Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont esplanady przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu wciąż się przedłuża. Kiedy koniec prac?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Esplanada pod Manhattanem jeszcze nie jest ukończona, choć pierwszy termin zakładał zakończenie prac na 10 miesięcy od podpisania umowy. Robotnicy weszli tu w połowie 2021 roku.
Esplanada pod Manhattanem jeszcze nie jest ukończona, choć pierwszy termin zakładał zakończenie prac na 10 miesięcy od podpisania umowy. Robotnicy weszli tu w połowie 2021 roku. Pawel Relikowski / Polska Press
Umowa na remont esplanady przy placu Grunwaldzkim przewidywała wykonanie prac w ciągu 10 miesięcy od daty jej podpisania. Robotnicy weszli na plac jeszcze w 2021 roku, a niebawem samo opóźnienie przekroczy rok. Dlaczego to trwa tak długo? Przeczytajcie poniżej.

Nieoczekiwane prace przy remoncie esplanady na manhattanie

Po pierwszym opóźnieniu przewidywany koniec prac zakładał wiosnę 2023 roku. Okazało się, że problemem jest stan techniczny niektórych elementów, takich jak podpory wykonane w sposób niewłaściwy, a także upływający czas, który znacznie wpłynął na użyte kilkadziesiąt lat temu materiały. Kolejne trudności wynikły z kolizji z nieumieszczonymi na miejskich planach sieciami podziemnymi, niedostępnością materiałów, zwłaszcza stali oraz dodatkowymi kosztami, które musiał ponieść wykonawca, czyli konsorcjum firm PBW Inżynieria i Dromosttor.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast zleciła dodatkową ekspertyzę techniczną. Okazało się, że dotychczasowe wzmocnienie stropu okazało się nieefektywne, a rozbiórka schodów mogła naruszyć konstrukcję całego pawilonu.

- Na jej podstawie została wykonana zastępcza dokumentacja projektowa wzmocnienia stropu za pomocą kratownicy, w sposób eliminujący powstanie szkód czy zagrożenia dla stabilności pawilonu przy wyburzaniu i odbudowie esplanady — wyjaśnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Co wykonano na esplanadzie?

ZDiUM wymienił prace, które zostały już ukończone. Jak możemy się dowiedzieć, to już około 80 procent całej inwestycji. Są to:

  • nowe podpory wraz ze stopami i zbrojeniem,
  • nowy strop będący jednocześnie deptakiem,
  • beton pokryty warstwami żywicy dla większego bezpieczeństwa powierzchni,
  • parapety, balustrady i pochwyty przy schodach i zjazdach,
  • schody i podjazdy od strony mostu oraz boczne biegi schodowe od strony jezdni.

Kiedy koniec prac?

Wyniesiony nad powierzchnię chodnik z dostępem do sklepów, lokali usługowych i budynków mieszkalny jest już otwarty dla pieszych, ale to wcale nie oznacza końca prac.

- Wykonawca zrobił nową wycenę, przedstawił władzom SM Piast kosztorys dodatkowych prac i przygotował ich harmonogram - dodaje Ewa Mazur.

Dokładny termin zakończenia inwestycji będzie podany po uzgodnieniu harmonogramu przez wykonawcę. Remont obejmuje tylko esplanadę, natomiast znajdujący się pod nią parking pozostaje nienaruszony.

Zobacz! Nowy aquapark we Wrocławiu:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska