Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Świt Niepodległości Polski” w zbiorach wrocławskiego Ossolineum [GALERIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Oryginalne orzełki odradzających się polskich formacji wojskowych - nie tylko słynnych Legionów. Oryginalny mundur oficerski z okresu walki o polskie granice. Nieprawdopodobne zdjęcia utrwalające atmosferę ostatnich chwil przed odzyskaniem niepodległości. Najważniejsze czasopisma tamtych czasów, a nawet list Józefa Piłsudskiego. Okazuje się, że takie właśnie zbiory znajdują się w skarbnicy polskich dziejów – znajdującym się w samym centrum Wrocławia Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

- Święto Niepodległości to najważniejsze święto w kalendarzu Państwa Polskiego. Dlatego zespół ekspertów Ossolineum przypomina Państwu czasy, kiedy ta niepodległość w 1918 r. się odradzała i pragnie pokazać jak ważne były to chwile dla naszych przodków. A to wszystko dzięki temu, bo jak się okazuje żadna instytucja we Wrocławiu nie ma tak nieprzebranych historycznych skarbów, które niczym wehikuł czasu przenoszą nas w drugie dziesięciolecie XX w. - podkreśla dr Wiktoria Malicka podczas prezentacji niezwykłych pamiątek.

Prezentacji towarzyszyła pasjonująca opowieść o tamtych czasach wygłoszona przez Adolfa Juzwenko, dyrektora Zakładu, który to przybliżył okoliczności odzyskania niepodległości. Piotr Galik z Działu Kartografii Biblioteki Ossolineum zaprezentował Geograficzno-statystyczny atlas Polski opracowany przez Eugeniusza Romera. Atlas był ważnym narzędziem w uzasadnianiu polskich aspiracji terytorialnych na konferencjach pokojowych w Paryżu i Rydze. Ryszard Nowakowski z Działu Czasopism Biblioteki Ossolineum, pokazał wybór czasopism z momentu odzyskania niepodległości oraz list J. Piłsudskiego do Kazimierza Sosnkowskiego dotyczący prac Piłsudskiego w ramach Tymczasowej Rady Stanu ze stycznia 1917 r. Rada była pierwszą próbą tworzenia zrębów państwowości polskiej. Na koniec dr Łukasz Koniarek, kierownik Działu Numizmatów Muzeum Książąt Lubomirskich, zaprezentował orły różnych formacji wojsk polskich z lat I wojny światowej.

„Świt Niepodległości Polski” w zbiorach wrocławskiego Ossoli...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska