaje.

Porad udzielają lekarze Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, na co dzień zajmujący się diagnostyką i leczeniem wewnątrznaczyniowym chorób naczyń mózgowych i rdzeniowych (embolizacje) oraz neurochirurdzy z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Marciniaka.

Współpraca między specjalistami obu dziedzin zapewnia pacjentom z chorobami naczyniowymi możliwość wysokospecjalistycznej konsultacji i kompleksowej opieki.

W ramach Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej porad udzielają: lek. Sławomir Bereza, lek. Maciej Krzysztoń i dr Katarzyna Lubkowska. Konsultujący neurochirurdzy to dr Andrzej Kurza i dr Dariusz Szarek.

- W szpitalu im. Marciniaka już od dawna lekarze różnych dziedzin ze sobą współpracują – dodaje Sławomir Bereza, neuroradiolog. - Dzięki temu pacjenci z chorobami naczyń mózgowych i rdzeniowych są tu leczeni kompleksowo, każdą ze znanych dziś metod – podkreśla. – Możemy zastosować metodę chirurgiczną i wewnątrznaczyniową, a czasami obie jednocześnie. Współpraca specjalistów pozwala traktować pacjenta całościowo, nic nam dzięki temu nie umyka. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków, które oferują taką możliwość. Teraz szpital stworzył kolejne miejsce, które – mam nadzieję - ułatwi życie pacjentom.

Zespół lekarzy neuroradiologów zabiegowych prowadzi swoją działalność w szpitalu od niemal 20 lat (jeszcze w lokalizacji przy ul. Traugutta i jest jednym z pierwszych, jakie powstały w Polsce), szkoli w tej dziedzinie zespoły w całym kraju i współpracuje ściśle z najlepszymi ośrodkami na świecie.

Jednocześnie działa tu jeden z najnowocześniejszych w kraju oddziałów neurochirurgii, gdzie wykonuje się wiele skomplikowanych operacji – od złamanych i uszkodzonych kręgosłupów poprzez tętniaki, naczyniaki po guzy mózgu.

- Doświadczenie pokazuje, że najlepsze efekty mają te placówki, w których funkcjonują dwa równorzędne zespoły. W takiej sytuacji metodę "dobiera się" do pacjenta, a nie oferuje tę, którą znają i mogą zastosować lekarze. W przypadku zabiegów obarczonych dużym ryzykiem liczy się wszystko. Dobranie odpowiednich metod i narzędzi, precyzja, umiejętność wykonania angiografii, posługiwania się mikro nożyczkami, czy nożem diamentowym oraz neuromonitoring śródoperacyjny. Każdy z tych czynników ogranicza ryzyko o kilka procent, ale efekt jest sumą detali. Stosując wszystkie zaawansowane techniki zmniejszamy je o kilkanaście procent - mówi dr Dariusz Szarek, zastępca ordynatora Oddziału Neurochirurgii.

Pacjenci mogą zgłaszać się w poniedziałki w godzinach od 9:00 do 12:00 w gabinecie Poradni Neurochirurgicznej (pok. 0234).

Aby uzyskać poradę wystarczy umówić się na wizytę telefonicznie pod wskazanymi numerami telefonów :
- (71) 306 41 94 i (71) 306 41 87 – lekarze konsultujący,
- (71) 306 41 77 – rejestracja Działu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
(ew. 713064231-36 – rejestracja Poradni Przyszpitalnej).
Skierowanie nie jest wymagane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska