Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy ze zdrową żywnością we Wrocławiu

Materiał Partnera
Kto kupuje zdrową żywność we Wrocławiu? Sklepów ze zdrową żywnością ciągle przybywa. Pojawiają się zarówno w centrach miast, jak i w oddalonych od nich dzielnicach Wrocławia. Powód? Żywność ekologiczna cieszy się obecnie popularnością w każdej grupie wiekowej wrocławian. Zadaliśmy sobie jednak pytanie: czy w obliczu wciąż rosnącej na rynku konkurencji prowadzenie działalności tego rodzaju wciąż jest opłacalne? A także: kto i dlaczego kupuje żywność ekologiczną?

Starając się dotrzeć do informacji „z pierwszej ręki” przeprowadziliśmy badania preferencji konsumentów z właścicielami i sprzedawcami sklepów ze zdrową żywnością ze wszystkich dzielnic Wrocławia. Chcieliśmy się dowiedzieć kto, dlaczego, jak często, w jakich okolicznościach i skąd kupuje żywność ekologiczną.

W opinii przedstawicieli branży, większość kupujących to głównie mieszkańcy dzielnic (choć są też i punkty sprzedaży, gdzie większość klientów to klienci przyjezdni), którzy chcą prowadzić zdrowy styl życia lub zmuszeni są do przestrzegania określonej diety z powodu problemów zdrowotnych. Tym, co motywuje konsumentów do odwiedzania ekosklepów to nabycie produktu wysokiej jakości, pochodzącego z zaufanego źródła. Wielu z tych artykułów nie można nabyć w sklepach tradycyjnych.

Asortyment sklepu ze zdrową żywnością

Typowy wrocławski sklep ekologiczny posiada w ofercie od 750 - 2000 produktów, z czego największą część asortymentu, bo aż 15,5%, stanowią bakalie, suszone owoce i nasiona. Najmniejszy udział w asortymencie ma natomiast mięso (5,1%) – sprowadzane często na specjalne zamówienie klienta. Jak się okazuje, na sklepowych półkach możemy też znaleźć także produkty takie jak suplementy diety czy kosmetyki.

Sklepy ze zdrową żywnością we Wrocławiu

Opłacalność biznesu

Przejdźmy teraz do pytania o opłacalność. Sprzedawcy i właściciele ekosklepów ocenili opłacalność sprzedaży produktów niemal wszystkich kategorii na poziomie dobrym*. Jedyny wyjątek stanowiła tu kategoria herbaty, kawy, kakao, oceniona na poziomie dostatecznym.
Choć wydawałoby się, że rosnąca konkurencja niekorzystnie może wpłynąć na sprzedaż w poszczególnych sklepach, to wiemy z badania marketingowego, że sprzedawcy i właściciele zanotowali lekki wzrost**, a nawet – w przypadku niektórych kategorii produktów, takich jak zioła i przyprawy oraz nabiał – znaczny wzrost sprzedaży w stosunku do pierwszego kwartału 2016.
Jakie wnioski? Rynek lokalny żywności ekologicznej w tym kanale nie jest jeszcze na ten moment nasycony, a co za tym idzie, sklepy, które właśnie rozpoczynają swoją działalność powinny okazać się zyskowną inwestycją, jednakże wymagającą od właściciela cierpliwości i czasu.

Agencja badawczo-konsultingowe CeBRiS Sp. z o. o.
Ul. Kazimierza Wielkiego 15
50-077 Wrocław
Tel. 71 738 22 79

*ocena sprzedaży na skali: miernie – dostatecznie – dobrze – bardzo dobrze; ocena uśredniona;
**szacowanie stabilności sprzedaży na skali: spadek – bez zmian – wzrost; ocena uśredniona.
Badanie PAPI przeprowadzone z przedstawicielami sklepów ze zdrową żywnością we Wrocławiu (27 sklepów)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska