Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu było pierwsze lotnisko we Wrocławiu. Dziś w hangarze działa... Biedronka, a w wieży kontroli - przedszkole

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Zdjęcie Popowic, Gądowa i ul. Legnickiej z 1930 roku i 1998 roku.
Zdjęcie Popowic, Gądowa i ul. Legnickiej z 1930 roku i 1998 roku. Fotopolska.eu
Może najstarsi wrocławianie będą to jeszcze pamiętać, gdy z Gądowa Małego we Wrocławiu startowały samoloty. Z kolei najmłodsi mogą sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. W miejscu ich szkoły, znajdował się przed II wojną światową hangar lotniczy. Na Gądowie Małym pozostałości po pierwszym lotnisku we Wrocławiu jest więcej. I to nie tylko w nazwach ulic.

Lotnicza, Szybowcowa, Balonowa lub Horbaczewskiego czy Drzewieckiego – tak nazywają się ulice na Gądowie Małym. Wrocławskim osiedlu, które powstało z wielkiej płyty w ostatnim dziesięcioleciu PRL-u. Może się wydawać, że nazwy ulic na tym osiedlu to kolejne gniazdo tematyczne. Jednak pomysł na nie nie wziął się z znikąd.

Gądów w czasach niemieckich

Gądów Mały został wybudowany na terenie dawnego lotniska. To powstało jeszcze w 1910 roku. W czasie I wojny światowej lotnisko rozbudowano i wykorzystywano do celów wojskowych. Od 1920 roku - po ratyfikacji układu wersalskiego - lotnisko miało charakter wyłącznie cywilny.

Od 1922 roku działała na nim filia słynnej fabryki samolotów Junkers. To stąd startowały samoloty do Jeleniej Góry, Szczecina, Zgorzelca, Drezna czy też Lipska. Mieszkańcy mogli udać się też do Warszawy czy Pragi. To tu wysiadał także Adolf Hitler, który odwiedzał Wrocław podczas zjazdów partii nazistowskiej.

Adolf Hitler w 1937 roku do Wrocławia przyleciał samolotem i lądował na Gądowie.
Adolf Hitler w 1937 roku do Wrocławia przyleciał samolotem i lądował na Gądowie. Fotopolska.eu

A podczas II wojny światowej Gądów był jedną z głównych baz Luftwaffe. Podczas walk o Wrocław w 1945 roku, gdy sowieci zdobyli Gądów, a wcześniej jeszcze Strachowice, to zapadła decyzja o budowie nowego lotniska na Placu Grunwaldzkim.

Polacy z lotniska na Gądowie Małym korzystali jeszcze przez 30 lat

W 1946 roku wykonano niezbędne remonty silnie zniszczonych obiektów infrastruktury portu lotniczego. Teren musiał zostać rozminowany. Wyrównywanie lejów i usuwanie pozostałości po walkach trwało dwa lata po wojnie.

Umożliwiło to rozpoczęcie procesu szkolenia lotniczego i podjęcie lotów pasażerskich. Te przeniesiono na Strachowice w 1978 roku. Na lotnisku powstawały i do 1958 roku prowadziły swoją działalność liczne organizacje czy instytucje lotnicze: (m.in. Aeroklub Wrocławski, Oddział PLL LOT).

W działającym przy lotnisku Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego wyprodukowano ponad 1000 szybowców – ostatni oblot produkcyjny odbył się w 1979 roku.

W końcu w 1975 roku zapadła decyzja o likwidacji lotniska na Gądowie, którą faktycznie zrealizowano w roku 1985 w związku z budową osiedla mieszkaniowego - tzw. osiedla Kosmonautów.

Nie tylko postawiono bloki z wielkiej płyty. Z niektórych budynków lotniska korzysta się do dziś. A są to:

  • Budynek portu z wieżą kontroli lotów przy ulicy Szybowcowej. Znajdują się w nim przedszkole, komisariat policji i mieszkania prywatne.
Budynek portu z wieżą kontroli lotów przy ulicy Szybowcowej. Znajdują się w nim przedszkole, komisariat policji i mieszkania prywatne.
Budynek portu z wieżą kontroli lotów przy ulicy Szybowcowej. Znajdują się w nim przedszkole, komisariat policji i mieszkania prywatne. Fotopolska.eu
  • Betonowa konstrukcja dawnego hangaru, dziś zajmowanego m.in. przez sklep Biedronka.
  • Hangar przy ul. Bystrzyckiej. Odbudowany w latach 60. był użytkowany przez PZL Hydral i do dziś służy jako hala produkcyjna.
  • Pozostałości bunkra przy ulicy Bystrzyckiej.

Zobacz w galerii zdjęcia przedwojennego lotniska na Gądowie Małym

Zdjęcie Popowic, Gądowa i ul. Legnickiej z 1930 roku i 1998 roku.

Tu było pierwsze lotnisko we Wrocławiu. Dziś w hangarze dzia...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska