Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy i podtopienia na Dolnym Śląsku. Kilkaset interwencji strażaków! [RELACJA, ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Janusz Wójtowicz
Janusz Wójtowicz
Zalana Trzebnica 23.08.2022
Zalana Trzebnica 23.08.2022 Bartosz Skulimowski/Polska Press
W związku z burzami na terenie całego Dolnego Śląska od niedzielnego poranka strażacy musieli interweniować kilkaset razy. Wiele miejscowości jest podtopionych. Trudna sytuacja jest w Dzierżoniowie i Marcinowicach. W Dzierżoniowie spadło aż 130 mm deszczu, najwięcej w regionie. Śledźcie naszą relację na żywo poniżej.

SYTUACJA HYDROLOGICZNA NA DOLNYM ŚLĄSKU - RELACJA NA ŻYWO
Odśwież stronę, aby wyświetlić najnowsze informacje

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 19:30
W pobliżu Sobótki, gdzie w kilku miejscach przesiąka wał na rzece Czarna Woda strażacy rozłożyli już specjalny rękaw wypełniony wodą. Dzięki niemu udało się podnieść wysokość zagrożonego wału na rzece Czarna Woda pod Rogowem Sobóckim. Bez tego zabezpieczenia, woda mogłaby przelewać się górą przez wał. W pogotowiu czekają worki z piaskiem, są układane tam, gdzie wał przesiąka dołem. Strażacy będą pilnowali tego newralgicznego miejsca przez całą noc.

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 16.55
Mieszkańcy kolejnych, dolnośląskich miejscowości alarmują nas o tym, że ulewne deszcze podmyły mogiły na wielu cmentarzach w regionie. Najgorzej sytuacja wygląda w Legnicy i Głogowie.

Zalane cmentarze i pomyte nagrobki na Dolnym Śląsku - kliknij i zobacz gdzie sytuacja wygląda najgorzej.

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 14.55
Pogarsza się sytuacja na rzekach pod Wrocławiem. Po trwających od kilku dni intensywnych opadach, woda w wielu miejscach przesiąka przez wały przeciwpowodziowie. W powiecie wrocławskim najgorsza sytuacja jest aktualnie w pobliżu Sobótki, gdzie w kilku miejscach przesiąka wał na rzece Czarna Woda. Wody tej rzeki przestały się już mieścić pod mostem kolejowym, z tego powodu zdecydowano się wstrzymać ruch pociągów na uruchomionej niedawno linii Wrocław – Sobótka – Świdnica. Więcej o tym piszemy tutaj:

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 13.20
Obecnie strażacy interweniują m.in. między miejscowościami Michałowice i Stary Zamek w gminie Sobótka. Woda wdziera się tam na teren gospodarstwa ekologicznego. Trudna sytuacja jest też w Rogowie Sobóckim, gdzie interweniują strażacy, pomagając przy zabezpieczaniu rzeki Czarna Woda.

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 12.25
Kiedy przestanie padać? Według prognoz IMGW, sytuacja w najbliższych dniach powinna poprawić się, jeśli chodzi o... temperaturę. Przeczytajcie najnowszą prognozę pogody tutaj:

Ulewy i podtopienia na Dolnym Śląsku. Kilkaset interwencji strażaków! [RELACJA, ZDJĘCIA]
IMGW

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 12.25
Strażacy interweniowali w Smolcu na ul. Łąkowej, gdzie zalana została cała ulica wraz z garażami i przyziemnymi pomieszczeniami domów. Ochotnicy z OSP KSRG Gniechowice, którzy usuwali wodę z ulicy, chwilę później udali się do Stradowa, gdzie woda zalała piwnicę pod sufit. W kolejce czekało jeszcze zgłoszenie z Gniechowic - tam rozlewisko było tak duże, że groziło zalaniem domu mieszkalnego.

Strażacy wypompowują wodę z zalanych Gniechowic, Stradowa i Smolca
Strażacy wypompowują wodę z zalanych Gniechowic, Stradowa i Smolca OSP KSRG Gniechowice

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 11.35
Po nocnych ulewach w Strzelinie, strażacy mają pełne ręce roboty. W mieście, podczas ostatniej doby spadło 105,7 mm deszczu na metr kwadratowy. Na pomoc w usuwaniu skutków ulew do Strzelina skierowano jednostki straży pożarnej z całego województwa, m.in. z Jordanowa Śląskiego.

Interwencja w Strzelinie
Interwencja w Strzelinie Facebook.com/OspJordanowSlaski

Aktualną sytuację poziomu wód w rzekach możecie śledzić TUTAJ - KLIK!

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 11.10
Stan alarmowy na Nysie Szalonej w Jaworze został przekroczony - poinformowali strażacy z Jawora, którzy przygotowują worki z piaskiem do zabezpieczenia budynków na terenie miasta.

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 11.00
Do straży pożarnej cały czas wpływają zgłoszenia od mieszkańców, którym woda zalewa mieszkania i piwnice. Straż pożarna od godziny 8 rano we wtorek (23 sierpnia) wyjechała już kilkanaście razy. Zgłoszenia pochodzą z terenu całego Wrocławia, Kątów Wrocławskich i Długołęki. Strażacy wzywani są do pompowania wody z zalanych piwnic.

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 10.00
Od samego rana we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku ponownie pada deszcz. Straż pożarna od wczorajszego (poniedziałek, 22 sierpnia) poranka interweniowała ponad 150 razy. Najgorsza jest sytuacja w powiatach: strzelińskim, karkonoskim, wrocławskim, trzebnickim i świdnickim, gdzie nadmiar wody z potoku wylewa się na jezdnię

Duże problemy mają strażacy z OSP Stolec (powiat ząbkowicki), którzy przyjechali wspomagać działania w Strzelinie. Podczas akcji ich wóz zaczął się przechylać i utonął w błocie na remontowanym odcinku drogi.

Wojewódzka straż pożarna podaje również informacje o dwóch poszkodowanych osobach, na które spadły konary drzew. Osoby poruszające się samochodami osobowymi nie doznały co prawda poważnych urazów, ale ich pojazdy nadają się tylko do kasacji.  

WTOREK, 23 sierpnia, godz. 9.00
Dziś w nocy potężna ulewa przeszła nad Trzebnicą. Zalane są posesje przy ul. Jana Pawła II, Orlik i teren gminnego przedszkola. Więcej informacji i zdjęcia z Trzebnicy znajdziecie TUTAJ - KLIK!

Zalana Trzebnica 23.08.2022
Zalana Trzebnica 23.08.2022 Bartosz Skulimowski/Polska Press

PONIEDZIAŁEK, godz. 15
Podtopienia i zalania na Dolnym Śląsku. W gminie Marcinowice sytuacja wygląda najgorzej. Piszemy o tym tutaj:

PONIEDZIAŁEK, godz. 12:00 - prognoza na najbliższe godziny - DESZCZOWO!
Dzisiejszy dzień (22 sierpnia) i najbliższa noc we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku będą deszczowe. Padać będzie również jutro (23 sierpnia). Spaść może do 15 mm deszczu na metr kwadratowy – informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB. Będzie też chłodniej. Dzisiaj (poniedziałek) termometry pokażą od 17 stopni Celsjusza na zachodzie województwa do 20 stopni Celsjusza na wschodzie. W nocy temperatura spadnie do 14 – 16 stopni Celsjusza.

PONIEDZIAŁEK, godz. 9:30
Nie przestaje padać, strażacy mają pełne ręce roboty. Ci z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu interweniowali od rana 17 razy. Wyjeżdżali do zalanych posesji i powalonych na drogi drzew w powiatach: wrocławskim, świdnickim i dzierżoniowskim. W ciągu minionej doby przyjęli w sumie 237 zgłoszeń. Z kolei strażacy z Komendy Miejskiej interweniowali dziś - na razie - pięć razy.

PONIEDZIAŁEK, godz. 7:30
W poniedziałkowy poranek, aż w czterech miejscach na Dolnym Śląsku, rzeki przekroczyły stan alarmowy! Są to dokładnie:

  • Ślęza - na wodowskazach w Białobrzeziu i Borowie
  • Bystrzyca - na wodowskazie w Kraskowie, przed Zalewem Mietkowskim
  • Czarna Woda - na wodowskazie w Gniechowicach

PONIEDZIAŁEK, godz. 7:00
Najnowsze ostrzeżenia IMGW - dotyczą także części Dolnego Śląska - zobacz poniżej!

PONIEDZIAŁEK, 22.08.2022, godz. 6:15
Niestety, sytuacja hydrologiczna na terenie Dolnego Śląska wciąż się pogarsza. Prognozy na najbliższe godziny pokazują, że padać może jeszcze dziś do południa. Miejscami intensywnie. Kolejnych opadów deszczu musimy się spodziewać w nocy z poniedziałku na wtorek.

W Dzierżoniowie ogłoszono stan alarmowy! Mieszkańcom wydawane są worki z piaskiem, może wylać rzeka Piława. Trwające przez dwa dni 20 i 21 sierpnia 2022 opady deszczu w Dzierżoniowie doprowadziły do podtopień wielu miejsc w mieście. Najtrudniejsza sytuacja panowała na ulicy Piastowskiej, na wylocie w stronę Świdnicy. Zalane jest Osiedle Kolorowe, garaże na ul. Sowiogórskiej 6 i restauracja. A także wie dróg. Na Dolnym Śląsku największe opady deszczu odnotowano właśnie w Dzierżoniowie.
Jak informuje Meteo Alert Dolny Śląsk, przez ostatnią dobę spadło w Dzierżoniowie aż 130 mm deszczu i jest to największa suma opadu, jaka wystąpiła na obszarze Dolnego Śląska!
Strażacy wciąż odbierają informacje o kolejnych podtopieniach w mieście.

Zalana Trzebnica 23.08.2022

Ulewy i podtopienia na Dolnym Śląsku. Kilkaset interwencji s...

Urząd gminy Marcinowice przekazuje o przekroczeniu stanów alarmowych poziomu wód w rzekach. Oprócz podtopień domów, nieprzejezdnych jest kilka lokalnych dróg. Gmina jest oddalona od Wrocławia o około 40 kilometrów.
Gmina Marcinowice:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że to nie koniec intensywnych opadów nad tym terenem. M.in. z tego powodu wójt gminy wprowadził alarm powodziowy. Mieszkańcy proszeni są o zabezpieczenie swojego dobytku i śledzenie alertów pogodowych.

Gwałtownie wzbierać może woda w rzekach

IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne dla Dolnego Śląska. Poziom wody w rzekach będzie podnosił się i przekraczał stany ostrzegawcze.

Stany wody w rzekach będą podnosić się w wyniku spływu wód opadowych. Wzrosty miejscami mogą być gwałtowne i mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, lokalnie niewykluczone stany alarmowe.

W gminie Marcinowice woda przekroczyła stan alarmowy. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna

Alarm powodziowy w gminie pod Wrocławiem. Wody przekroczyły ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska