Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowy program profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Artykuł sponsorowany Województwo Dolnośląskie, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Dbanie o zdrowie młodych Dolnoślązaków, także w zakresie ich zdrowia psychicznego to nasz priorytet – marszałek Cezary Przybylski
Dbanie o zdrowie młodych Dolnoślązaków, także w zakresie ich zdrowia psychicznego to nasz priorytet – marszałek Cezary Przybylski
Szacuje się, że na świecie zaburzenia depresyjne występują u 47 mln dzieci, a średnia wieku zachorowania w tej grupie to okres między 11 a 14 rokiem życia. Na Dolnym Śląsku rusza nowy program profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Budżet programu to 2,4 mln zł na lata 2023-2025

Ze wsparcia skorzystają dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat. Programem, w perspektywie 3-letniej, objętych zostanie około 20 tysięcy uczniów. Depresja, zaburzenia psychiczne, w każdym wieku stanowią poważny problem zdrowotny, mają wpływ na codziennie funkcjonowanie, a także niosą za sobą konsekwencje odczuwalne niejednokrotnie przez całe życie.

- Dbanie o zdrowie Dolnoślązaków, szczególnie dzieci i młodzieży, także w zakresie zdrowia psychicznego, to nasz priorytet. W ramach nowego programu profilaktycznego umożliwiamy dostęp do bezpłatnych, bezpośrednich spotkań z psychologiem dla dzieci oraz ich rodziców. W ich wyniku specjalista postawi wstępną diagnozę i oceni czy dziecko wymaga dalszego wsparcia, które może być realizowane na przykład w poradni NFZ – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Uruchomiony został specjalny numer telefonu do rejestracji uczestników programu. Mogą dzwonić tam rodzice/opiekunowie prawni zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, a także młodzież szukająca pomocy. Podczas rozmowy wykwalifikowany pracownik infolinii przeprowadzi wywiad diagnostyczny, który będzie oceniał potrzeby pacjenta oraz określał dalszą ścieżkę pomocy.

- Naszą szczególną uwagę przywiązujemy do profilaktyki zdrowia psychicznego najmłodszych mieszkańców Dolnego Śląska. Rozpoczynamy realizację programu, którego celem jest wczesne rozpoznanie problemu, skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę oraz przede wszystkim koordynacja działań pomiędzy szkołami a instytucjami medycznymi – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Skala problemu

Polskie dane dotyczące liczby pacjentów poniżej 18. roku życia, którzy skorzystali z leczenia psychiatrycznego w ramach NFZ pokazują, że w 2020 r. na terenie kraju było 146 tysięcy takich przypadków, a w regionie ponad 12 tysięcy. W związku z pandemią Covid-19 obserwuje się znaczący wzrost problemów psychicznych wśród ludzi. Szczególną grupę, narażoną na konsekwencje epidemii, stanowią dzieci i młodzież.

- Jeszcze do niedawna panowało ogólne przekonanie, że zaburzenia depresyjne pojawiające się w dorosłym życiu rzadko występują w dzieciństwie. Symptomy depresji uważano za typową część okresu adolescencji. Przejawy takie jak smutek, drażliwość, uczucie beznadziejności oraz żalu były widziane jako następstwa przemian rozwojowych związanych z początkiem dojrzewania. Jednak dziś już wiemy, że zaburzenia depresyjne mogą pojawić się jeszcze przed wkroczeniem w dorosłe życie, a ich skutki są rozległe. Obejmują zmiany w zachowaniu, uczuciach i myślach młodego człowieka. Objawy depresji często nasilają problemy życiowe, tworząc błędne koło, z którego młodzi ludzi szukają ucieczki w uzależnieniach, samookaleczeniach czy w najgorszym przypadku samobójstwie - mówi Patryk Dubiel, psycholog reprezentujący realizatora programu.

Jak uzyskać pomoc?

Do programu zgłaszać się mogą dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat zamieszkujące województwo dolnośląskie, a także ich rodzic lub opiekun prawny telefonicznie pod numerem telefonu infolinii 800 805 600 lub mailowo pod adresem [email protected].

Pacjenci, którzy zgłoszą się do programu, objęci będą wsparciem psychologicznym (spotkania diagnostyczne i spotkania wspierające), a  koordynatorzy regionalni pozostają w stałym kontakcie z pacjentem, służąc wsparciem w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychologiczno-psychiatrycznej, w zależności od potrzeb.

Realizatorem programu wybranym w drodze konkursu został podmiot wykonujący działalność leczniczą – CogitoMed.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska