Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ręcznie rysowana mapa Śląska z XVIII wieku w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. To unikat!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Zasoby Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego powiększyły się o kolejny zabytek. Zbiory kartograficzne zostały wzbogacone o ręcznie rysowaną mapę Śląska z XVIII wieku. Uczelnia kupiła ją na aukcji internetowej. Kiedy będzie można zobaczyć?
Zasoby Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego powiększyły się o kolejny zabytek. Zbiory kartograficzne zostały wzbogacone o ręcznie rysowaną mapę Śląska z XVIII wieku. Uczelnia kupiła ją na aukcji internetowej. Kiedy będzie można zobaczyć? Remigiusz Biały / Polska Press
Zasoby Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego powiększyły się o kolejny zabytek - ręcznie rysowaną mapę Śląska z XVIII wieku. Uczelnia kupiła ją na aukcji internetowej. Kiedy będzie można ją zobaczyć?

Spis treści

Mapa trafiła do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu na początku 2023 roku. Została zakupiona na aukcji internetowej antykwariatu w Szczecinie. Jej cena wywoławcza wynosiła 18 tysięcy złotych i za tę kwotę udało się ją zakupić. Teraz mapa wzbogaci zasoby kartograficzne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzieło jedyne w swoim rodzaju

Mapa jest wyjątkowa i unikatowa. Pochodzi z 1752 roku. Została ręcznie narysowana na arkuszu czerpanego papieru o wymiarach 170 na 170 centymetrów. W skali 1:250 000 przedstawia topografię Śląska. Nie ma na niej granic administracyjnych, ani politycznych. Przedstawione za to są rzeki, wzgórza, góry, lasy i miasta. Mapa jest generalna, czyli przedstawia tylko jeden wybrany obszar.

- Mapa przedstawia cały Śląsk w obszarze granic historycznych, czyli z kawałkiem Łużyc i Świebodzinem, a z drugiej strony - ziemiami w monarchii austriackiej: Śląskiem Cieszyńskim i Opawskim. Przede wszystkim, jest to cały Dolny i Górny Śląsk z Opolszczyzną. I, co ciekawe, na mapie jest też narysowana Ziemia Kłodzka, ale niedokończona - mówi dr Dariusz Przybytek z Oddziału Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Unikatowa mapa posłuży wrocławskim historykom

- Niedokończona Kotlina Kłodzka na mapie świadczy, o tym, że autor jeszcze nie wiedział, czy to będzie część Śląska. To też jest jakaś wskazówka. Ja stawiam na to, że mapa powstała na Śląsku na potrzeby wojskowe armii pruskiej. Została narysowana specjalnym piórem, a ktoś, kto to robił, musiał mieć do tego talent. Podpisy są bardzo czytelne, a kontury perfekcyjnie narysowane. Moim zdaniem, mapę tworzył zespół ludzi – dodaje dr Dariusz Przybytek.

Mapa powstała między pierwszą, a druga wojną Śląską. I nie ma żadnej reprodukcji. Obecnie zabytek kartografii przechodzi konieczną konserwację. Przez kilka ostatnich lat mapa była złożona, a na zgięciach powstały małe pęknięcia. Latem wróci do wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej. Wtedy będzie można ją dokładnie zeskanować (rozpoczną się jej analizy i badania) i udostępnić. Fizycznie mapa trafi do magazynu ze zbiorami.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska