MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Schengen – Europa bez granic?

Redakcja
Jak ważna jest dla nas Strefa Schengen i ochrona granic? Czy czujemy się bezpiecznie w Strefie Schengen? Czy znamy kompetencje służb nas chroniących i instytucji, które odpowiedzialne są za regulowanie przepływu osób? Nad tym pytaniem zastanawiali się nie tylko eksperci występujący podczas konferencji „Europa bez granic - Strefa Schengen”, lecz także Parlament Europejski, który 10 października br. przyjął wniosek Komisji dotyczący utworzenia europejskiego systemu nadzoru granic EUROSUR.

**Dla większości europejczyków Strefa Schengen to obszar, w którym na granicach państw nie trzeba poddawać się kontroli granicznej. Swobodny przejazd umożliwia szybszy transport, oszczędza czas i pieniądze. Dla osób pracujących w innych krajach europejskich, firm, instytucji finansowych oznacza to również wolność przepływu kapitału, zakup i sprzedaż nieruchomości, zaciąganie pożyczek, udzielanie kredytów, zniesienie cła na towary, swobodę świadczenia usług. Są to korzyści, które są ważne dla europejczyków oraz które wpływają pozytywnie na rozwój jednolitego rynku.

Jednak często zapominamy, że zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen spowodowało potrzebę jej ochrony poprzez wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych. Cecilia Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso, pisze „Wszyscy mamy w pamięci straszny obraz niedawnej tragedii, jaka rozegrała się u wybrzeży Lampedusy. Nie zapomnę nigdy widoku 280 trumien z mojej wczorajszej wizyty na tej wyspie. Tak ogromna liczba ofiar w tak strasznych okolicznościach jest przerażająca. (...)”. Dlatego 10 października br. Parlament Europejski przyjął wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego europejski system nadzoru granic zewnętrznych EUROSUR. System ten ma poprawić zarówno ochronę granic, jak i życie osób, które nielegalnie starają się dotrzeć do granic Europy.

Podczas konferencji na temat strefy Schengen, zorganizowanej przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław 9 października br., rozmawiali eksperci ze świata akademickiego, Straży Granicznej i władz regionalnych zadając sobie pytania: Czy Polska ponosi większą odpowiedzialność w ochronie UE jako państwo chroniące granice zewnętrzne? Jak wpływa to na rozwój Partnerstwa Wschodniego? Eksperci zgodnie stwierdzili, że każde państwo reguluje samodzielnie przepływ osób i wprowadzenie strefy nie stanowi bariery przemieszczania się obywateli krajów trzecich. Opłaty związane z ruchem granicznym są niższe dla Ukrainy (ze względu na sąsiedztwo) w stosunku do innych krajów: azjatyckich i afrykańskich. Dodatkowo wprowadzanie ułatwień na rynku pracy wpływa na polepszenie stosunków między Polską, a sąsiednimi krajami Europy Wschodniej.

Polskie służby mają sczególnie ważne zadanie ochrony jednej z większych granic zewnetrznych Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu takich systemów jak EUROSUR, mamy pewność, że nasze granice zewnętrzne będą lepiej chronione. Cecilia Malmström stwierdza, że system ten znacząco przyczyni sie do ochrony granic zewnetrznych i pomoże ochronić życie ludzi. Poprawi on wymianę informacji i współpracę w ramach organów państw członkowskich.

Beata Partyka, Roksana Tomaszewska - Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław

Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct-Wrocław
ul. Legnicka 65,
54-206 Wrocław, tel. 71/72 37 351
www.europedirect-wroclaw.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska