Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj wodny mógł działać od dziesięciu lat jako efekt uboczny przebudowy placu Grunwaldzkiego

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Tramwaj wodny za każdym razem ma być receptą na paraliż komunikacyjny. Teraz, kiedy stan torowisk jest niedobry i niemal codziennie dochodzi do wykolejeni, prezydent ogłasza rozpoczęcie prac nad studium. Kiedy budowy na pl. Grunwaldzkim od 2004 r. zaczęły paraliżować ruch w tej części miasta, ekipa Dutkiewicza przypomniała sobie o tramwaju wodnym i zleciła opracowanie koncepcji. MPK na wodzie miało szansę sprawdzić się, ale pomysł został odłożony do szuflady.
Tramwaj wodny za każdym razem ma być receptą na paraliż komunikacyjny. Teraz, kiedy stan torowisk jest niedobry i niemal codziennie dochodzi do wykolejeni, prezydent ogłasza rozpoczęcie prac nad studium. Kiedy budowy na pl. Grunwaldzkim od 2004 r. zaczęły paraliżować ruch w tej części miasta, ekipa Dutkiewicza przypomniała sobie o tramwaju wodnym i zleciła opracowanie koncepcji. MPK na wodzie miało szansę sprawdzić się, ale pomysł został odłożony do szuflady. zd. ilustracyjne / Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Tramwaj wodny za każdym razem ma być receptą na paraliż komunikacyjny. Teraz, kiedy stan torowisk jest niedobry i niemal codziennie dochodzi do wykolejeń i awarii torów, prezydent ogłasza rozpoczęcie prac nad studium. Kiedy budowy na pl. Grunwaldzkim od 2004 r. zaczęły paraliżować ruch w tej części miasta, ekipa Dutkiewicza przypomniała sobie o tramwaju wodnym i zleciła opracowanie koncepcji. MPK na wodzie miało szansę sprawdzić się, ale pomysł został odłożony do szuflady.

Tramwaj wodny we Wrocławiu działał już przed pierwszą wojną światową. Kilka dni temu prezydent Sutryk ogłosił rozpoczęcie prac zmierzających do uruchomienia tego środka transportu. Pomysł nie jest nowy. W 2005 r. Rafał Dutkiewicz zlecił opracowanie studium, które następnie bardzo szybko zostało zamiecione pod dywan. Zdania wśród ekspertów dotyczące sensowności całego przedsięwzięcia były jednak mocno podzielone. Głosom o trafności pomysłu, a takim było studium, które wtedy powstało, przeciwstawiali się sceptycy. Ci podkreślali m.in., że na Odrze jest za dużo śluz, że statki są zbyt wolne, a wysiadanie i wsiadanie zajmuje zbyt dużo czasu.

Dlaczego studium z 2005 r. o Wrocławskim Tramwaju Wodnym tak szybko utonęło w urzędniczych szufladach? Jak się dowiadujemy, prace nad WTW w 2005 r. miały być odpowiedzią na długie objazdy, które towarzyszyły budowom na pl. Grunwaldzkim. Jednak cała koncepcja wystartowała zbyt późno. Terminy wynikające z ustawy o zamówieniach publicznych oraz fakt, że czas potrzebny do uruchomienia tramwaju wodnego oszacowano na ponad dwa lata, sprawiłyby, że tramwaj mógł być uruchomiony podobnym czasie, co zakończenie budowy na pl. Grunwaldzkim. Wobec tego pomysł zarzucono.

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Sutryk chce tramwaju wodnego. Przed wojną na Odrze...

W późniejszych kampaniach wyborczych były prezydent jednak obiecywał uruchomienie takiego środka transportu.
Dotarliśmy do dokumentu z 2005 r. W opracowaniu przedstawiono trasę tramwaju wodnego pływającego pomiędzy przystankami Bartoszowice, Dąbie, Politechnika, Hala Targowa, Uniwersytet. Żegluga miałby w początkowym etapie odbywać się statkami już istniejącymi, a dopiero później tabor miał być wymieniany na dedykowane, zaprojektowane pod to konkretne zastosowanie jednostki pływające.

Tę liczącą 7,5 km odległość pomiędzy wymienionymi przystankami tramwaj miałby pokonywać w 47 minut płynąc z prędkością 30 km z uwzględnieniem czasu czynności manewrowych oraz czasów wysiadania i wsiadania pasażerów.
To możliwe, jak twierdzi autor studium Ryszard Majewicz, ponieważ podróż rzeką odbywałaby się bez korków, świateł, pieszych, wypadków drogowych itd. Bilety na przejazdy wodą byłby w tej samej cenie, jak za tradycyjną komunikację.
Majewicz podkreśla, że także dziś Wrocławski Tramwaj Wodny może być praktycznym, codziennym środkiem komunikacji miejskiej z powodzeniem uzupełniającym ofertę MPK.

Zobacz też

Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska