Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są chętni na budowę nowego szpitala onkologicznego. Do przetargu wpłynęło pięć ofert

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach unitów, co zapewni chorym kompleksową diagnostykę i leczenie w jednym miejscu.
Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach unitów, co zapewni chorym kompleksową diagnostykę i leczenie w jednym miejscu. Wizualizacja / DCOPiH we Wrocławiu
Prawdopodobnie jeszcze w styczniu dowiemy się, kto zaprojektuje i wybuduje nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu – największą taką placówkę na Dolnym Śląsku. Do przetargu, ogłoszonego ponad 8 miesięcy temu, wpłynęło pięć ofert. Inwestycja będzie kosztować ponad 1 mld 250 tys. złotych.

Spis treści

Potencjalni wykonawcy inwestycji mieli czas na składanie ofert do 9 stycznia 2023 roku. Jak się okazało, zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu jest aż siedem firm, z tego trzy utworzyły konsorcjum. Postepowanie przetargowe (drugie dotyczące tego projektu) było prowadzone od maja ubiegłego roku (2022).

Kto wybuduje największą w regionie placówkę onkologiczną?

– Dzisiejsza informacja z otwarcia ofert w przetargu jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje duże zainteresowanie budową Nowego Szpitala Onkologicznego, który jest priorytetową i największą w historii Dolnego Śląska inwestycją samorządu województwa w ochronę zdrowia – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Konsekwentnie zbliżamy się do wyboru wykonawcy i rozpoczęcia budowy – dodał.

Oferenci i proponowane przez nich ceny:

  • Konsorcjum trzech spółek: Polimex Budownictwo Spółka z o.o. s. k. (lider konsorcjum), Electra M&E Polska sp. z o.o. (partner I), Polimex Mostostal S.A. (partner II) – 1 419 856 235,36 zł
  • Mostostal Warszawa S.A. – 1 197 963 640,50 zł
  • PORR S.A. – 1 055 999 999,16 zł
  • Korporacja budowlana Doraco sp. z o.o. – 1 328 379 592,92 zł
  • Mirbud S.A. – 1 177 000 000,00 zł

Problemy z rozstrzygnięciem przetargu

Przypominamy, że do pierwszego przetargu (ogłoszonego w marcu 2022 r.) zaproszonych zostało pięciu potencjalnych wykonawców. Postępowanie trzeba było jednak unieważnić, bo zainteresowana budową szpitala, była tylko jedna firma, która swoja pracę wyceniła na 1,42 mld złotych. To dwukrotnie więcej niż planowany pierwotnie budżet inwestycji. Na budowę centrum Urząd Marszałkowski planował przeznaczyć 720 mln złotych. Drugie postepowanie przetargowe ogłoszono w maju (2022 r.) To miało zostać rozstrzygnięte najpierw w czerwcu, potem nową datę wyznaczono na koniec sierpnia, następnie na końcówkę grudnia. Ostatecznie termin składania ofert przesunięto na 9 stycznia 2023 roku.

– Dotrzymujemy słowa, udało nam się to na czym nam bardzo zależało, wpłynęło wiele ofert – mówi Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa dolnośląskiego. I dodaje: – Osiągnęliśmy to dzięki przejrzystości i otwartości w przetargu. Oferty będą teraz szczegółowo analizowane, jednakże dzisiejszy dzień przybliża nas do rozpoczęcie budowy.

Budowa szpitala ma zostać zrealizowana w terminie 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. Budżet inwestycji, współfinansowanej przez rząd, wynosi ponad 1 mld 250 tys. zł.

To będzie jedno z najnowocześniejszych centrów leczenia nowotworów w Polsce

Nowy szpital powstanie na działce przy ul. Kosmonautów. Połączy trzy placówki medyczne. Mowa o Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. Powierzchnia budynku wyniesie blisko 28 tys. metrów kwadratowych.

– W warunkach, jakie mamy dziś w naszych placówkach, nie da się dalej rozwijać onkologii na odpowiednim poziomie – tłumaczy dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH. – Dziś chorzy na wizytę w poradni czekają w ciasnych poczekalniach. Sale chorych są wieloosobowe, co nie spełnia obecnych standardów, a z uwagi na wąskie korytarze karkołomnym wręcz problemem jest przewiezienie osoby leżącej na diagnostykę.

W nowej placówce, w miejsce przeludnionych sal, pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe, a liczba gabinetów w ramach opieki ambulatoryjnej zwiększy się z 33 do 73. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, w tym dwie sale przeznaczone zostaną dla pacjentów leczonych w trybie jednodniowym, dzięki temu będzie można wykonywać zamiast 6000 – 10 000 zabiegów rocznie.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska