Puchar Polski dla koszykarek BC Polkowice! Pomarańczowe wzięły rewanż na AZS UMCS za porażkę w finale ligi

Dawid Foltyniewicz
PAP/Michał Meissner
KOSZYKÓWKA. KGHM BC Polkowice po raz szósty w historii i trzeci z rzędu zdobył Puchar Polski. W finale pokonał Polski Cukier AZS UMCS Lublin 91:68.

BC Polkowice rozpoczął finał od serii 6:0. Dwukrotnie z gry trafiła Stephanie Mavunga i dwukrotnie z linii osobistych Brianna Fraser. W ten sam sposób odpowiedziała po drugiej stronie Veronica Burton (6:2). Minęły nieco ponad trzy minuty, a tablica pokazywała 13:2. Trener AZS UMCS wziął pierwszą przerwę na żądanie.

W drugiej kwarcie drużyna z Lublina pierwszy raz wyszła na prowadzenie (40:38). Niemal sześciominutową niemoc polkowiczanek przełamała Mavunga (40:40). Zespoły udały się do szatni przy remisie 42:42.

Po powrocie na parkiet przez większość trzeciej kwarty minimalną zaliczkę miały koszykarki BC. W jej końcówce jednak trafienia z dystansu Brii Goss dawały kontakt AZS UMCS (52:53, 57:58). Amerykanka miała w dorobku już 25 „oczek”. Mimo to zawodniczkom BC udało się odskoczyć, i przed ostatnią kwartą prowadziły 65:59.

Zaliczka okazała się dosyć komfortowa, a z czasem zaczęła rosnąć. Kiedy celnie za trzy punkty rzuciła Weronika Gajda, tablica pokazywała 80:67, natomiast po trafieniu zza łuku Zali Friškovec było już 83:67. Zostały niecałe cztery minuty i sprawa zwycięstwa była przesądzona.

Polkowiczanki ostatecznie wygrały 91:68 i po raz szósty w historii klubu sięgnęły po Puchar Polski. Podopieczne Karola Kowalewskiego zrewanżowały się „Akademiczkom” za przegraną w ubiegłorocznym finale Orlen Basket Ligi Kobiet.

Finał Pucharu Polski
Polski Cukier AZS UMCS Lublin - KGHM BC Polkowice 68:91 (17:30, 25:12, 17:23, 9:26)

AZS UMCS: Burton 25, Goss 25, Zięmborska 12, Goszczyńska 2, Adamczuk 2, Fiszer 2, Ullmann, Jeziorna, Nassisi.
BC: Mavunga 25, Friškovec 15, Gertchen 13, Kośla 10, Piestrzyńska 9, Gajda 8, Fraser 5, Sykes 4, Stanković 2.