Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Koncert dla uczczenia pamięci Kornela Morawieckiego „Niech żyje Polska”

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W sali koncertowej Radia Wrocław z okazji Święta Niepodległości zabrzmiała patriotyczna muzyka
W sali koncertowej Radia Wrocław z okazji Święta Niepodległości zabrzmiała patriotyczna muzyka Magdalena Pasiewicz / Polska Press
Święto Niepodległości to nie tylko oficjalne przemówienia i uroczystości czy marsze patriotów przemierzające ulice polskich miast, ale też liczne wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Jedno z nich 11 listopada 2021 r. odbyło się w sali koncertowej Radia Wrocław. Na koncert „Niech żyje Polska” licznie przybyli miłośnicy muzyki klasycznej i symfonicznej. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Rozwoju Kultury poświęcone było pamięci Kornela Morawieckiego, twórcy Solidarności Walczącej.

Podczas koncertu melomani wysłuchali trzech premierowych utworów, skomponowanych na tę wyjątkową okazję przez Wiesława Małuchę oraz koncertu fortepianowego f-mol Op. 21 Fryderyka Chopina powstałego w 1829 r. Wśród premier znalazły się kompozycje: „Polonez dla Niepodległej", „Ku wolności" i „ Niech Żyje Polska" wykonane na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. Jako soliści wystąpili skrzypek Viktor Kuznetsov oraz pianista Gracjan Szymczak, a towarzyszyła im Orkiestra smyczkowa Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod kierownictwem artystycznym samego Viktora Kuznetsova.

W ten wyjątkowy dzień zapytaliśmy Annę Morawiecką dlaczego w Święto Niepodległości warto pamiętać o śp. Kornelu Morawieckim?

- Bo to on w 1979 r. witał naszego Świętego Papieża Jana Pawła II transparentem z napisem "Wiara i Niepodległość", to on zawsze wierzył, że komunizm upadnie - choć niektórzy mówili: "oszołom", to on zawsze uważał, że Polska może być wolnym, silnym i solidarnym krajem - niektórzy mówili wtedy: "wariat", to on 12 listopada 2015 r. rozpoczynając pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji mówił o wielkim narodzie polskim, który wyrósł z ducha chrześcijańskiego i europejskiego. Wielokrotnie przywoływał dążenie Polski do niepodległości, walkę w czasie II wojny światowej i działalność Solidarności. Mój tato Kornel Morawiecki, Marszałek Senior Sejmu Rzeczpospolitej zawsze podkreślał: „Dbajmy o naszą wolność, bądźmy z niej dumni. Nieśmy Ją jak żagiew, jak płomienie..." - opowiada Anna Morawiecka, córka Kornela Morawieckiego.

Przypominamy, że dzień 11 listopada został wprowadzony do oficjalnego kalendarza świąt państwowych stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lat trzydziestych XX w. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ów, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. W Drugiej Rzeczypospolitej Święto Niepodległości oficjalnie obchodzono tylko dwa razy – w 1937 i 1938 r. Zlikwidowane po zakończeniu II wojny światowej, mimo wielu starań komunistów aby zatarło się w pamięci Polaków, na stałe powróciło do przestrzeni publicznej, a co ciekawe jeszcze PRL-owski Sejm ustawą z 15 lutego 1989 r. przywrócił 11 listopada do kalendarza świąt państwowych pod nieco zmienioną nazwą, jako Narodowe Święto Niepodległości.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska