Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zakładach Polleny we Wrocławiu nie ma już śladu. Powstanie tutaj nowe osiedle

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Po zakładach Polleny został gruz. Znana wrocławska fabryka zniknęła z powierzchni, w jej miejsce deweloper wybuduje osiedle.
Po zakładach Polleny został gruz. Znana wrocławska fabryka zniknęła z powierzchni, w jej miejsce deweloper wybuduje osiedle. Paweł Relikowski / Polska Press
Zakład Polleny, z charakterystycznym budynkiem z logo proszku do prania „E” przy ul. Krakowskiej zniknął z powierzchni ziemi. Rozbiórkę znanej wrocławskiej fabryki przeprowadził deweloper, który planuje na jej terenie wybudować ekskluzywne osiedle.

Rozbiórkę dawnej Polleny, czyli zakładu produkującego chemię domową, przeprowadził w ostatnich dniach deweloper Vantage Development. Jako nowy właściciel terenu, otrzymał on zgodę na wyburzenie 27 obiektów budowlanych. Dzisiaj jednak widać efekt wydanego pozwolenia: zamiast zakładu - pusty plac.

Na terenie fabryki przy ul. Krakowskiej 112, deweloper chce wybudować osiedle składające się z kilku budynków mieszkalnych, z garażami podziemnymi. Na terenie osiedla mają pojawić się również różne usługi oraz droga wewnętrzna, a teren ma zostać zagospodarowany.

Firma ma zająć się jeszcze jednym problemem, dotyczącym nowo wybudowanej Alei Wielkiej Wyspy. Miasto, aby oszczędzić pieniądze, nie wybudowało zjazdu z AWW na ul. Krakowską w stronę Księża, jadąc od strony Sępolna. Teraz kierowcy muszą jechać prosto al. Armii Krajowej, zawrócić na skrzyżowaniu z ul. Bogedaina (okolice Transbudu) lub zjechać z AWW na ul. Krakowską w stronę centrum i zawrócić na wysokości Selgrosa.

Według zapowiedzi miasta, to właśnie deweloper wykona brakujący zjazd z AWW na ul. Wilczą oraz przebuduje skrzyżowanie ul. Wilczej i ul. Krakowskiej. Po zjechaniu na ul. Wilczą, będzie można z niej skręcić w lewo w ul. Krakowską, w stronę Księża. Zjazd ma powstać w ramach planowanego osiedla na terenie dawnej Polleny, choć wcześniej niż samo osiedle. Nie wiadomo jeszcze, kiedy byłby wybudowany.

Początki Polleny sięgają czasów przedwojennych, kiedy fabryka działała pod nazwą „Seinfefabrik Franz Tallman (pol. Fabryka mydła Franza Tallmana)”. Po wojnie, w 1945 roku została przejęta przez tymczasowy rząd pod nazwą Państwowa Fabryka Mydła i Gliceryny. Wznowiono wtedy produkcję mydeł, proszków, gliceryn technicznych czy sody do prania.

W latach 60-tych XX wieku w fabryce nadeszła rewolucja w postaci proszków do prania „IXI” oraz „E”. Pierwszy z nich to proszek detergentowy, drugi natomiast był pierwszym w Polsce proszkiem enzymatycznym, zawierał w swoim składzie wysokie stężenie środków piorących oraz enzymy, co znacząco wpływało na wydajność prania. Flagowym produktem fabryki było także szare mydło.

W 1991 roku zakład sprywatyzowano, od 1993 roku jego właścicielem był Cussons Polska, a od 2015 roku - E&S Industry Polska. Później znajdowała się tutaj fabryka Persan, która przeniosła się do nowego zakładu w podwrocławskich Wróblowicach.

Zobaczcie na zdjęciach z drona, jak teraz prezentuje się teren zakładu oraz 1,5 miesiąca przed wyburzeniem. Archiwalne zdjęcia pochodzą z zasobów Archiwum Centrum Historii Zajezdnia. Więcej o historii fabryki przeczytacie na stronie: Wrocławskie Zakłady Chemii Gospodarczej „Pollena”.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska