Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie cudo znajduje się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Co to jest?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Skały w Ogrodzie Botanicznym odzyskały swój dawny kolor i blask. Ich renowacja trwała prawie 2 lata.
Skały w Ogrodzie Botanicznym odzyskały swój dawny kolor i blask. Ich renowacja trwała prawie 2 lata. Wojciech Basiński / Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Niewiele osób o nim wie, a jeśli widziało – na pewno nie w takiej formie. Mowa o znajdującym się w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu przekroju skał, pochodzących z Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego. Właśnie zakończyła się dwuletnia renowacja tego ciekawego zabytku, który w końcu odzyskał swój pierwotny kolor i blask.

Profil geologiczny Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym powstał już w 1856 roku na zlecenie ówczesnego dyrektora ogrodu, prof. Heinricha Göpperta. Prezentuje przebieg i układ warstw skał z rejonów Wałbrzycha i Nowej Rudy. M.in. węgla kamiennego, piaskowców i łupków, a także odciski i odlewy karbońskich paprotników. Na dole są skrzemieniałe pnie, na górze zaś wapień, granit i serpentynit, pochodzące z kamieniołomów Dolnego Śląska.

Jak informuje Ogród Botaniczny, to wyjątkowy zabytek na skalę Polski. Przez lata był nieremontowany i nieodnawiany, co doprowadziło go do katastrofalnego stanu. Trwająca 22 miesiące renowacja ujawniła oryginalne kolory poszczególnych skał. Wcześniej skamieniałości były szarobure i praktycznie niewidoczne. Były nie do odróżnienia.

Przeczytaj także:

Podczas renowacji uzupełniono brakujące elementy skał, co zwiększyło wagę zabytkowego przekroju o 6 ton. Skamieniałości zostały połączone specjalnymi środkami, łącznie zużyto 50 litrów preparatów. Zobacz, jak wcześniej i teraz prezentuje się zabytkowy przekrój skalny w Ogrodzie Botanicznym:

Zobacz, jak szczury grasują w śmietniku na nagraniu:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska