Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok wielkiego poety - Różewicz rozrzucony

Małgorzata Matuszewska
Kiedy Tadeusz Różewicz usłyszał nazwę projektu teatralnego uświetniającego rok poświęcony Jego osobie i twórczości, skwitował ją jednym słowem: "świetne". Hasło, wymyślone przez krakowski Teatr Nowy, brzmi "Różewicz rozrzucony".

Projekt realizują wspólnie Wrocławski Teatr Współczesny i wspomniany Teatr Nowy. Jego nazwa nawiązuje do "Kartoteki rozrzuconej", zmodyfikowanej po latach wersji tekstu debiutanckiego dramatu.
- Wszystkie imprezy będą rozrzucone po całej Polsce - tłumaczy nazwę Piotr Sieklucki, dyrektor generalny Teatru Nowego. - Zbadamy naszą wiedzę o pisarstwie Tadeusza Różewicza, o tym, co się z nią stało i zbierzemy ją w całość - dodaje.

- Tadeusz Różewicz jest najważniejszym polskim poetą powojennym - uważa Krystyna Meissner, która zapoczątkowała projekt poświęcony twór-cy nie tylko wrocławskiemu, ale światowemu. - Poznał całą ludzką udrękę, bo jego pokolenie doświadczyło wojny i zamienił to w materiał poetycki - dodaje.
W ramach projektu planowane są spektakle, projekcje filmów, spotkania i czytania dzieł Różewicza we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, a także Radomsku - mieście, w którym poeta się urodził.
Główne wrocławskie imprezy planowane są od 7 do 12 czerwca. Wtedy to zobaczymy: "Białe małżeństwo" w reż. Krystyny Meissner, "Kartotekę" w reż. Michała Zadary, "Pułapkę" w reż. Gabriela Gietz-ky'ego, "Do piachu" w reż. Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza - spektakl Teatru Provisorium i Kompanii Teatr w Lublinie, "Grupę Laokoona" w reż. Jarosława Tumidajskiego - spektakl Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz filmy poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi. W programie są też wystawa i album zdjęć Adama Hawałeja, panele dyskusyjne, gala laureatów szkolnych konkursów poświęconych twórczości Różewicza.

Imprezy mają zachęcić do sięgania po teksty Różewicza. Wszystkich: artystów i odbiorców sztuk

Ciekawostką będą czytania tekstów Tadeusza Różewicza w różnych punktach w miejskiej przestrzeni.
Do udziału w panelach dyskusyjnych zostaną zaproszeni twórcy korzystający z utworów Różewicza, m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, a także ci, którzy nie sięgają po jego utwory: Barbara Wysocka, Jan Klata i Michał Borczuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska