Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rizz, sigma czy bambik? Które wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Wiecie co oznaczają?

Alina Gierak
Alina Gierak
Młodzi ludzie lubią się bawić i używać słów, którym nadają nowe znaczenia. 19 najpopularniejszych w tym roku słów bierze udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Młodzi ludzie lubią się bawić i używać słów, którym nadają nowe znaczenia. 19 najpopularniejszych w tym roku słów bierze udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 Marcin Oliva Soto
Język ewoluuje, a wraz z nim słowa i całe wyrażenia. Nic więc dziwnego, że rodzice nie zawsze rozumieją swoje dzieci. Młodzi ludzie potrafią nadać nowe znaczenie powszechnym wyrażeniom. Co roku orgaznizowany jest plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku, w którym wyróżnia się to jedno, najpopularniejsze. Jakie wyrażenia powalczą o ten tytuł w 2023 roku?

Spis treści

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Konkurs PWN

Organizatorem Plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN. Plebiscyt organizowany jest od ośmiu lat. Ze słów, które zgłosić mógł każdy, zostało wybranych najbardziej popularnych 20. Nie były brane pod uwagę wyrazy uznane przez jury za wulgarne lub obraźliwe. Z TOP 20 w głosowaniu zostanie wyłonione Młodzieżowe Słowo Roku 2023.
Głosowanie zakończyło się dzisiaj (30.11). Wyniki poznamy na początku grudnia.

Przeczytaj także:

TOP 20 w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023

  • bambik - żółtodziób, nieudacznik, słabeusz, początkujący albo gorszy gracz, zawodnik. Określenie pejoratywne lub ironiczne, czasem żartobliwe (w nawiązaniu do wiralowej piosenki o bambiku z gry wideo Fortnite).
  • baza - wyraz aprobaty, uznanie dla czyjejś opinii, zwłaszcza wygłaszanej z odwagą lub kontrowersyjnej. W Polsce od dawna także składnik popularnego określenia „czaić bazę" (wiedzieć, rozumieć).
  • bratku/ bruh - zwrot do kumpla, przyjaciela, ziomka (dawne bracie, brachu), występujące też w wersji zapożyczonej z angielskiego (brother, skrócone bro). Bratku często używane jest jako westchnienie wyrażające frustrację i niezadowolenie.
  • cringe - coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak. Wersja przymiotnikowa: cringe'owy (krindżowy).
  • delulu - od ang. delusional - cierpiący na urojenia. Oznacza osobę ogarniętą obsesją, zakochaną w swoim idolu/idolce, rzadziej w osobie z bezpośredniego otoczenia, i wierzącą we wzajemność. Często spotykane w języku fanek i fanów K-popu.
  • drillowiec - osoba interesująca się drillem, czyli bardziej agresywną, mocniejszą i mroczniejszą odmianą trapu (dominującego w ostatnich latach nurtu rapu). Jest pejoratywnym określeniem wytykającym łączenie patologii, nawiązań do świata gangsterskiego i drogiej garderoby.
  • fr/ FR - z ang. for real (naprawdę, realnie, rzeczywiście, na serio). Zazwyczaj występuje jako wyraz zgody i aprobaty wobec wypowiedzi przedmówcy.
  • imo - skrót od ang. in my opinion (moim zdaniem). Jest akronimem zastępującym dłuższe wyrażenia: „według mnie", „w moim przekonaniu".
  • LOL - skrótowiec od ang. lots of laugh. występuje w wypowiedziach o czymś niespodziewanym, zaskakującym, nieodpowiednim i wcale nieśmiesznym
  • NPC - niewyróżniająca się lub nieznana osoba. Ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, podejrzanie, dziwnie. Od ang. non-player character, non-playable character (postać niebędąca graczem).
  • odklejka - stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje, zachowuje się dziwnie.
  • oporowo - bardzo, dużo, najmocniej. Synonim wyrażenia w opór oraz do oporu.
  • rel - z ang. relatable, inaczej „czuję to samo" lub "zgadzam się z tobą"
  • rizz - wyraz pochodzi od ang. charisma. Osoba, która ma duży wpływ na płeć przeciwną, umiejętność podrywu.
  • side-eye - Spojrzenie z ukosa wyrażające zdumienie, zażenowanie.
  • sigma - określenie odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie. Coraz częściej używane na określenie każdej osoby (także kobiety), którą podziwiamy
  • slay - świetnie, znakomicie; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw.
  • zgerypała - żartobliwy zrost wyrazowy oznaczający ocenę niedostateczną lub komentarz do fatalnej w skutkach decyzji. Pochodzi z cytatu: „Z gery pała, z maty kolejna", zaczerpniętego z serialu „Szkoła".

Z finałowej dwudziestki słów nominowanych do Młodzieżowego Słowa Roku jury podjęło decyzję o usunięciu jednego ze słów: „kys” (od ang. kill yourself), oznaczającego "odczep się, ogarnij się". Po apelach głoszących, że angielskie kill yourself (dosłownie: zabij się) nie jest słowem, które powinno się promować, organizator konkursu postanowił je usunąć.

Wygra słowo, które zdobędzie najwięcej głosów. Ponadto spośród wszystkich zgłoszonych słów jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska