TENA: pierwsza pomoc w nietrzymaniu moczu

Artykuł sponsorowany Essity Poland
O nietrzymaniu moczu (NTM) nie mówi się wiele. Zazwyczaj to temat wstydliwy dla osób borykających się z nim. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że NTM to najczęściej spotykana choroba cywilizacyjna na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy ok. 423 milionów ludzi1, w tym ok. 1,5 miliona Polaków. Dane te prawdopodobnie są zaniżone ze względu na niską zgłaszalność do lekarzy.
TENA: pierwsza pomoc w nietrzymaniu moczu

Osoby z nietrzymaniem moczu niechętnie się do niego przyznają, a wiele z nich nawet nie próbuje szukać pomocy. To błąd! Dolegliwość często da się okiełznać, a korzystając z odpowiednio dobranych produktów chłonnych, z NTM da się żyć pełną piersią.

NTM to problem pacjentów nie tylko w podeszłym wieku!

Powszechnie uważa się, że nietrzymanie moczu dotyczy seniorów. Według danych u osób powyżej 80. roku życia NTM ma ok. 50 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn. Jednak dolegliwość ta coraz częściej dotyka osoby młodsze (40-64 lata), a niewielki odsetek pacjentów stanowi młodzież i dzieci.

Kobiety są grupą bardziej podatną na NTM. Wynika to m.in. z ich anatomii układu moczowego, zabiegów ginekologicznych, przebytych porodów czy menopauzy. W przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu często bywa powikłaniem po zabiegach medycznych związanych z leczeniem raka gruczołu krokowego.

Przyczyn problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Jego rozwojowi sprzyja niezdrowy tryb życia, otyłość, palenie czy regularne spożywanie alkoholu. NTM może być skutkiem ubocznym ciężkiej pracy fizycznej i chorób (np. cukrzyca, POChP).1 Część osób boryka się z NTM z powodu złych nawyków związanych z wypróżnianiem się. Dlatego właśnie warto wybrać się do specjalisty, by zdiagnozować przyczynę nietrzymania moczu i zacząć z nim skutecznie walczyć. Im wcześniej NTM zostanie zdiagnozowane, tym jest większa szansa na jego wyleczenie!

Rodzaje nietrzymania moczu

NTM wbrew pozorom nie zawsze objawia się tak samo. Pacjenci doświadczają różnych jego form. Lekarze wyróżniają:
• Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wynikające z dużego ciśnienia działającego na pęcherz, np. gdy pacjent śmieje się czy kaszle. Mocz wydobywa się wówczas bezwiednie, bez uczucia parcia.
• Nietrzymanie moczu z parciem – pacjent czuje nagłe parcie i chwilę po nim dochodzi do popuszczenia moczu.
• Mieszane nietrzymanie moczu – dotyczy ono pacjentów mających oba powyższe problemy.
• Nietrzymanie moczu z przepełnienia – nazywane też przewlekłym zatrzymaniem moczu. Dotyczy głównie mężczyzn z powiększoną prostatą.
• Całkowite nietrzymanie moczu – skrajna forma NTM, wynikająca np. z urazu kręgosłupa, niesprawnego pęcherza itp.

Rodzaj nietrzymania moczu a sposoby leczenia

Fachowa diagnostyka przyczyny występowania objawów NTM, formy schorzenia oraz stadium jego zaawansowania są kluczowe, aby móc rozpocząć leczenie.

Często spotykane wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj da się wyleczyć treningami pęcherza, ćwiczeniami mięśni dna miednicy i zabiegami elektrostymulacji. Dobre efekty przynosi zmiana stylu życia, a w wielu przypadkach – redukcja masy ciała. W przypadku NTM z naglącym parciem kluczowe są nie tylko treningi pęcherza (u kobiet – również mięśni Kegla), ale też leczenie farmakologiczne. Operacja w większości przypadków jest ostatecznością!

Dlaczego osoby z NTM powinny sięgać po dedykowane produkty chłonne?

Niekontrolowane popuszczanie moczu jest niezwykle krępujące. Osoby z NTM często odczuwają wstyd, bezradność i mają zaniżone poczucie własnej wartości. Ograniczają wychodzenie z domu, często rezygnują z życia towarzyskiego, a w skrajnych przypadkach – pracy. Izolacja może prowadzić nawet do depresji.2

Wiele kobiet w początkowym stadium choroby próbuje eliminować jej objawy, korzystając ze zwykłych podpasek. Nie są one jednak przystosowane do wchłaniania dużej ilości płynów, a do tego nie eliminują przykrego zapachu moczu. Z drugiej jednak strony panie wzbraniają się przed nieestetycznie wyglądającymi i mało dyskretnymi pieluchomajtkami, przez co ich frustracja narasta. Warto więc wiedzieć, że marka TENA oferuje całą linię produktów dostosowanych do różnych stopni nasilenia choroby, a przy tym dopasowanych do anatomicznej budowy obu płci, a przy tym pozostają niezwykle dyskretne.

Wkładki TENA na lekkie nietrzymanie moczu

Przy lekkim, kropelkowym i średnim nietrzymaniu moczu doskonale sprawdzą się specjalistyczne wkładki i podpaski TENA dla kobiet (TENA Lady) i mężczyzn (TENA Men). Mają one zaledwie kilka milimetrów grubości. W ich środku znajduje się jednak bardzo chłonna, niwelująca zapach moczu warstwa chłonna. Wkładkę mocuje się na bieliźnie przy pomocy samoprzylepnego paska. Przypomina one zwykłe wkładki i podpaski dla kobiet (wersja dla panów ma inny, dopasowany do ich anatomii kształt).

Dyskretna bielizna na nietrzymanie moczu

Wśród produktów TENA ogromną popularnością cieszy się bielizna na nietrzymanie moczu. Przypomina zwykłą bieliznę noszoną na co dzień (damskie figi i męskie bokserki). Majtki – zarówno dla pań, jak i dla panów – dostępne są w dwóch kolorach. Zapewniają całkowitą dyskrecję i ponadprzeciętny komfort noszenia. To najlepszy wybór dla mężczyzn, którzy chcą komfortowo przebierać się na siłowni czy kobiet, które szukają bielizny pod opiętą sukienkę lub spodnie.

Bielizna chłonna TENA jest dostępna w różnych poziomach chłonności, dzięki czemu każda prowadząca aktywny styl życia osoba znajdzie produkt odpowiadający jej indywidualnym wymaganiom.

Majtki chłonne TENA

Majtki chłonne TENA to produkty skuteczne nawet w ciężkim nietrzymaniem moczu. To elastyczna bielizna, w której nadal można prowadzić aktywny tryb życia. Wyposażone są one w rozwiązania ograniczające wilgoć i przeciekanie, by zapewnić maksimum uczucia suchości. Eliminują też przykry zapach moczu.

Jak dobrać produkt chłonny?

Produkty chłonne należy dobierać nie tylko pod kątem płci pacjenta i stopnia zaawansowania nietrzymania moczu, ale też rozmiaru. Dobrze dobrany rozmiar produktu gwarantuje jego ścisłe (lecz nadal komfortowe) przyleganie do ciała i minimalizuje możliwość przeciekania.

Jak określić rozmiar produktów chłonnych TENA? Wystarczy zmierzyć się w pasie na wysokości pępka:
• 65-85 cm – rozmiar S,
• 80-110 cm – rozmiar M,
• 100-135 cm – rozmiar L,
• 120-160 cm – rozmiar XL.

Produkty chłonne na noc

Dla części pacjentów wyjątkowo trudnym czasem, jeśli chodzi o NTM, jest noc. Leżąca pozycja i niewłaściwe dopasowanie produktu chłonnego zazwyczaj powodują jego przeciekanie. Wystarczy kilka takich sytuacji, aby pojawiły się problemy ze snem, co z kolei negatywnie wpływa na zachowanie zdrowego stylu życia.

Z tego powodu osoby doświadczające nietrzymania moczu w nocy powinny korzystać z produktów chłonnych przeznaczonych dla pacjentów przebywających w pozycji leżącej. Majtki TENA Pants Night stworzone specjalnie, aby działać także w pozycji leżącej zostały wyposażone w system Lie Down Protection, dzięki któremu zyskują o 16 proc. większą chłonność w tylnej części.

Pamiętaj o odpowiedniej higienie okolic intymnych

Warto pamiętać, że skóra w okolicach intymnych jest bardzo wrażliwa na kontakt z moczem. Przy każdej wymianie produktu należy podmyć ciało delikatnymi kosmetykami, najlepiej dedykowanymi dla osób z NTM. Poza domem bardzo przydają się kosmetyki niewymagające spłukiwania. Przed założeniem nowej wkładki czy majtek chłonnych powinno się dokładnie osuszyć skórę. Jeśli pojawią się objawy podrażnienia, warto zacząć stosować specjalne kremy łagodzące.

Wszystkie produkty chłonne TENA stworzone są z materiałów oddychających, przypominających tkaninę – nie podrażniają więc skóry. Wszystkie produkty są testowane dermatologicznie.

Czy specjalistyczne produkty chłonne są drogie?

Nie – tym bardziej, że można ubiegać się o dofinansowanie na specjalistyczne produkty chłonne ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ wyznacza limity dofinansowania w zależności od rodzaju i chłonności wyrobu. Gdy lekarz wystawi zlecenie na dofinansowanie produktów chłonnych, przy jego realizacji pacjent powinien okazać numer otrzymanego zlecenia lub kod dostępu (PIN) oraz swój numer PESEL.

Pamiętaj, że nieleczone nietrzymanie moczu może być przyczyną groźnych infekcji dróg moczowych, niechęci do picia i odwodnienia, a przy odpowiedniej ochronie można w pełni wrócić do życia w pełni!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Essity Poland sp. z o.o.; Producent: Essity Hygiene and Health AB; Stosuj przy nietrzymaniu moczu.

TENA: pierwsza pomoc w nietrzymaniu moczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska