MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślady dawnego Wrocławia znalezione podczas remontu podwórka

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Przy pl. Nankiera znaleziono m.in. ceramikę, średniowieczną drogę, a także pozostałości po spalonych budynkach
Przy pl. Nankiera znaleziono m.in. ceramikę, średniowieczną drogę, a także pozostałości po spalonych budynkach ZZK
Na ślady dawnego Wrocławia natrafiła firma budowlana zajmująca się odnowieniem podwórka pomiędzy placami Nowy Targi i Nankiera, przy ul. Jodłowej. Podczas pogłębiania terenu, robotnik zauważył stare, drewniane elementy. Teraz w tym miejscu prowadzone są prace archeologiczne.

Do odkrycia drewnianych elementów doszło na głębokości około 2 metrów, podczas pracy koparki. Pogłębiała ona teren pod podziemne pojemniki na odpady. Po przybyciu archeologa, okazało się, że to fragmenty zawalonej kamienicy. W kolejnych warstwach ziemi odkryto ślady po ścianach i stropach budynków z XIX, XVIII, a nawet XVII wieku. Pojedyncze z nich mają widoczne ślady po pożarach, które trawiły Wrocław w przeszłości. Podczas prac natrafiono też na fragmenty naczyń ceramicznych - talerzy, mis i garnków. Ich chronologia określana jest na XV i XVI wiek. Jednak to niejedyne obiekty znalezione przy pl. Nankiera. Odsłonięto również drogę, wykończoną dębowymi deskami i częściowo brukowaną.

- Sama droga ma historię co najmniej 200-letnią, ale trzeba mieć na uwadze, że z biegiem czasu poziom Starego Miasta sukcesywnie się podnosił i warstwy na drodze narastały. Najmłodszy jej poziom, czyli ten przykryty deskami, to prawdopodobnie koniec XIII, początek XIV wieku - tłumaczy dr Robert Szwed, właściciel firmy archeologicznej DELFA.

Kopiąc głębiej, archeolodzy natrafili na jeszcze starsze ślady.

- Wygląda na to, że dokopaliśmy się do nawarstwień pochodzących z XII i początku XIII w., czyli jeszcze sprzed budowy wspomnianej drogi. Odkryliśmy plecionkową konstrukcję, czyli paliki wbijane w ziemię przeplatane wikliną i innymi rodzajami gałęzi. Jest to prawdopodobnie fragment budynku albo jego ogrodzenia - mówi Robert Szwed.

Teraz znaleziska będą wymagały wyczyszczenia, posegregowania i opisania. Ceramika zostanie sklejona i w miarę możliwości zrekonstruowana. Docelowo po działaniach konserwacyjnych pozyskane zabytki trafią do Muzeum Archeologicznego prowadzonego przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Elementy drewniane zostaną natomiast poddane specjalistycznym badaniom dendrochronologicznym, które być może pomogą określić wiek odsłoniętych obiektów z dokładnością nawet do roku.

Co dalej z remontem podwórka?

Prace archeologiczne na terenie podwórka przy ul. Jodłowej potrwają co najmniej do 25 sierpnia. Po ich zakończeniu firma budowlana Tom-Instal będzie mogła wrócić do pracy. Przestrzeń ma otrzymać nową nawierzchnię w postaci chodników razem z oświetleniem, nową roślinność oraz wspomniane wcześniej pojemniki podziemne na odpady. Dodatkowo mieszkańcy będą mieć do użytku teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzną i urządzenia zabawowe. Rewitalizację podwórka firma wykonuje na zlecenie Zarządu Zasobu Komunalnego. Wyceniono ją kwotę 1,5 miliona złotych. Planowo ma zakończyć się w lutym 2022 roku, chociaż przez prowadzone działania archeologiczne ta data może lekko się przesunąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska