Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te zdjęcia z pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia leżały w szufladzie przez 40 lat. Można je obejrzeć za darmo!

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Za nami otwarcie wystawy „Pielgrzymka nadziei”. Romuald M. Sołdek opowiedział o swojej pracy fotografa zarówno podczas mszy św. na Partynicach, jak i podczas spotkania z duchowieństwem w katedrze.
Za nami otwarcie wystawy „Pielgrzymka nadziei”. Romuald M. Sołdek opowiedział o swojej pracy fotografa zarówno podczas mszy św. na Partynicach, jak i podczas spotkania z duchowieństwem w katedrze. Janusz Wolniak
Minęło 40 lat od wizyty papieża Jana Pawła II na wrocławskich Partynicach, podczas której zjawił się nawet milion wiernych. "Pielgrzymka Nadziei" była mocno ocenzurowana, ale po czterech dekadach fotograf Romuald Maciej Sołdek pokazał niepublikowane dotąd zdjęcia. Można je oglądać za darmo.

40 lat od pielgrzymki Jana Pawła II - wystawa z niepublikowanymi dotąd zdjęciami

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko – Ojczyzno moja!”.

- W początkowej fazie przygotowań do wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu, które rozpoczęły się w marcu 1983 r., zastanawiano się nad miejscem głównego nabożeństwa. Rozważano dwie propozycje: Pola Marsowe na Stadionie Olimpijskim oraz tory wyścigów konnych na Partynicach. Ta druga opcja ostatecznie zwyciężyła - podaje dr Bartosz Kruk dla Instytutu Pamięci Narodowej.

Z tej okazji przy torze wyścigowym Centrum Historii Zajezdnia zorganizowało wernisaż, podczas którego stanęło 14 plansz o "Pielgrzymce Nadziei". Fotografie nie były dotąd nigdzie publikowane. Materiał autorstwa Romualda Jerzego Sołdka został poprawiony technicznie i w pełni zdigitalizowany.

Te fotografie przeleżały w szufladzie cztery dekady

- Mieliśmy zalecenia, jak fotografować i co fotografować. Nie mogliśmy więc publikować zdjęć ogromnego tłumu, który się wtedy zjawił, ani transparentów, które przemycano - opowiada fotograf.

Niektóre ze zdjęć, które w 1983 roku zlikwidowałaby cenzura, zachowały się do dziś. Jak twierdzi pan Sołdek, przeleżały w szufladzie prawie cztery dekady.

- Widoczne na tej wystawie ujęcia udało się po kryjomu uchwycić i przemycić, a dzisiaj po 40 latach jest to materiał historyczny z ogromną wartością. Nareszcie możemy przedstawić, jak to naprawdę wyglądało.

Zakaz kontrowersyjnych haseł i transparentów

Wizyta Jana Pawła II we Wrocławiu była dla PRL-owskich władz dużym problemem. Partia wyczuwała zagrożenie wynikające z pielgrzymki, dlatego dążyła do ostrej cenzury i działań prewencyjnych.

- Mówimy o realiach zawieszonego stanu wojennego. Część działaczy Solidarności siedzi w więzieniach. Władze komunistyczne utrudniają organizację pielgrzymki. Skalę represji i kontrolowania tej pielgrzymki pokazują szczątkowe dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - mówił podczas wernisażu Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Zebrani na Partynicach wierni dostali ostrzeżenie przed demonstrowaniem haseł i transparentów o charakterze politycznym.

- Przy wejściu na tor wyścigów konnych przed Mszą z papieżem przeprowadzono operację "Zorza". Skonfiskowano wtedy 34 transparenty z napisami m.in. "Solidarność wita papieża". To było największe wydarzenie masowe w powojennej historii Wrocławia - dodał Andrzej Jerie.

Wpływ "Pielgrzymki Nadziei"

Organizatorzy wernisażu jednogłośnie stwierdzili, że pielgrzymka Jana Pawła II do Wrocławia w 1983 roku miała ogromne znaczenie dla wiernych i całego społeczeństwa polskiego. Papież w swojej wizycie przekazywał ważne przesłanie nadziei, jedności i wiary w trudnych czasach komunistycznego reżimu. Wydarzenie to stało się symbolem oporu i duchowej siły narodu.

- Papież mówił to za nas o potrzebie wolności, prawdy i odbudowania zaufania. Mówił także o ofiarach stanu wojennego. Mimo działań SB, która na miejscu rekwirowała transparenty, niektóre zostały przechwycone i eksponowane. Ludzie wznosili okrzyki. To była prawdziwa świątynia wolności - zakończył dyrektor CH Zajezdnia.

Na Partynicach wystawę można oglądać do 4 lipca. Po tym dniu będzie przeniesiona do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska