Trento – Śląsk: Kolejna porażka, WKS bez szans na play-offy EuroCupu

DF
Ten sezon BKT EuroCupu to głównie pasmo porażek koszykarzy Śląska. Bilans wrocławian po 15. kolejce to dwa zwycięstwa i trzynaście przegranych. WKS Śląsk Wrocław
KOSZYKÓWKA. Porażka Śląska Wrocław z Dolomiti Energią Trento (79:85) sprawiła, że WKS stracił szanse na awans do fazy play-off BKT EuroCupu.

Śląsk do Włoch pojechał zbudowany zeszłotygodniowym zwycięstwem z Ratiopharmem Ulm (100:88). Wicemistrzowie Polski w starciu z Niemcami byli skazywani na porażkę, a mimo wszystko potrafili skutecznie się postawić. We Wrocławiu liczono, że podobnie będzie w meczu z Dolomiti.

Wynik meczu otworzył Marek Klassen, ale za chwilę z dystansu trafił Toto Forray i tak wyglądała cała pierwsza kwarta. Na skuteczną akcję jednej drużyny, druga zaraz odpowiadała tym samym i wynik bliski był remisu. Po pięciu minutach gospodarze odskoczyli na 15:10, ale po kolejnych stu sekundach było 16:15 dla Śląska.

Drugą kwartę lepiej zaczęła drużyna z Trydentu, która odskoczyła na 24:20, ale Kendale Mccullum i Klassen szybko doprowadzili do remisu. W kolejnych minutach mecz cały czas był wyrównany, a wynik bliski remisu. Na pół minuty przed końcem tej części spotkania było 38:38. Najpierw gospodarze nie wykorzystali swojej szansy, a w odpowiedzi za „trzy” trafił Jakub Nizioł. Trener Paolo Galbiati poprosił o czas, ale po wznowieniu gry jego podopieczni zaliczyli stratę i Śląsk wyprowadził kontratak, który skutecznym rzutem zakończył Aleksander Wiśniewski. Wrocławianie w połowie meczu prowadzili 43:38.

Po trzech minutach trzeciej kwarty gospodarze najpierw doprowadzili do remisu, a następnie wyszli na prowadzenie 47:46. I ponownie w kolejnych fragmentach kibice oglądali wymianę ciosów i żadnej z drużyn nie udało się zdominować rywali.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w końcówce drugiej kwarty. Po trafieniu Dušana Miletica Śląsk przegrywał 56:59, ale były to ostatnie punkty wrocławian z gry w tej części spotkania. Do końca dorzucili jeszcze trzy oczka z linii rzutów osobistych, a rywale zdobyli sześć punktów i prowadzili przed ostatnią częścią spotkania 65:59.

Po wznowieniu gry pierwszy skuteczną akcję przeprowadził Śląsk, ale później przez blisko trzy minuty nie mógł znaleźć sposobu na trafienie do kosza i rywale odskoczyli na 73:61. Trener Jacek Winnicki poprosił o czas. Przekazane wskazówki okazały się na tyle skuteczne, że na 120 sekund przed końcem było już tylko 78:76 dla gospodarzy.

Kolejne dwie punktowe akcje należały jednak do Włochów, w tym jedna za trzy i Śląsk ponownie znalazł się w bardzo trudnej sytuacji (83:76). Trener Winnicki ponownie poprosił o przerwę, za chwilę z dystansu trafił najskuteczniejszy w Śląsku Miletić (17 punktów, 5 zbiórek), a następnie wrocławianie faulami przerywali kolejne akcje rywali, ale strat nie udało się już odrobić. Wicemistrzowie Polski po walce przegrali 79:85 i z dwoma zwycięstwami na koncie zajmują ostatnie miejsce w grupie B. Za tydzień Śląsk podejmie Dreemland Gran Canarię (24 stycznia, godz. 20).