Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu nauczysz się składać origami i pójdziesz na spacer z miejskim przewodnikiem. Biblioteki to już nie tylko „wypożyczalnie"

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Filia numer 12 organizuje spotkania z japońską mangą, a także warsztaty origami, czy pokazu technik japońskich sztuk walki.
Filia numer 12 organizuje spotkania z japońską mangą, a także warsztaty origami, czy pokazu technik japońskich sztuk walki. MBP Filia nr 12 na Dworcu Głównym
Teatrzyki lalkowe dla dzieci, spacery śladami bohaterów książek oraz noc z czarami. Biblioteki to już nie tylko „wypożyczalnie”. To także tętniące życiem ośrodki kultury i sztuki, które bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Bibliotekarze zaś stali się lokalnymi doradcami, którzy znając swoich czytelników, proponują odpowiednio dobrane nowości książkowe i zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego.

W młodych ludziach czytelnictwo zaszczepiają głównie ich rodzice czy opiekunowie. To oni podsuwają dzieciom pierwsze książki. Bibliotekarze także poszli o krok dalej, by zachęcać do czytania. W filii przy ulicy Jesiennej na przykład, od 20 lat działa teatrzyk kukiełkowy. - Miasto finansowało gaże aktorskie, fundacja Bajeczna Biblioteka zaś, lalki – opowiada Alicja Leskiewicz, kierowniczka filii nr 54 MBP przy ul. Jesiennej we Wrocławiu.- Niestety pandemia przerwała przedstawienia na jakiś czas. Staramy się do nich wrócić.

Przy bibliotekach działają również kluby seniorów, którzy chętnie uczestniczą między innymi w spotkaniach literackich i spacerach śladami bohaterów powieści. - Dzięki takim wycieczkom poznajemy nie tylko wrocławskich autorów, ale także chodzimy śladami ich twórczości, przez co dowiadujemy się więcej o mieście – mówi kierowniczka.

Biblioteki coraz bardziej przypominają domy kultury. W filiach organizuje się quizy, gry miejskie, warsztaty (muzyczne, plastyczne i aktorskie), wystawy, panele dyskusyjne, podczas których porusza się ważne, aktualne tematy i naturalnie aktywności literackie jak spotkania z pisarzami, czy wspólne czytanie.

Niektóre lokalne filie idą o krok dalej. - Organizowaliśmy u nas noc czarownic – wspomina Alicja Leskiewicz. - Dzieci nocowały w bibliotece, co sprawiało im ogromną frajdę. Uczestnikami zajmowały się animatorki.

Biblioteki wspomagają również aktywizację konkretnych środowisk. We Wrocławiu funkcjonuje 12 filii przyjaznych osobom z autyzmem. Z kolei m.in. biblioteki przy ul. Kolistej i Przybyszewskiego są miejscami przyjaznymi osobom niepełnosprawnym. Brochowska filia nr 47 zrzesza społeczność romską. Filia numer 12 organizuje spotkania z japońską mangą, a także warsztaty origami, czy pokazu technik japońskich sztuk walki.

Mówi się, że poziom czytelnictwa spadł w okresie pandemii. Ale bibliotekarze mają na ten temat inne zdanie. - Jeśli będziemy się opierać wyłącznie na statystykach, faktycznie odniesiemy takie wrażenie – mówi Alicja Leskiewicz. - Lecz musimy wziąć pod uwagę, że mnóstwo osób czyta książki w internecie, a te nie wliczają się do statystyk.

Pandemia także odcisnęła piętno na danych dotyczących czytania. - Ponieważ w bibliotekach wydłużono terminy na czytanie książek, czytelnicy rzadziej się u nas pojawiają. To nie oznacza jednak, że czytają mniej – ocenia Alicja Leskiewicz.

Wiele bibliotecznych wydarzeń, także tych cyklicznych zostało na czas pandemii zawieszonych. Miasto zrezygnowało również z ich finansowania. Bibliotekarze mają nadzieję, że uda się im powrócić do wszystkich aktywności, które czytelnicy bardzo sobie cenią. O aktualnie organizowanych przez lokalne biblioteki atrakcjach można przeczytać na stronie MPB w zakładce "wydarzenia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska