Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkieletor w gruzach. Został ostatni fragment [ZDJĘCIA]

Błażej Organisty
Szkieletor przy ul. Kolejowej przechodzi do historii
Szkieletor przy ul. Kolejowej przechodzi do historii Błażej Organisty
Ponad 17 lat minęło odkąd w centrum Wrocławia rozpoczęła się budowa parkingu wielopoziomowego. Budowa, której nikt nigdy nie dokończył. Szkieletor przy nasypie kolejowym jednych kłuł w oczy, innych przyciągał. Dziś specjalistyczna maszyna powinna dokończyć dzieła zniszczenia, a po budynku zostanie gruzowisko i wspomnienia - dobre i złe. Na terenie przy ul. Kolejowej w przyszłym roku może wznieść się biurowiec.

Ze szkieletora przy nasypie kolejowym został już prawie tylko gruz, metalowe zbrojenia i wspomnienia. Opustoszały kilkanaście temu budynek wielopoziomowego parkingu przy ul. Kolejowej miał zniknąć do końca maja. Dwie specjalistyczne maszyny przez blisko pół roku, przez kilka godzin na dobę, wgryzały się w żelbetową konstrukcję. Do wyburzenia pozostał wysoki na trzy piętra i szeroki na kilka metrów fragment ściany. Szkieletor powinien kompletnie zrównać się z ziemią jeszcze dzisiaj, najdalej w poniedziałek.

Teren, na którym stał, należy do gminy Wrocław. Miasto przekazało go w wieczyste użytkowanie warszawskiej spółce Nowa Nadzieja, która na razie nie informuje o planach związanych z inwestycją.

- Nie mam takiej informacji. Być może odsprzeda przygotowany pod budowę grunt innemu inwestorowi, lub wykona tam własną inwestycję. My mamy zlecone jedynie prace rozbiórkowe - przypuszczał miesiąc temu dyrektor techniczny Nemesis Poland, firmy, która prowadzi rozbiórkę.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przy nasypie może powstać budynek biurowo-usługowy z parkingiem podziemnym. Według zapisów w dokumentacji, budowa musi rozpocząć się pod koniec bieżącego roku, a nowy obiekt ma być gotowy w stanie surowym zamkniętym do końca 2019 roku.

Przed laty spółka Jedynka Wrocławska przy ul. Kolejowej zamierzała wybudować kompleks biur i wielopoziomowy parking. Z planów nic nie wyszło, bo firma w grudniu 2006 roku została sprzedana za 65 mln zł. Nowy właściciel - Narodowy Fundusz Inwestycyjny Progres - nie dokończył inwestycji. Później zmienił się właściciel i plany przeznaczenia budynku – miał tam być m.in. biurowiec Kolejowa Business Point i hotel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska